Kultowe meble PRL i polskie wzornictwo lat 60. i 70. Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

2024-01-19 15:07

Polskie wzornictwo od końca lat 50. do połowy lat 70. XX wieku było eksplozją kolorów i niesamowitej kreatywności projektantów – jedyną taką w całej historii PRL-u. Powstawały rzeczy piękne i niezwykłe. Dziś ponownie przeżywają lata świetności. Trafiły do muzeów i są przedmiotami pożądania! Zobacz, jak urządzić nowoczesne mieszkanie w stylu PRL.  

Spis treści

  1. Ikony vintage
  2. Meble i dekoracje z PRL wracają do łask
  3. Jak łączyć stare z nowym?
  4. Ćmielów: najstarsza polska wytwórnia porcelany
  5. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Zobacz te 4 wnętrza

Ikony vintage

Ikony stylu w postaci foteli, krzeseł, a także przedmiotów dekoracyjnych, takich jak lampy, wazony, patery oraz porcelanowe serwisy, są ciągle dostępne! Wystarczy rozejrzeć się po targach staroci albo jeszcze lepiej – w mieszkaniach wiekowych krewnych.

Może zgodzą się zamienić swoje wysłużone meble z lat 50.-70. na współczesne? Podobno najlepsze okazje zdarzają się na śmietnikach, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby z tych lat. To, co pokolenie rodziców i dziadków traktuje jak relikty PRL, ich potomkowie uważają za przykład świetnego designu.

Meble i dekoracje z PRL wracają do łask

Meble i dekoracje z tamtych lat charakteryzują się czystymi liniami, harmonijnymi proporcjami oraz funkcjonalnością. To cechy niewychodzące z mody nigdy! Mieszkania wtedy były małe, stąd zapotrzebowanie na meble wielofunkcyjne i segmentowe, które spełniały różne zadania (np. system MK zaprojektowany przez B. i C. Kowalskich).

Jednym z przejawów tej tendencji była meblościanka, która mieściła barek, witrynę, szafkę, szuflady, półkę na ekspozycję ceramiki i książek, składane blaty oraz miejsce na radio. Fronty drzwiczek bywały kolorowe lub malowane w geometryczne wzory, nóżki – lekkie, ukośne.

Z braku możliwości technicznych stosowano proste wzory i techniki, które jednak pozwalały na uzyskiwanie oryginalnych efektów. Nowoczesne abstrakcyjne wzory, którymi ozdabiano przedmioty, nazywano „pikasami” (od nazwiska hiszpańskiego malarza – Pabla Picasso). Zobaczymy je na meblach, tkaninach i porcelanie.

Zachwycają finezją rysunku i kolorami – dla przemysłu projektowali najlepsi, a ich prace mają dziś wartość kolekcjonerską. Idea Wandy Telakowskiej, artystki, pedagoga i twórczyni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, brzmiąca: „Piękno na co dzień i dla wszystkich”, przyświecała powszechnej dostępności rzeczy dobrze zaprojektowanych, kształtujących smak odbiorców.

Wnętrza w starym stylu
Autor: materiały prasowe Westwing.pl Kształt i pikowania fotela zostały efektownie podkreślone nowym obiciem z białymi lamówkami, obok niego szafka na rozstawionych nóżkach (wyposażenie Westwing.pl). Podobną, ale fornirowaną, możesz sama pomalować, np. w koła, trójkąty czy pasy. Stylowa lampa i telefon retro to świetne uzupełnienie tej aranżacji. Nic dziwnego, że całość zachwyca!

Ciekawostka: zamiłowanie do wzornictwa z czasów PRL-u wzrosło do tego stopnia, że niektóre przedmioty zaprojektowane kilka dekad temu zostały ponownie wprowadzone do produkcji. Prawa do dawnych wzorów zostały odkupione od ich właścicieli, a produkcję mebli wznowiono po półwieczu.

Jak łączyć stare z nowym?

Wcale nie musisz mieć całego domu urządzonego w stylu vintage. Sprzęty i dekoracje z epoki z dobrym efektem możesz połączyć z nowoczesnym wyposażeniem. Będą pasowały do prostych form, malowanych na kolor albo z naturalnego drewna. Szukaj przeciwieństw i kontrastów, bo one pozwolą wyeksponować twoje skarby.

Unikaj dla nich sąsiedztwa ludwików i bielonych eklektyków oraz mebli barokowo ozdobnych. Wszystkie stracą na takim zestawieniu. Współczesne lampy, szczególnie minimalistyczne w formie, z powodzeniem ozdobią i oświetlą vintage’owe wnętrza.

Kultowe meble PRL i polskie wzornictwo lat 60. i 70. Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?
Autor: serwis prasowy Figurka porcelanowa z Ćmielowa, "Dudek", projekt Mieczysława Naruszewicza z 1958 r.

Test wiedzy o życiu codziennym w PRL-u

Pytanie 1 z 10
1. Do czego służył prodiż?

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Zobacz te 4 wnętrza

Nasi Partnerzy polecają