Wygodne fotele do salonu: wybieramy praktyczne i dekoracyjne meble
Wygodne fotele do salonu nie tylko zapewniają upragniony komfort, lecz także wzbogacają aranżacyjnie pokój dzienny. Warto pamiętać, że fotel jest najbardziej „domowym” meblem, w którym można się zdrzemnąć, zasiąść z filiżanką kawy albo ciekawą książką. Fotele do salonu świetnie uzupełniają kanapę, ale mogą również tworzyć oddzielny kącik kawiarniany. A już jeden taki mebel wystarczy do zaaranżowania strefy czytelnika.
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Fotele Egg (z lewej) i Swan (z prawej) - doskonałe przykłady duńskiego wzornictwa
Spis treści
- Fotele do salonu krok po kroku
- Nowoczesne fotele do salonu i ikony designu
- Kupujemy fotel do salonu - co jest ważne?
- Wygodny fotel do salonu i jego anatomia
- Estetyczne i wygodne fotele do salonu
- Lekkie optycznie fotele do pokoju dziennego
- Fotele do salonu w stylu klasycznym
Fotel powinien dobrze prezentować się we wnętrzu salonu i - przede wszystkim - być komfortowy. Wyróżnia go wygodne i szersze niż krzesło siedzisko, zazwyczaj z podłokietnikami, a także tapicerka. Fotel kojarzy się z pokojem dziennym i w stylu klasycznym, i nowoczesnym. A tak naprawdę wszystko można określić jako do wyboru, do koloru, bo fotel może być zupełnie odrębnym meblem od całości aranżacji.
Fotele do salonu krok po kroku
Fotel do pokoju dziennego to synonim wygody. Tak jak sofa, fotel kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Siedząc w fotelu, możemy miło spędzić czas na rozmowie z rodziną lub przyjaciółmi, oglądać telewizję, czytać książkę. Fotel jest na tyle lubianym meblem do pokoju dziennego, że znajdziemy odpowiedni dla siebie tego rodzaju mebel zarówno w stylu klasycznym, jak i w stylu nowoczesnym. Największym wrogiem fotela jest chyba tylko wielkość pokoju dziennego. Często musimy bowiem wybierać pomiędzy miejscem na stół a fotelem. Ale jeśli tylko okazuje się, że w salonie jest wystarczająco dużo miejsca, wcześniej czy później "młodszy brat" sofy się zjawia. Teraz pozostaje już tylko wybór, czy fotel ma być pokryty tradycyjną tkaniną obiciową, aksamitem, czy skórą.
Nowoczesne fotele do salonu i ikony designu
Fotel do pokoju w stylu nowoczesnym może stanowić komplet z sofą, ale nie musi. Zazwyczaj jest wręcz z innej bajki. Dzięki temu aranżacja pokoju dziennego tylko na tym zyskuje. Przy rozłożystej i miękkiej sofie narożnej pojawiają się jeden albo dwa delikatne i lekkie w formie fotele. Czasem gdy sofa nie jest zbyt duża, a zależy nam na dodatkowym wygodnym miejscu, decydujemy się na miękki fotel klasyczny, tzw. uszak idealny do wypoczunku albo berżerę.
O wygodzie foteli i o tym, jak są lubiane, może świadczyć wielka liczba nowoczesnych foteli do salonu, które już się stały ikonami designu. Są to na przykład fotel Lounge Chair z wygodnym podnóżkiem, projektu Ray i Charlesa Eamesów z roku 1955, EPC i EPA z 1950 roku też małżeństwa Eamesów, fotel Barcelona projektu Ludwiga Mies van der Rohe stworzony na wystawę w Barcelonie w 1929 roku (!) czy fotele Egg i Swan autorstwa Duńczyka Arne Jacobsena z roku 1958. O popularności tych foteli niech świadczy liczba powstałych replik, produkowanych i sprzedawanych do dzisiaj.
Polskie wzornictwo też może się pochwalić dużym sukcesem, ponieważ ogromnym zainteresowaniem cieszy się "odkurzony" po latach projekt polskiego twórcy z roku 1958 - RM58 - Romana Modzelewskiego. Niedawno został przywrócony do produkcji. Warto też wspomnieć kultowy fotel 366 Józefa Chierowskiego, który również jest współcześnie produkowany, a co więcej, cieszy się ogromną popularnością. Jak widać, wybór nowoczesnych foteli do salonu jest niemały.
Kupujemy fotel do salonu - co jest ważne?
