Drewno sosnowe – wady i zalety. Jak wykorzystać drewno sosnowe we wnętrzu?
Drewno sosnowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w rodzimym meblarstwie. Sosna ma wiele zalet, które przeważają nad wyborem tego jasnego, przyjemnego w dotyku drewna nad pozostałymi gatunkami. Co ciekawe, drewno sosnowe korzystnie wpływa na nasze zdrowie! Jakie meble sosnowe warto mieć w domu? Podpowiadamy!
Spis treści
- Drewno sosnowe: zalety i wady materiału
- Meble sosnowe: w co warto, a w co nie warto inwestować?
- Drewno we wnętrzu. Jak je wykorzystać?
Drewno sosnowe: zalety i wady materiału
Drewno sosnowe odznacza się jasną, biało-żółtą barwą i delikatnym usłojeniem. Atrakcyjny i kojący wygląd sprawia, że sosna często gości we wnętrzach niezależnie od stylu – meble sosnowe doskonale prezentują się w nowoczesnych salonach, skandynawskich sypialniach i rustykalnych kuchniach, wprowadzając ciepłą, przytulną atmosferę. Za popularnością drewna sosnowego stoją nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność i wytrzymałość tego materiału. Sosna jest najliczniejszym gatunkiem drzew w Polsce, rośnie szybko i jest łatwa w obróbce. Drewno sosnowe można strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu, dzięki czemu meble sosnowe mogą przybierać nawet najbardziej nietypowe i fantazyjne kształty.
Drewno sosnowe jest sprężyste, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną, szybko schnie i przez podatność na nasycenie łatwo pokryć je farbą. Ta ostatnia cecha poszerza możliwości aranżacyjne mebli sosnowych, pozwalając na zabarwienie ich niemal na każdy kolor. Wymieniając zalety drewna sosnowego, nie można zapomnieć o cenie. Przez swoją dostępność (nie trzeba eksportować drewna zza granicy) i łatwość w obróbce, drewno sosnowe jest stosunkowo tanie. Jeśli marzą się nam meble z litego drewna, warto rozważyć zakup modeli z sosny: są one tańsze niż drewno bukowe i dębowe, a jednocześnie ekologiczne i wytrzymałe.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drewno sosnowe ma dobry wpływ na nasze zdrowie. W szczególności meble sosnowe poleca się alergikom. Sosna wykazuje właściwości elektrostatyczne, a więc nie tylko nie przyciąga kurzu, ale zapobiega również jego kłębieniu się w powietrzu. Po drugie, drewno sosnowe ma właściwości higroskopijne – reguluje poziom wilgotności powietrza przez pochłanianie i oddawanie pary wodnej do otoczenia.
Niestety, żaden gatunek drewna nie jest wolny od wad. Sosna w porównaniu z bukiem lub dębem jest bardziej podatna na pękanie, paczenie się i zarysowania. Mimo właściwości higroskopijnych źle znosi kontakt z wodą i wilgocią, a pod wpływem promieni UV zmienia kolor na ciemniejszy. Wymaga regularnej pielęgnacji i impregnacji, w przeciwnym razie może stać się siedliskiem insektów i grzybów. O drewno sosnowe należy wyjątkowo dbać. Olejowanie powinno mieć miejsce przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli meble sosnowe są woskowane, warto co 3 tygodnie czyścić je specjalnym mleczkiem do drewna. Należy unikać wycierania drewna sosnowego szorstkimi szmatkami i ręcznikiem papierowym. Jeśli chcemy oczyścić sosnowy mebel, użyjmy miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Meble sosnowe: w co warto, a w co nie warto inwestować?
Pomimo swoich wad, drewno sosnowe świetnie sprawdza się jako materiał na meble. Niewiele osób może sobie pozwolić na stoły czy szafy wykonane z dębu, dlatego jeśli zależy nam na meblach z litego drewna, warto wybrać modele z sosny. Czy drewno sosnowe nadaje się na parkiet? Deski sosnowe nie są tak odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne jak deski dębowe, ale mogą stanowić dobrą alternatywę dla zwykłych paneli podłogowych. Przy odpowiedniej impregnacji i regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, możemy cieszyć się sosnowym parkietem – nawet na tarasie, przy czym należy przygotować się na to, że po kilku latach taki parkiet może nadawać się do wymiany.
Jednym z najczęściej kupowanych mebli z drewna sosnowego jest łóżko. Łóżko sosnowe jest tanie, ekologiczne i można przemalować je na każdy kolor. Łóżko z sosny doskonale sprawdza się jako mebel dla alergików oraz małych dzieci. Innym ciekawym zastosowaniem drewna sosnowego we wnętrzu są drzwi. Drzwi z sosny są łatwe w obróbce, plastyczne, wytrzymałe i dzięki impregnacji będą służyć nam przez długi czas. Co natomiast z blatem w kuchni z drewna sosnowego? Czy ten materiał sprawdzi się w ekstremalnych, kuchennych warunkach? Niestety, zazwyczaj odradza się montowania blatów z sosny w kuchniach lub łazienkach, głównie ze względu na ich niewielką odporność na wodę, wilgoć i wysokie temperatury (którego źródłem są piekarnik czy kuchenka). Ponadto, kuchenny blat musi być na tyle twardy, by poradzić sobie z uderzeniami, ścieraniem, zarysowaniami i plamami. Blat sosnowy, mimo wielu zalet, mógłby temu nie sprostać.
Drewno we wnętrzu. Jak je wykorzystać?
Autor: mat. pras. Venifloor
Podłoga fornirowana Dąb Kość Słoniowa
Autor: mat. pras. Paged Meble
Stół drewniany Argo
Autor: Yassen Hristov/Hompics
Drewnianego sufitu nie mogło zabraknąć w Pasterskiej Chacie - wielokrotnie nagradzanej realizacji Hola Design