Łączymy salon z kuchnią: co na granicy pomieszczeń?
Aranżacja salonu z kuchnią na zasadzie „dwa w jednym”, czyli umiejscowienie kuchni i pokoju w jednym pomieszczeniu, to nowoczesne, wygodne rozwiązanie, które niezwykle otwiera i powiększa optycznie przestrzeń. Projekt salonu z kuchnią można zrealizować na kilka różnych sposobów. Możemy wyeksponować strefę kuchenną za pomocą kontrastu albo wtopić ją w wystrój pokoju dziennego, a nawet schować.
Autor: Łukasz Zandecki
Jednolity wystrój i brak podziału na strefy tworzy efekt przestronnej, otwartej przestrzeni. Trzeba jednak znaleźć styl, harmonizujący zarówno z częścią kuchenną, jak i strefą pokoju dziennego. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się aranżacja na zasadzie harmonii przeciwieństw – połączenie elementów kojarzących się z naturą i przemiotów odwołujących się do techniki. Do tego dobieramy jednolite ściany i meble oraz zabudowę kuchenną w takim samym kolorze oraz podłogi z jednakowego materiału (bez rodzielania ich na strefy).
Spis treści
- Salon z kuchnią: urządzone na zasadzie kontrastu
- Salon z kuchnią: jednolita przestrzeń dzienna
- Salon z kuchnią: kuchenko, zakryj się!
Połączenie salonu z kuchnią, a właściwie „wstawienie” kuchni do pokoju dziennego, to doskonały sposób na efektywne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni szczególnie w małym mieszkaniu. Salon z kuchnią zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne pomieszczenia, a jednocześnie jest to dość praktyczne i lubiane w aranżacji wnętrz rozwiązanie, bo sprzyja swobodnej komunikacji i spędzaniu czasu z najbliższymi. Nie wiesz, jak z powodzeniem urządzić salon z kuchnią, co postawić na granicy obu pomieszczeń? Oto 3 sposoby na aranżację pokoju z wydzieloną strefą kuchenną.
Salon z kuchnią: urządzone na zasadzie kontrastu
Masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, w której zabudowa kuchenna może się znaleźć tylko pod jedną ścianą, a przestrzeń pokoju dziennego – pod drugą, równolegle do niej ułożoną? W takim wypadku najlepiej sprawdzi się aranżacja salonu z kuchnią, w której obie części pomieszczenia urządzone są w spójny stylistycznie sposób, a jednocześnie każda z nich zaznacza swoją obecność dzięki kontrastowi, na przykład kolorystycznemu. Kolorami bazowymi, które doskonale nadają się do tego zadania w takiej aranżacji salonu z kuchnią, są czerń i biel. I tak, zabudowa kuchenna w tego typu aranżacji utrzymana jest w czerni, która dyskretnie usuwa strefę kuchenną w cień, a jednocześnie świetnie współgra z kolorystyką części pomieszczenia, która spełnia rolę pokoju dziennego – z białymi meblami i akcesoriami w stonowanych odcieniach beżu i szarości. Obie przestrzenie powinny się przenikać, dlatego do strefy kuchennej warto jest włączyć białe akcenty, a do salonu – czarne. Tego typu aranżację salonu z kuchnią ożywiamy przy pomocy kropli intensywniejszego koloru w postaci niewielkiego mebla lub sprzętu ustawionego na granicy obu stref.
Salon z kuchnią: jednolita przestrzeń dzienna
Jednolity wystrój i brak podziału na strefy salonu z kuchnią tworzy efekt przestronnej, otwartej przestrzeni dziennej. Trzeba jednak znaleźć styl, harmonizujący zarówno z częścią kuchenną, jak i strefą pokoju dziennego. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się aranżacja salonu z kuchnią na zasadzie harmonii przeciwieństw – połączenie elementów kojarzących się z naturą i przemiotów odwołujących się do techniki. Do tego dobieramy jednolite ściany i meble oraz zabudowę kuchenną w takim samym kolorze oraz podłogi z jednakowego materiału (bez rodzielania ich na strefy). Pamiętaj tylko, że jeśli decydujesz się na „rozciągnięcie” podłogi drewnianej z salonu do kuchni, musi ona być wykonana z odpowiedniego rodzaju drewna. Biel, stal i drewno to propozycja dla osób, które lubią nowoczesność w strefie kuchennej, ale nie są zwolennikami laboratoryjnej surowości. Ten zestaw stanowi tak zwany pewniak, czyli sposób na łatwe i harmonijne urzadzenie salonu z kuchnią.
Salon z kuchnią: kuchenko, zakryj się!
Co zrobić, gdy w kwestii połączenia salonu z kuchnią jest się za, a nawet przeciw? W takim przypadku warto zainwestować w zamontowane na granicy dwóch stref drzwi przesuwne i, w zależności od potrzeb, pozostawiać je otwarte lub zasłaniać nimi miejsce przygotowywania posiłków. To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy część kuchenna ulokowana jest we wnęce. Również „niszowa” kuchnia może kontrastować stylem z wystrojem salonu albo z nim harmonizować.