Przy zakupie wygodnego fotela do salonu czy wyborze materiałów obiciowych warto pamiętać, że duże meble do salonu zawsze przykuwają uwagę, więc barwa i styl fotela powinny być starannie skomponowane z całym wystrojem wnętrza. Warto, aby salon nie został przytłoczony przez nazbyt wymyślny fotel. Materiały obiciowe foteli do pokoju robi się najczęściej z żakardu, bawełny, floku (grubego weluru), microleinu (cienkiego weluru), szenilu (grubo tkanej przędzy bawełnianej), nubuku lub skóry. Siedzisko fotela powinno być elastyczne, jednak niezbyt miękkie, aby się nie zapadało. Ten cel osiąga się, stosując płaskie sprężyny faliste oraz piankę poliuretanową jako wypełnienie. Piankę zabezpiecza się delikatną i ciepłą włókniną puszystą, która zapobiega przesuwaniu się i marszczeniu tkaniny obiciowej. Zwolennikom niekonwencjonalnych rozwiązań w salonie przypadną do gustu fotele wykonane z nietypowych materiałów, np. meble do salonu wypełnione granulatem styropianowym, którego formę sami kształtujemy, zasiadając na nich w określonej pozie.
Zobacz też: Salon - galeria inspiracji ZDJĘCIA >>>
Wygodny fotel do salonu i jego anatomia
Głębokość fotela to zazwyczaj 42-58 cm, a szerokość 48-60 cm. O wygodzie fotela w znacznym stopniu decyduje oparcie – materiały obiciowe, z jakich jest wykonane, oraz kąt nachylenia. Zazwyczaj stosuje się szerokie gumowe pasy, które dają wrażenie, jakby oparcie dostosowywało się kształtem do naszego ciała.
Kąt nachylenia oparcia fotela w stosunku do siedziska powinien wynosić 110-125 stopni. Wysokie oparcie umożliwia wygodne ułożenie głowy. Podłokietniki muszą być na tyle sprężyste, by wspierając się na nich, można się było bez trudu podnieść z fotela. Zazwyczaj znajdują się na wysokości 18-24 cm (licząc od siedziska).
Fotel dobrze dobrany do aranżacji wnętrza, w której utrzymany jest salon, może świetnie odświeżyć nasz pokój dzienny. Pamiętaj, że materiały obiciowe mogą w różny sposób (zależny od tkaniny) eksponować meble do salonu.
Estetyczne i wygodne fotele do salonu
Projektanci mebli starają się łączyć estetykę foteli z ich wysoką funkcjonalnością. Duże, komfortowe fotele do salonu stały się obowiązkowym elementem wystroju pokoju dziennego, ponieważ zapewniają niejako prywatny wypoczynek (w przeciwieństwie do „społecznej” sofy) po całym dniu pracy. Możemy wybierać wśród rozmaitych linii stylistycznych foteli – od klasyki po awangardę, od wzorzystych po gładkie materiały obiciowe, od obłych, miękkich kształtów po formy geometryczne.
Autor: JT GRUPA
Salon z dużą wygodną 3-metrową sofą zachęca do relaksu. To właśnie tu właściciele chętnie przyjmują gości.
Lekkie optycznie fotele do pokoju dziennego
Nowością są wygodne fotele do salonu o lekkiej, ramowej, elastycznej konstrukcji, wykonane z giętego drewna klejonego warstwowo. Materiały obiciowe warto dobrać do tego, w jakim stylu urzadzony jest salon. Niektóre modele foteli mają wygodny podnóżek. Oparcia są zazwyczaj wysokie, a miękki zagłówek pozwala wypocząć mięśniom karku. Materiały obiciowe takich foteli wykonane są najczęściej z bawełny. Dzięki mocowaniu poduszki siedziska do części konstrukcyjnej na rzepy można zdejmować i prać materiał obiciowy. Wciąż w modzie jest fotel wyplatany z wikliny i rattanu. Urozmaicone kształty i kolory pozwalają na dopasowanie fotela do wystroju niemal każdego salonu. Ażurowa konstrukcja tych wygodnych foteli do salonu sprawia, że nie "zagracają" go, a czasem nawet dzięki nim pokój dzienny nabiera charakteru.
Fotele do salonu w stylu klasycznym
Fotel do salonu w stylu klasycznym kojarzy się albo z tradycyjnym fotelem uszakiem, albo z oparciem w kształcie medalionu. Ale do nowoczesnej klasyki możemy też zaliczyć fotele popularne we wnętrzach zaaranżowanych w stylu francuskim lub nowojorskim. Charakteryzują się one przyjemną dla oka formą i wielkością, wygodą, a przede wszystkim piękną tapicerką. Potrafią być sztuką samą w sobie! Nie zapominajmy też o fotelach bujanych, klubowych i pikowanych charlestonach (te najlepiej wyglądają w komplecie z sofą). Fotele do pokoju w stylu klasycznym najczęściej stanowią komplet z sofą i krzesłami do stołu jadalnianego.
Autor: archiwum
Różnokolorowe krzesa Ironica marki TON to klasyk powojennego designu. Świetnie sprawdzą się i w stylu vintage, i w stylu skandynawskim.
Autor: Moroso
Nowoczesna czerwona sofa w eklektycznym salonie, proj. Doshi Levien