Szafa narożna: jaką wybrać? Praktyczne porady i rozwiązania aranżacyjne
Odkąd meblościanki odeszły do lamusa, nie ma bardziej pojemnego mebla od szafy, robionej najczęściej na wymiar. Szafa narożna świetnie sprawdza się tam, gdzie trzeba zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Dowiedz się, jak ją wybrać, by zyskać wnętrze zarówno wygodne, jak i estetyczne.
Autor: materiały prasowe Komandor
Pojemna szafa narożna w przedpokoju, odgrywająca rolę garderoby
Spis treści
- Szafa narożna na zamówienie czy prosto ze sklepu?
- Szafy narożne: zacznijmy od korpusu
- Drzwi i fronty do szafy narożnej
- Szafa narożna w aranżacji wnętrza
- Zalety i wady szafy narożnej
- Szafa w różnych wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ
Klasyczna szafa to najczęściej solidna bryła, którą trudno zaadaptować do nowoczesnych wnętrz. Często decydujemy się więc na zakup szafy do zabudowy albo szafy narożnej. Taki mebel powinien się prezentować w miarę lekko oraz dobrze komponować się z wystrojem pokoju.
Szafa narożna na zamówienie czy prosto ze sklepu?
Najbardziej popularne szafy narożne to takie, które stawiamy w rogu pomieszczenia, na styku dwóch ścian. Jest to dobre rozwiązanie wtedy, gdy mamy mało miejsca w pokoju i chcemy zagospodarować wolny kąt. Taka szafa narożna ma wówczas ścięte boki, co chroni przed bolesnymi uderzeniami. Dlatego dobrze odnajdzie się też w pokoju młodzieżowym lub dziecięcym. Wybór gotowych szaf narożnych jest bardzo duży – praktycznie każdy sklep meblowy ma je w swoim asortymencie.
Jeśli zaś zdecydujemy się na zakup szafy na zamówienie, warto zaprojektować ją tak, by każdy element był jak najbardziej praktyczny.
.. Projekt szafy krok po kroku – co jest najważniejsze? >>>
Szafy narożne: zacznijmy od korpusu
Wysokość polskich mieszkań waha się w zależności od budownictwa – od 250 cm do 270 cm, podczas gdy szafy projektuje się zazwyczaj na wysokość od 190 cm do 220 cm. Dlatego rzadko zdarza się, by gotowe szafy były wyższe. To oznacza, że będziemy mieli jeszcze dużo miejsca do sufitu – to i dobrze, i źle. Niektórzy lubią zagospodarować sobie tę przestrzeń, umieszczając na szafie kartony czy bibeloty. Inne osoby z kolei preferują szafy dostosowane do wysokości mieszkania, tak by stykały się z sufitem. W takim przypadku należy pomyśleć o indywidualnym projekcie szafy, by wymiarami odpowiadała zarówno wysokości pomieszczenia, jak i długości ściany (bądź wnęki), przy której chcemy postawić mebel.
Projektując szafę narożną, można odejść od standardowych rozwiązań w postaci ściętych boków i zaplanować mebel na planie litery „L”. Oznacza to, że szafa narożna będzie się składała z dwóch modułów, ustawionych do siebie prostopadle. Każdy z nich może mieć inną długość i głębokość. W takim układzie można nawet zastosować różne rodzaje drzwi.
Przy narożnej zabudowie pomieszczenia można łatwo połączyć drzwi przesuwne z drzwiami uchylnymi, zyskując w ten sposób bardzo funkcjonalny i praktyczny mebel. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nie mamy doświadczenia w składaniu tego typu szaf modułowych, to warto zostawić tę czynność fachowcom, ponieważ połączenie miejsca styku modułów bywa trudne. Możemy mieć też problemy nie tylko z estetycznym i dokładnym połączeniem stykających się frontów, lecz także z montażem niestandardowych drążków czy półek.
Projekt szafy to także indywidualna organizacja miejsca w środku. Możemy zaplanować zarówno liczbę półek czy szuflad, jak i wysokość, na jakiej mają wisieć ubrania. Pamiętajmy jednak, że minimalna głębokość przestrzeni dla ubrań wieszanych na drążkach powinna wynosić 55 cm. Pozwala to uniknąć ewentualnych zagnieceń na sukienkach, koszulach czy marynarkach. Dla płaszczy czy sukienek odpowiednia wysokość to od 150 cm do 170 cm, a dla koszul czy garniturów – 100-110 cm.
