Komoda w salonie: mebel, który pasuje do wszystkiego?

2016-04-21 18:55

Komoda w salonie. Stylistyczny kameleon. Mebel, który kształtem dopasowuje się do charakteru i urody wnętrza. Komody sprawiają wręcz wrażenie, że pasują dosłownie wszędzie. Mają nieodparty urok i pełen wachlarz zastosowań. Po co nam komoda w salonie i dlaczego warto mieć komodę w swoim wnętrzu? Pokazujemy też jak przemalować starą komodę, by dostała nowe (modne) życie.

Spis treści

  1. Komoda w salonie: po co nam komoda?
  2. Jak przemalować starą komodę [WIDEO]
  3. Komoda w salonie: komoda a styl wnętrza

Fenomen uniwersalizmu komody, jako mebla do pokoju dziennego, jest nie do przecenienia. Komoda, oprócz walorów estetycznych i stylotwórczych, ma także ogromny potencjał jako mebel do przechowywania. Dzięki temu w miejscu, które chcielibyśmy ocalić od zagracenia (jak reprezentacyjny salon czy pokój dzienny), możemy swobodnie wygenerować funkcjonalną i estetyczną strefę do przechowywania. A wszystko to dzięki jednemu meblowi o wielu możliwościach.

Komoda w salonie: po co nam komoda?

Komoda w salonie to zarówno mebel, jak i ozdoba. Scalona stylowo z główną ideą aranżacji i wystroju bądź przeciwnie - wyróżniająca się charakterem, formą i wykończeniem względem zastanej przestrzeni, w każdym z wariantów potrafi się obronić. Jakie funkcje może pełnić komoda w salonie? Podstawową funkcją komody, jak i wszystkich mebli skrzyniowych, jest funkcja przechowywania. Komoda w salonie służy nam najczęściej do przechowywania stołowego anturażu (sztućców, świeczników, kabaretów), domowych tekstyliów (obrusów, bieżników, serwet, firan, zasłon, pościeli) czy rodzinnych zbiorów sentymentalnych (albumów ze zdjęciami, dokumentów rodzinnych). Z tą ostatnią możliwością wiąże się pośrednio funkcja kolekcjonerska komody w salonie.

Sprawdź też: Patynowanie mebli, czyli sposoby postarzania mebli drewnianych

Zabytkowa komoda w salonie - fornirowana, intarsjowana, pięknie rzeźbiona, o finezyjnym kształcie, to rewelacyjny pretekst by w aranżacji salonu wydzielić strefę kolekcjonera. Aranżując przestrzeń wokół komody ulubionymi grafikami, obrazami, autorskimi zdjęciami czy ciekawie oprawionymi pamiątkami z wyjątkowych dla nas podróży, porządkujemy domowe kolekcje oraz zbiory i w estetyczny sposób organizujemy możliwość ich podziwiania. Możemy też wyróżnić mocnym, nasyconym kolorem ścianę bezpośrednio za komodą, czyniąc z niej kolorystyczne tło dla eksponowanych zbiorów.

Jak przemalować starą komodę [WIDEO]

Jak nadać nowe, modne oblicze starej komodzie? Czy malowanie drewnianej komody wymaga wielu przygotowań i zabiegów? Udowadniamy, że nowe oblicze starej komody można uzyskać szybko, niedrogo i samodzielnie! Zobacz jak odnawiamy starą i nudną komodę za pomocą farb kredowych KROK PO KROKU!

Komoda w salonie: komoda a styl wnętrza

Czy wybierając komodę do salonu powinniśmy kurczowo trzymać się raz obranego stylu wnętrza? Czy ekstrawagancka wersja komody pasować będzie do każdego wnętrza? Czy antyczna komoda z esoidalnym wybrzuszeniem pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym czy industrialnego stylu wnętrz loftowych? Od czego zależy sukces komody w salonie? Na czym polega uniwersalizm komody w salonie? Generalizując, im bardziej szlachetne opracowanie komody (fornir, intarsja, wyszukane okucia) i oryginalna forma mebla (styl empire, ludwikowski, belle epoque, art deco) tym komoda jest bardziej uniwersalna stylowo.

Sprawdź też: malowanie mebli. Techniki malowania mebli w domu

Rzemieślniczy kunszt opracowania komody sprawia, że staje się ona dekoracją samą w sobie, nie wymagającą dodatków i uzasadnienia. Oczywiście silne stylistycznie, bardzo określone i charakterystyczne meble do salonu  najlepiej odnajdą się we wnętrzach aranżowanych wokół stylu eklektycznego, inspirowanych stylistyką boho, może nieco etnicznych lub wzbogaconych elementami scandi chic czy bardziej eleganckiej wersji stylu Manhattan. Jednak jeśli wydzielimy w salonie wspomnianą strefę kolekcjonerską, z odrębnym kolorem ściany za komodą bądź umieścimy mebel w architektonicznym załamaniu ścian lub niszy, obroni się ona we wnętrzu zarówno klasycznym jak i nowoczesnym. Kluczowe w tym przypadku będą dodatki, które umieścimy zarówno na blacie komody, jak i wokół miejsca w którym stoi. Jeśli mebel sam w sobie jest bardzo dekoracyjny, postarajmy się stonować otoczenie, minimalizując dodatki i krzykliwe akcenty. Jeśli opracowanie komody ukierunkowane jest bliżej stylistyki chłodnego minimalizmu, bauchausowskiej prostoty i funkcji czy czeskiej lekkości w formie, otoczenie komody w salonie możemy zorganizować bardziej frywolnie i z większą swobodą. Warto pamiętać, że nie tylko antyki warte są większej uwagi. Współczesne, proste, drewniane komody są niezwykle wdzięcznym tematem w aranżacji salonu. Klasyczne komody potraktowane z większym luzem (np. poprzez wymianę uchwytów na różne i kolorowe uchwyty i gałki) odformalizują monochromatyczne i może nieco zbyt poważne wnętrze salonu. Jeśli znudzi nam się kolor współczesnej, drewnianej komody, możemy w łatwy sposób, samodzielnie go zmienić - bez potrzeby kupna nowego mebla. Malując komodę farbą kredową w nowym, wymarzonym odcieniu damy sobie okazję do odmiany stylu i charakteru nudnego już mebla i wzbogacimy nową aranżację salonu o zupełnie nowy stylistycznie mebel - tanio, samodzielnie i efektownie.

Sprawdź też: meble ludwikowskie: jak uzyskać efekt "Szwedzkiego błękitu" na stylowych meblach?

Nasi Partnerzy polecają