Meble do salonu: regał. To się sprawdza!

2014-09-03 18:14

Regał to jeden z elementów wyposażenia pokoju. Nieraz wysuwa się na prowadzenie wśród mebli w salonie, a czasem jest jedynie dopełnieniem aranżacji. Regał wywodzi się z tradycyjnej biblioteczki, jednak celem optymalnego dostosowania go do naszych potrzeb, jego forma ewaluowała na przestrzeni lat. Jaki model regału sprawdzi się najlepiej? Czy warto wybrać pełną zabudowę, postawić na moduły czy zdecydować się na regały wolno stojące w salonie?

Spis treści

  1. Regał w salonie a jego przeznaczenie
  2. Meble do salonu: jego wysokość regał
  3. Regał: kiedyś i dziś
  4. Jak zrobić regał

Regał na książki jak marzenie? Dół wyposażony w szafki i szuflady, a góra aż do sufitu zamknięta oszklonymi drzwiczkami. Zero kurzu na każdej książce! Ale to rozwiązanie tyleż praktyczne, co kosztowne. Skupmy się więc raczej na pomysłach dostępnych, a nie mniej ciekawych. Regał, jako praktyczny i niezwykle estetyczny element aranżacji, coraz częściej wysuwa się na prowadzenie w projekcie pokoju dziennego. Jako jeden z niezbędnych mebli do salonu, decyduje o jego charakterze, zapewniając jednocześnie optymalną ilość miejsca do przechowywania książek, bibelotów czy innych drobiazgów. Regał w formie zabudowy meblowej na całą ścianę wyznacza styl aranżacji salonu, zapewniając jednocześnie jak najlepsze wykorzystanie wolnej przestrzeni. Regał w systemie modułowym pozwoli na idealne dopasowanie mebla do własnych potrzeb i oczekiwań oraz dowolną konfigurację, która świetnie wpisze się w stylistykę urządzanego wnętrza salonu. Z kolei meble wolno stojące w salonie dają ogromne pole do popisu, pozwalając na ustanowienie regału jako efektywnego bohatera wnętrza, bądź też jako praktycznego dodatku mebli do salonu.

Regał w salonie a jego przeznaczenie

Decydując się na regał w salonie, poszukiwania odpowiednich mebli warto rozpocząć od podjęcia decyzji co do rzeczy w nim przechowywanych. Zanim kupimy regał, zastanówmy się jaką rolę ma pełnić w naszym pokoju dziennym oraz co będzie w sobie docelowo skrywał. Czy będzie to tylko regał na książki i płyty, czy może ma być również miejscem na telewizor? Wybierając regał w systemie modułowym zapewniamy sobie idealne dopasowanie mebla do swoich potrzeb. Praktycznym rozwiązaniem będzie wybór regału z zabudowanym dołem. Taka opcja pozwoli nam na przechowywanie w nim drobiazgów i rzeczy mniej reprezentacyjnych. W przypadku zdecydowania się na regał otwarty pamiętajmy, że możemy go dodatkowo wzbogacać, uzupełniając go dekoracyjnymi pudłami czy koszykami. Regały ażurowe z otwartymi półkami nadają się także jako przegrody do oddzielenia np. jadalni czy otwartej kuchni. W salonie świetnie zaprezentuje się niewielki mebel wolno stojący. Wówczas, wybierając prostą i klasyczną formę, w miarę rozrastania się naszej biblioteczki, możemy dostawiać kolejne regały.

Meble do salonu: jego wysokość regał

Zastanawiając się nad umeblowaniem salonu mamy do wyboru dwie opcje: kupujemy meble gotowe lub wybieramy meble robione na zamówienie. Planując w pokoju regał na wysokość całej ściany pamiętajmy o rozwiązaniach praktycznych. Jeśli ma być to wysoki regał na książki dostawmy do mebla niewielką drabinkę, która umożliwi nam sięganie przedmiotów z najwyższych poziomów. Pamiętajmy, że wybierając efektowny stołek czy schodki, możemy uczynić je jednocześnie świetną dekoracją pokoju dziennego. Zabudowa meblowa na całą ścianę nie jest polecana do małych wnętrz, ponieważ może wydawać się zbyt ciężka i przytłaczać niewielką przestrzeń. Wówczas jednak warto nadać jej lekkości za pomocą sprawdzonego triku. Zorganizujmy przestrzeń w regale tak, by półki z książkami przeplatały się z półkami z bibelotami i drobiazgami dekoracyjnymi. Wówczas taki regał w salonie nabierze mniej formalnego charakteru, a dodatkowo będzie piękną dekoracją wnętrza. Przyda się także oświetlenie regału. Fasada biblioteki podkreślona światłem wygląda ładnie; ma też praktyczne znaczenie. Nie każdy potrzebuje dużego regału,przy małej liczbie książek można wybrać fantazyjną formę, np. Bookworm zaprojektowaną przez Rona Arada czy kolorowe regały Lack’i z IKEA.

Regał: kiedyś i dziś

Dawniej, w pokaźnych domach i rezydencjach, biblioteczka była urządzana w oddzielnym pomieszczeniu. Dziś jednak coraz częściej odchodzimy od tego rozwiązania i aranżujemy kącik z książkami w sypialni czy pokoju dziennym. Domowe zasoby książek lokujemy zazwyczaj na regale, który wpisuje się w meblową zabudowę w salonie. Czasem wychodzi on jednak na jej prowadzenie. Popularnym rozwiązaniem w dużych i przestronnych wnętrzach jest ustawianie regału pośrodku pomieszczenia tak, by dzielił on wnętrze na dwie strefy. Jeśli nie mamy przekonania do przepastnych szaf i obszernych regałów, postawmy na biblioteczki na książki w wersji mini. Różnorodność i bogactwo form dostępnych w sklpeach mebli do salonu gwarantuje, że każdy znajdzie coś, co idealnie wpisze się w charakter jego wnętrza, a jednocześnie będzie świetnie odpowiadało na jego potrzeby.

Jak zrobić regał

Nie zawsze oferta sklepów meblowych odpowiada naszym oczekiwaniom, wtedy spróbujmy zrobić lub zaprojektować regał samemu. Półki muszą byc mocne, o grubości przynajmniej 2-3 cm z drewna lub płyty MDF albo grubego szkła. Każdą półkę trzeba podeprzeć co 60-70 cm. Konstrukcję regału można zrobić z drewna, MDF-u, płyty gipsowo-kartonowej, metalowych profili albo wymurować z cegieł. Regał wolno stojący zawsze trzeba mocować do ściany. Regał domowej roboty możemy pomalować na kolor ścian, wtedy optycznie nie zajmie wiele miejsca.

Nasi Partnerzy polecają