Drzwi i fronty do szafy narożnej
Gdy zdecydowaliśmy się na konkretny rozmiar szafy i zaplanowaliśmy jej wnętrze, powinniśmy skupić się na tym, jaki rodzaj drzwi wybrać. Najpraktyczniejsze są drzwi przesuwne, bo zabierają zdecydowanie mniej miejsca niż drzwi uchylne. Inne ciekawe rozwiązanie stanowią drzwi składane, które są połączeniem drzwi uchylnych i przesuwnych. Dzięki temu, że skrzydło jest „złamane”, drzwi wystają poza szafę jedynie w połowie swojej długości. Zapewnia to dodatkowo dużo większą swobodę w aranżacji wnętrza szafy, ponieważ nie jest ono ograniczone powierzchnią drzwi. Możemy sobie także pozwolić na otwarcie wszystkich skrzydeł szafy, co w przypadku drzwi przesuwnych nie jest możliwe. Kolejnym plusem jest stabilność. Dzięki zastosowanym systemom drzwi otwierają się i zamykają stabilnie, nie wypadając z toru.
Warto wiedzieć: w przypadku wąskich pomieszczeń najlepiej sprawdzają się drzwi przesuwne.
.. Szafy przesuwne, czyli z drzwiami przesuwnymi – poznaj ich zalety >>>
Szafa narożna w aranżacji wnętrza
Najprzyjemniejsze dylematy, czyli kwestię wyglądu szafy, zostawiliśmy na koniec. Pierwszy krok to wybór materiału, z którego szafa narożna będzie wykonana. Może to być zarówno laminowana płyta meblowa, drewno, jak i popularne ostatnio bambus bądź szkło (lacobel, lacomat). Lacobel i lacomat to rodzaj specjalnego szkła produkowanego w taki sposób, by jego powierzchnia była niemal idealnie płaska oraz bez żadnych zniekształceń. Lacomat od szkła lacobel różni się pokryciem powierzchni specjalnym lakierem, który sprawia, że szkło jest matowe. Takie szkło bardzo łatwo utrzymać w czystości, gdyż nie widać na nim odcisków palców. Ponadto wyróżnia się wysoką odpornością na wilgoć. Nie zaszkodzą mu również różnorodne środki czyszczące.
Szafy narożne wykonywane są najczęściej z drewna. Materiał ten świetnie wpisuje się w wystrój wnętrza niezależnie od stylu aranżacji. Do pomieszczeń w stylu skandynawskim wybierzmy szafy o jasnej obudowie (np. z drewna sosnowego). W przypadku wnętrz prowansalskich i rustykalnych doskonale sprawdzi się szafa z jasnego drewno, malowana na biało albo dodatkowo z efektownymi przecierkami na powierzchni. Do wyboru mamy też szafy narożne z egzotycznych gatunków drewna, takich jak bambus czy ciemnobrązowy palisander (szafy palisandrowe są jednak drogie i bardzo ciężkie). Warto też zwrócić uwagę na drewniane szafy narożne o lakierowanej obudowie. Idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji.
Dobra rada: szafa narożna w małym pomieszczeniu powinna się prezentować lekko, tak by optycznie nie pomniejszać wnętrza. Dlatego mile widziane są jasne kolory oraz lustrzane fronty.
.. Jak wybrać szafę do sypialni? Poradnik z galerią zdjęć >>>
.. Najlepsza szafa do przedpokoju – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>
Zalety i wady szafy narożnej
Niewątpliwą zaletą szafy narożnej jest to, że można ją dopasować do najbardziej niewymiarowych wnętrz. W przypadku aranżacji wnętrz z szafą narożną nietypowy układ pomieszczenia czy niewielkie pokoje nie stanowią problemu. Dodatkowo szafy narożne znane są z tego, że mają dużą pojemność, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które mają dużo rzeczy, a mało miejsca w pokoju.
Jeśli chodzi o wady szafy narożnej, to bez wątpienia są to wysokie ceny. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na drzwi przesuwne bądź składane zamiast zwykłych uchylnych, koszty będą jeszcze wyższe.
Szafa narożna to bez wątpienia idealny pomysł na maksymalne wykorzystanie miejsca zwłaszcza w pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr. Jeśli postawimy szafę narożną np. w sypialni, możemy zrezygnować z innych mebli do przechowywania, takich jak komoda czy regał. To więc nie tylko oszczędność miejsca, ale i pieniędzy! W szafie narożnej schowamy sporo ubrań i akcesoriów. Ponadto mebel ten może pełnić funkcję łącznika, który sprytnie wypełni „lukę” między zabudową stykających się, prostopadłych ścian.
Szafa w różnych wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ
Autor: mat. pras. Black Red White
Szafa przesuwna wolnostojąca w nowoczesnej sypialni
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Szafa na wymiar perfekcyjnie wykorzystuje dostępne miejsce w salonie
Autor: Maria Miklaszewska
Biała szafa z lustrem - idealna do jasnej, nowoczesnej sypialni
Autor: materiały prasowe Komandor
Klucz do dobrze zaprojektowanej garderoby to jasno określone miejsce na każdą rzecz, którą chcemy tam przechowywać, oraz dobry wgląd w zasoby.