Łuk w salonie - absolutny hit! Nowoczesne wnętrza z tradycyjnym akcentem

2024-08-07 9:39

Nie tylko obłe meble i dodatki, ale też łuki - te elementy zdominowały 2024 rok. Nawiązujący do paryskich arkad motyw wydobywa szyk domowej aranżacji i w wielkim stylu dodaje uroku wnętrzu. To rozwiązanie, które jest ponadczasowe i po prostu piękne. Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje? Jak samodzielnie zrobić łuki w salonie? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Łuki we wnętrzach
  2. Jak zrobić łuki we wnętrzach?
  3. Styl śródziemnomorski
  4. Styl marokański, styl arabski
  5. Styl rustykalny
  6. Styl nowoczesny

Łuki we wnętrzach

W kształcie łuku mogą być elementy konstrukcji budynku, ale też meble i dodatki. Modne lustra, zagłówki do łóżka, oparcia krzeseł, otwory drzwiowe są niezwykle modne i przyjemne dla oczu. Wnętrza pełne obłości są przytulne i eleganckie. Do jakich stylów wnętrzarskich łuki - znane już w starożytnym Rzymie - pasują najbardziej?

Z pewnością do wnętrz inspirowanych naturą, łącząc klasykę art deco ze skandynawską prostotą. W przypadku stylu klasycznego, łuki będą nawiązywać do elementów architektonicznych z okresów gotyckiego i romańskiego.

Jak zrobić łuki we wnętrzach?

Sylwia Myszkowska, właścicielka pracowni projektowania wnętrz Interiorist, na Instagramie wrzuciła filmik, na którym pokazuje, jak samodzielnie zrobić łuki we wnętrzach.

Jak pisze - łuki dodadzą wnętrzu lekkości i subtelności, przywołując skojarzenia z architekturą klasyczną. Dzięki nim, nasz salon będzie się wyróżniał na tle innych.

Styl śródziemnomorski

Na myśl przychodzą nam wakacje we Włoszech czy Hiszpanii. Mieszkania inspirowane śródziemnomorską kulturą bardzo często zawierają wiele elementów dekoracyjnych - na przykład wspomniane łuki. Utrzymane w jasnych barwach będą nadadzą wnętrzu lekkości.

Sofa w pięknym, niebieskim lub turkusowym kolorze i oczywiście obłym kształcie będzie świetnym akcentem, który wprowadzi trochę koloru. Łuki pięknie prezentują się też w skandynawskich wnętrzach, w których nie brakuje drewna, prostych form i jasnych barw.

Styl marokański, styl arabski

Łuki spotkamy też w architekturze arabskiej i marokańskiej. Takie wnętrza są tajemnicze i mają orientalny charakter. Najczęściej utrzymane są w intensywnych barwach, ale spotkamy też realizacje w bieli.

Wnęka w kształcie łuku pomalowana na wyrazisty odcień, wprowadzi wrażenie trójwymiarowości. Z taką arkadą świetnie będzie wyglądała obła kanapa czy owalny stolik kawowy.

Arkady świetnie pasować będą też do stylu boho, a w połączeniu z roślinami stworzą przepiękną kompozycję. W stylu boho spotkamy ręcznie robione rzeźby, gliniane wazony, a także mnóstwo artystycznych przedmiotów z różnych kultur. Tym bardziej - przepiękna obła rama drzwi czy wnęka przy drzwiach wejściowych podkreślą oryginalny charakter wnętrza.

Styl rustykalny

Sposobem na dodanie uroku wiejskiemu wnętrzu jest zastosowanie łuków w elementach dekoracyjnych, meblach i dodatkach. We wnętrzu inspirowanym tradycyjnym życiem na wsi spotkamy naturalne, surowe materiały takie jak drewno, kamień czy cegła.

Warto postawić na proste formy mebli i dodatków, utrzymane w kolorystyce inspirowanej naturą. Wśród takich kolorów są:

  • brązy,
  • beże,
  • zielenie
  • i ciepłe odcienie czerwieni i bieli.

W przytulnych wnętrzach, wypełnionych ręcznie robionymi przedmiotami, łuki dodadzą unikatowości i jeszcze bardziej przybliżą nas do domu na wsi.

Styl nowoczesny

Chociaż łuki kojarzą nam się zwykle z tradycyjnymi wnętrzami, warto wprowadzić je do nowoczesnych domów i mieszkań. Możemy zastosować je jako elementy otwierające przestrzeń między pomieszczeniami lub jako elementy dekoracyjne na ścianach, sufitach oraz meblach.

Arkady sprawdzą się też w minimalistycznych wnętrzach, jako na przykład nietypowe formy okien i drzwi. Zaprojektowane z wykorzystaniem prostych linii i geometrii, idealnie wpiszą się do nowoczesnych, designerskich wnętrz.

Jak widać - łuki architektoniczne, dekoracyjne oraz obłe kształty mebli będą pasować do wielu stylów wnętrzarskich. Wszystko zależy od naszego pomysłu, ale też ich proporcji, kształtu i kolorystyki. Zobacz w naszej galerii interesujące aranżacje i zainspiruj się!

ZOBACZ TAKŻE: Dekometria - co to jest? Czym się charakteryzuje ten styl?

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany