Kupujemy lampy: jak wybrać oświetlenie do salonu
Lampy są wielofunkcyjnym elementem wystroju wnętrza. Oświetlają, dekorują, wydobywają fakturę ścian i korygują proporcje pomieszczeń. Wybierając oświetlenie do salonu, zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Oświetlenie salonu powinno być dobrze przemyślane. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy.
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w wystroju wnętrz, pełni bowiem wiele funkcji. Oprócz dawania światła lampy dekorują i tworzą nastrój. Za ich pomocą możemy też wydobyć fakturę ścian czy skorygować proporcje pomieszczenia. Przy wyborze oświetlenia do salonu kierujmy się tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. W zależnośi od wystroju wnętrza możemy zdecydowąc się na tradycyjny żyrandol, bajecznie kolorowe klosze czy lampy zaskakujące niebanalnym wzornictwem. Pamiętajmy jednak, że optymalne oświetlenie wnętrz wcale nie znaczy najjaśniejsze z możliwych, tylko dostosowane do danej strefy w mieszkaniu.
Zakup lampy: na co zwrócić uwagę
- Maksymalna moc żarówki. Sprawdź to koniecznie, jeśli lubisz jasno oświetlone wnętrza, a nie masz w pomieszczeniu wielu punktów świetlnych – może to dyskwalifikować wybrany model lampy.
- Sposób konserwacji. Pedantkom spodobają się klosze szklane i plastikowe. Poleca się je też alergikom, którzy powinni unikać abażurów z materiału, papieru ryżowego albo o skomplikowanej, trudnej do wyczyszczenia konstrukcji.
- Długośc kabla. Zdarzają się wiszące lampy, w których ma on 50 cm, i takie, gdzie mierzy 2 metry. To ważny parametr zwłaszcza w przypadku wysokich mieszkań, w kamienicach, loftach. Od tego, na jakiej wysokości zawiesimy lampę, zależy sposób oświetlenia wnętrza. Żyrandol wiszacy pod sufitem da światło rozproszone, opuszczony nisko zaś – skupione (zależy to tez od kształtu klosza).
- Wielkość abażuru. Pokaźnych rozmiarów klosz w małym mieszkaniu nie będzie wyglądał dobrze.
Oświetlenie do salonu: uniknij pułapek
Zanim zdecydujesz się na zakup, zawsze proś o włączenie wybranej lampy. Przechodzące przez kolorowy (przezroczysty) klosz swiatło może mieć odcień, który będzie cię drażnić. Wybieraj wtedy abażury z kryjących materiałów lub dwuelementowe (kolorowa góra, a dół przezroczysty). Uważaj na bogactwo kształtów. Nowoczesne lampy zachwycają formami. Czasem trudno się oprzeć zakupowi. Jednak potem może się okazać, że mamy w domu kilka dizajnerskich lamp, które samodzielnie wygladają pięknie, lecz nie pasują do siebie ani do wystroju wnętrza. Najbezpieczniej jest postawić na jeden fantazyjny model w pomieszczeniu. Przeglądając katalogi z lampami, zwracaj uwagę na to, w jakich aranżacjach się znajdują. Po zakupie możesz być rozczarowana, jeśli twoje mieszkanie zupełnie nie przypomina tego ze zdjęcia. Miej feerię barw pod kontrolą. Efektowne wielobarwne lampy wyglądają najlepiej w uporządkowanych pomieszczeniach. Jeśli jesteś typem „zbieracza”, wybieraj raczej stonowane oświetlenie – kolorowe może wprowadzać do wnętrza dodatkowy chaos.