Stoły do salonu. Kiedy przydaje się stół w salonie, jak go ustawić? Poradnik
Stół stanowił dawniej nieodzowny element salonu – mebel, który gromadził domowników, jednoczył strony. Od niego pochodziła nazwa pomieszczenia – pokój stołowy. Kulturowo był sercem salonu i symbolem gościnności. Obecnie występuje fakultatywnie. Niejednokrotnie zastąpiły go wyspa kuchenna z hokerami albo mały stolik w kuchni. Przyczyniła się do tego również moda na spożywanie posiłków poza domem.
Autor: materiały prasowe VOX
Wielofunkcyjny stół z szufladami z kolekcji Natura świetnie sprawdzi się zarówno podczas posiłku, jak i kreatywnej pracy
Spis treści
- Rozkładane stoły do salonu
- Krzesła wokół stołu – zasada kontrastu czy harmonii?
- Materiał blatu ma znaczenie – solidne i efektowne stoły do salonu
- Dekoracja stołu do salonu – obrus, bieżnik, podkładki
- Jak ustawić stół w salonie?
Rozkładane stoły do salonu
Pomimo przemian i nowych tendencji kulturowych to właśnie stół (a nie sofa z fotelami zwrócona w stronę kina domowego albo kominek) stanowi najważniejszy mebel w salonie. Stół w salonie powinien być dopasowany do potrzeb i liczby domowników wspólnie spożywających posiłek. Stoły rozkładane umożliwiają codzienne użytkowanie mniejszej powierzchni blatu, a w przypadku większej liczby gości (na przykład w czasie świąt) – jej powiększenie poprzez wysunięcie bądź dostawienie kolejnych segmentów płyty roboczej. Okrągłe stoły rozkładane po rozsunięciu tworzą owalny stół. W sprzedaży oferowanych jest wiele stołów rozkładanych, różniących się sposobem powiększania powierzchni blatu.
.. Jak wybrać dobry stół rozkładany? >>>
Krzesła wokół stołu – zasada kontrastu czy harmonii?
Stół i krzesła w salonie powinny do siebie pasować, nie oznacza to jednak, że muszą być jednorodne stylistycznie. W ostatnich latach obserwujemy eklektyczne tendencje polegające na odchodzeniu od wykorzystywania kompletów równych krzeseł. Zamiast tego modnym rozwiązaniem jest ustawienie wokół stołu w salonie krzeseł pochodzących z różnych kolekcji, miksowanie krzeseł z oparciami i bez, o różnym materiale i wykończeniu. Obok krzesła Louis Ghost możemy ustawić drewniane z kabriolowymi nóżkami, a przy jednym z peerelowskich krzeseł projektu Rajmunda Hałasa znaleźć może się krzesło nr 14 od TON. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na ujednoliceniu wyglądu krzeseł, możemy zastosować eleganckie pokrowce.
.. Stół do jadalni: co wybrać, jak ustawić? >>>
Materiał blatu ma znaczenie – solidne i efektowne stoły do salonu
Stoły drewniane znane są od zarania dziejów. Stanowią bardzo obszerną grupę mebli: od surowych stołów z litego starego drewna, rzeźbionych, z toczonymi nogami, poprzez stoły inkrustowane i fornirowane o wysokiej wartości historycznej, które zakupić możemy w sklepach z antykami, aż do artystycznej wersji stołu z pofalowanych kawałków drewna połączonych wstęgą meandrującego szkła. Tak bogaty wachlarz wyboru, urozmaicona forma i stylistyka powodują, że stoły do salonu wykonane z drewna doskonale wpisują się nie tylko we wnętrza tradycyjne.
Wiele nowoczesnych stołów ma transparentny blat wykonany na przykład ze szkła hartowanego ESG, które poddane obróbce termicznej ma większą wytrzymałość mechaniczną. Szkło stanowiące taflę zestawia się często w takich stołach z nogami stalowymi w minimalistycznej i prostej formie ramy albo słupków.
Dekoracja stołu do salonu – obrus, bieżnik, podkładki
Choć estetyka i piękno blatów nakazywałyby nie przysłaniać ich widoku tekstyliami, obrusy, bieżniki i dekoracje wielu stołów ocieplają ich surowy, niekiedy wręcz ascetyczny wygląd. Zgodnie z zasadami ergonomii wysokość blatu stołu mierzona od podłogi powinna wynosić około 75 cm, natomiast wysokość siedzisk krzeseł około 45 cm. Pomiędzy nimi jest zatem pas wysokości 30 cm. Swobodnie opadający obrus nie powinien dotykać siedziska krzeseł, dlatego optymalna długość zwieszającej się tkaniny to 20 cm z każdej strony. Dodając do wymiarów blatu dwukrotność wartości 20 cm, otrzymujemy najkorzystniejszy wymiar obrusu. Jeśli nie chcemy zasłaniać całego blatu, dobrymi rozwiązaniami stanowiącymi dekorację stołu są bieżnik lub podkładki. Bieżnik może być położony na środku blatu, wzdłuż stołu, podkreślając liniowy charakter dekoracji (pas świeczników, kwiatów), lub przewieszony w poprzek – dla każdej z par gości siedzących naprzeciwko siebie. Podkładki na stół wyznaczają dodatkową płaszczyznę, na której obok talerzy umiejscawiamy sztućce, serwetki zwinięte w rulon za pomocą pierścieni, podstawki lub winietki.
.. Jak odnowić stół drewniany? Renowacja KROK PO KROKU >>>
Jak ustawić stół w salonie?
Najkorzystniej, gdy stół znajduje się w centralnym miejscu salonu, a jego usytuowanie umożliwia swobodną komunikację. Blat stołu powinien znajdować się w minimalnej odległości 75-100 cm od ściany i innych mebli, tak aby umożliwić osobom wstającym od stołu odsunięcie krzesła i wyjście za plecami pozostałych gości.
Autor: Beniamin Mirek / studiolighthouse.pl
Wybierając stół do małej przestrzeni, zdecydujemy się raczej na stół prostokątny - łatwiej dopasować go do ścian i innych mebli. Idealnie dobrany rozmiar stołu umożliwił połączenie funkcjonalności samego mebla z estetyką, nie zakłócając przy tym ciągu komunikacyjnego. Przestrzeń jadalna stanowi funkcjonalną strefę przejściową między pokojem dziennym, a kuchnią. Projekt wnętrza: DoMilimetra
Autor: serwis prasowy sfmeble.pl
Komoda do salonu - inspiracje. Na zdj. komoda Favors, sfmeble.pl.
Autor: MTI-Furninova, serwis prasowy
Nie bójmy się użyć dużego mebla wypoczynkowego jako silnego elementu kompozycyjnego. Bladoróżowa sofa na tle ściany w zieleniach pięknie się wybija. Nie musimy tak samo traktować wszystkich elementów tak zwanego wypoczynku do salonu - do wyrazistej sofy dobierzmy stonowany fotel.