Listwy ledowe sufitowe, LED-y na sufit. Czy warto? Jak wybierać? Jak aranżować?
Zmiana stylizacji pomieszczenia bez remontu i kupowania dodatków? Nie ma łatwiejszego sposobu niż LED-y na sufit! Łuna światła pięknie podkreśli ściany i nada każdemu wnętrzu charakter. Czy jednak listwy ledowe sufitowe zawsze będą dobrym wyborem? I jak je zaaranżować, by dawały pożądany efekt? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.
Spis treści
- Listwy ledowe sufitowe – czym się od siebie różnią?
- LED-y na suficie – jaką barwę światła wybrać?
- Jaki kolor taśm ledowych wybrać dla podświetlenia sufitu?
- Jak ozdobić sufit listwami ledowymi?
- Czy LED-y na sufit są ekonomiczne?
- Dlaczego LED-y na sufit to rozwiązanie warte uwagi?
Listwy ledowe sufitowe – czym się od siebie różnią?
- Liczbą diod – standardowo mamy do wyboru opcję 150 i 300
- Wielkością diod – taśma LED SMD 3528 ma diody 3,5×2,8 mm, LED SMD 2835 to diody o wymiarach 2,8×3,5 mm, LED SMD 5050 to 5,0×5,0 mm, a LED SMD 5630 ma diody o wymiarach 5,6×3,0 mm
- Barwą światła – ciepłe lub zimne światło. W niektórych modelach będziemy mogli samodzielnie wybrać barwę
- Kolorem – tu również istnieją opcje, gdzie na jednej listwie jest możliwość wybrania różnych kolorów, na przykład różu czy zieleni
- Stopniem ochrony IP – do sufitów w salonie czy kuchni nadadzą się te o niskim stopniu ochrony, czyli IP20. W łazience, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, wybierzmy LED-y z oznaczeniem taśmy IP45, IP65
LED-y na suficie – jaką barwę światła wybrać?
Biała, zimna barwa (6.000-7.500 K), imituje światło dzienne. Będzie działała pobudzająco, więc najlepiej zamontować ją na przykład w kuchni i domowej biblioteczce. Ciepła barwa światła (2.700-3.500 K) to najlepszy wybór dla salonu, sypialni lub pokoju, w którym zazwyczaj się relaksujemy. Barwa neutralna (4.000-5.000 K) świetnie nada się do miejsc, gdzie pracujemy (na przykład domowe biuro, gabinet, pokój dziecka, które codzienne musi odrabiać lekcje).
Jaki kolor taśm ledowych wybrać dla podświetlenia sufitu?
Podstawą będzie naturalny kolor biały, o różnej barwie ciepła. Jednak w przypadku przestrzeni takich jak sala bankietowa, pokój gier czy pomieszczenie, gdzie znajduje się barek z alkoholem, ciekawym rozwiązaniem będzie taśma LED RGB. Daje ona możliwość uzyskania różnych efektów kolorystycznych, które całkowicie odmienią wnętrze. Ciekawa opcja na zabawę sylwestrową lub domówkę! Kolorowe ledy będą również pasować do podświetlania karniszy.
Jak ozdobić sufit listwami ledowymi?
Przedstawiamy kilka praktycznych pomysłów, które świetnie się sprawdzą w każdym wnętrzu.
1. LED-y na gzymsie
Gzymsy montujemy pod sufitem, a taśmę LED przyklejamy w taki sposób, aby odbijała od niego światło. Daje to miłe dla oka wrażenie i ociepla wnętrze. Dobra opcja do salonu lub sypialni.
2. LED-y w karniszu zabudowanym lub w listwie maskującej karnisz
To bardzo popularne rozwiązanie, które jest wyjątkowo łatwe w montażu. Polecamy je zwłaszcza w sypialni, gdzie może zastąpić na przykład oświetlenie kinkietowe.
3. Listwy LED w podwieszanym suficie
Opcja, którą warto zastosować w dużych pomieszczeniach, na przykład w salonie, jadalni lub sali konferencyjnej. Klasyczne rozwiązanie, które wciąż cieszy się powodzeniem! Do podwieszanych sufitów najbardziej nadają się LED-y o większej mocy, np. 8,4W.
4. Listwy LED sufitowe do podświetlenia półek
Aby wykorzystać taśmy LED do podświetlenia regału lub półek, trzeba zamontować je na specjalnym, aluminiowym profilu. Światło nie będzie mocne, ale na pewno przyjemnie rozjaśni drewniane elementy.
Czy LED-y na sufit są ekonomiczne?
To ważne pytanie, bo czy montowanie dodatkowego źródła światła nie zwiększy naszych rachunków za prąd? Całe szczęście, nie musicie się tego obawiać. LED-y są energooszczędne. Przykładowo, metr taśmy 150 LED (a więc zawierającej 150 diod) będzie pobierać około 2,4W (Watt). Przed zakupem warto sprawdzić moc, ale tego typu oświetlenie na pewno nie obciąży domowego budżetu.
Polecany artykuł:
Dlaczego LED-y na sufit to rozwiązanie warte uwagi?
Energooszczędne taśmy LED z powodzeniem mogą zastąpić lampę stołową czy kinkiety na ścianach. Świetlne kompozycje szybko odmieniają wnętrze, to także prosty i efektowny pomysł na podkreślenie na przykład ceglanej ściany lub innej aranżacji. To rozwiązanie nie należy do kosztownych, za to szybki i bezproblemowy montaż pozwoli nam zrobić metamorfozę pokoju bez uciążliwego remontu!
Autor: mat. pras. Go Modern Furniture
Lampy ceramiczne Kiki (proj. Paolo Cappello) marki Miniforms pozwalają wprowadzić do wnętrza modne kolory, w tym odcień terakoty. Warto je zestawiać w większej grupie
Autor: Michał Skorupski
Poza tym, że doskonale nadaje się do maskowania wszelkich nierówności sufitu, sufit podwieszany ukryje też rury wodne, kanalizacyjne lub c.o., a także przewody wentylacyjne czy rurę od okapu.