Fotel wiszący: jak wybrać? Fotele wiszące dla dzieci i dorosłych, czyli modne siedziska

2017-04-05 12:38

Fotel wiszący do pokoju to wygodny mebel, który wprowadza do aranżacji atmosferę relaksu i wyciszenia. Jak wybierać fotele wiszące? Dostępne są różne formy: fotel kula, fotel kokon, wolnostojący albo podwieszany do sufitu. Sprawdź, jakie są możliwości.

Spis treści

  1. Fotel wiszący: w jakim pomieszczeniu sprawdzi się fotel podwieszany do sufitu?
  2. Fotel wiszący: gdzie umieścić?
  3. Fotel wiszący wolnostojący, czyli bez montażu!
  4. Fotele wiszące: solidne materiały
  5. Fotel wiszący kula, kokon i inne designerskie projekty
  6. Galerie zdjęć: hamaki i fotele wiszące, fotele designerskie

Fotel wiszący dla dzieci i dla dorosłych to połączenie standardowego fotela i hamaka. Takie meble do pokoju polecamy tym, którzy chcieliby wprowadzić w swoim salonie atmosferę (wakacyjnego) wypoczynku albo lubią stosować oryginalne rozwiązania w swoich mieszkaniach. Podwieszane siedzisko w pokoju to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie mogą cieszyć się własnym ogrodem i nie mają możliwości zawieszenia hamaka.

Sprawdź też: Salon - galerie zdjęć >>>

Ogromną zaletą tego mebla we wnętrzach jest to, że nie musimy martwić się pogodą i możemy z niego korzystać do woli przez cały rok! O czym warto pamiętać, decydując się na zakup fotela wiszącego?

Fotel wiszący: w jakim pomieszczeniu sprawdzi się fotel podwieszany do sufitu?

Dla małego i dużego, jednym słowem: dla każdego. Fotel wiszący to świetna propozycja do pokoju dziecięcego, która urozmaici dzieciom czas. Jest to znakomity element aranżacji wnętrza. Jeśli chcemy dodać miejscu do wypoczynku przytulnego nastroju, warto fotel wiszący umiejscowić w pobliżu kominka. Natomiast jeśli chcemy się przyjemnie pobujać, np. oglądając telewizję, tętniący życiem pokój dzienny będzie idealnym miejscem dla fotela wiszącego.

Jeśli dysponujemy większą sypialnią, również w niej można śmiało zamontować fotel wiszący. W ten sposób nieco zmodyfikujemy funkcję pomieszczenia - będzie służyło do relaksu także w ciągu dnia. A lektura ulubionej książki w rytm przyjemnego bujania się stanie się prawdziwą przyjemnością. Udowodniono nawet psychologicznie, że ciało człowieka wprawione w taki powolny ruch szybciej się relaksuje. Stąd też bierze się popularność zarówno hamaków, jak i foteli wiszących.

Sonda
Co lepsze: mieszkanie w mieście czy dom na wsi?

Fotel wiszący: gdzie umieścić?

Istotne jest umiejscowienie fotela wiszącego w pokoju. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jego użytkowania. Powinien wisieć tak, by nie odbijał się od ścian. W jego pobliżu nie powinny też znajdować się przedmioty. Najlepiej jest wyznaczyć kawałek przestrzeni przeznaczonej na wyłączność dla fotela podwieszanego do sufitu. Warto pomyśleć także o tym, co będzie znajdować się naprzeciw siedziska. Tutaj ważne są już nasze upodobania. Polecamy jednak tak zamontować fotel wiszący, by podczas przyjemnego bujania się podziwiać ładny widok - np. z okna.

Sprawdź też: Fotel Chierowskiego 366 - polski design prosto z lat 60. >>>

Wiszące siedzisko montujemy, korzystając ze specjalnego zestawu do montażu wiszących foteli, w skład którego wchodzą zwykle liny, hak, sprężyny i większe kołki rozporowe. Fotel musi być stabilny. O maksymalnym obciążeniu decyduje producent produktu, ale jest to średnio do 100-120 kg.

Fotel wiszący wolnostojący, czyli bez montażu!

Sam fakt, że fotel wiszący jest przymocowany tylko do sufitu, może zniechęcać niektóre osoby, które obawiają się o bezpieczeństwo. Mimo że te lęki nie są uzasadnione (fotel wiszący przystosowany jest do dużych obciążeń), warto rozważyć alternatywę - czyli fotel wiszący, ale wolnostojący. Taki fotel mocowany jest nie do sufitu, tylko do stelaża. Nie trzeba więc go montować, a co więcej, w każdej chwili można przenieść w inne miejsce - także na taras czy do ogrodu.

Fotele wiszące: solidne materiały

Fotele wiszące wykonywane są z różnych materiałów, takich jak wiklina, rattan czy tworzywa sztuczne. W tej ostatniej grupie warto zwrócić uwagę na fotele wiszące z technorattanu (inaczej ekorattan lub rattan syntetyczny). Są one odporne na wilgoć, zmienne warunki pogodowe oraz promieniowanie UV, dlatego śmiało można je użytkować także na świeżym powietrzu (dotyczy to oczywiście foteli na stelażu). Wybierając fotel wiszący na stelażu, zwróćmy też uwagę na materiał konstrukcji. Metal jest bardzo wytrzymały i odporny na odkształcenia, dlatego dobrze zniesie próbę czasu.

Fotel wiszący kula, kokon i inne designerskie projekty

Kariera foteli wiszących sięga lat 60. Wtedy to, dokładnie w 1968 roku, na rynku pojawił się kultowy dziś projekt Bubble Chair autorstwa fińskiego designera Earo Aarnio. Fotel ten, podwieszany do sufitu albo na stelażu, przypomina połowę bańki mydlanej. Nowoczesna forma i lekkość optyczna odpowiadają za jego międzynarodową popularność. Do fotela wystarczy dobrać miękką poduszkę, by odpłynąć w świat relaksu i wybujać wszelkie zmęczenie.

Zobacz też: Pufy sako, czyli worki do siedzenia >>>

Współczesne fotele wiszące mają bardzo różne formy, dlatego łatwo znaleźć model pasujący do różnych stylów wnętrzarskich. Zwłaszcza dwa rodzaje foteli zasługują na uwagę. Pierwszy to fotel wiszący kula, a więc wariacje na temat pierwszego projektu, czyli Bubble Chair. Zamiast „bańki mydlanej” pojawiają się np. efektowne plecionki – z rattanu albo solidnych tkanin. Drugie modne siedzisko to fotel wiszący kokon. To kolejne zresztą nawiązanie do fotela zaprojektowanego przez Earo Aarnio, tyle że zamiast formy kuli pojawia się półotwarty migdał, przypominający kokon. W takim fotelu można przyjemnie skryć się przed całym światem.

Galerie zdjęć: hamaki i fotele wiszące, fotele designerskie

Zapoznaj się z inspirującymi zdjęciami hamaków i foteli wiszących do domu i ogrodu oraz designerskimi fotelami prosto od polskich projektantów!

Jak wybrać fotelik dla dziecka?