Meble kolonialne i dodatki do salonu. Jak wybierać meble w stylu kolonialnym?
Wnętrza w stylu kolonialnym kochają drewno. Meble kolonialne wykonane z egzotycznych gatunków drzew są zaś pełne dostojeństwa i przetrwają wieki. I o to właśnie chodzi w tym zapatrzonym w przeszłość stylu. Salon urządzony w ten sposób jest elegancki i przytulny. Jakie meble kolonialne wybrać?
Spis treści
- Wnętrza kolonialne krok po kroku
- Meble kolonialne w salonie
- Meble kolonialne: do jakiego wnętrza?
- Meble kolonialne - aranżacje. Zobacz galerie zdjęć!
Wnętrza kolonialne krok po kroku
Wnętrza w stylu kolonialnym spodobają się osobom lubiącym dalekie podróże. Są ciepłe i eleganckie. Stylowe meble kolonialne występują w głębokim, ciemnobrązowym wybarwieniu. Urządzając wnętrze w stylu kolonialnym, pamiętajmy, że ważne są też dekoracje i pamiątki. Oprócz egzotycznych gatunków drewna, m.in. wenge, mahoń, palisander, tak, heban, występują naturalne materiały: rattan, trawa morska, wiklina, sznurek, trzcina. Ponieważ meble kolonialne są dość drogie (zwykle pochodzą z dalekich krajów), częściej sięga się jedynie po niektóre "oryginalne", resztę salonu zaś można urządzić elementami stylizowanymi lub zbliżonymi stylistycznie. Tu doskonale sprawdza się chociażby ciemny fornir lub dobrej jakości okleina w kolorach drewna egzotycznego.
Meble kolonialne w salonie
Do ciemnych mebli kolonialnych w salonie pasują jasne kolory ścian i ciemna podłoga. Można je bezpiecznie łączyć z kolorami ziemi, ale pamiętajmy, że są wyraźnym elementem we wnętrzu. Warto je zestawiać z naturalnymi materiałami, np. w postaci tkanin. Salon kolonialny lubi też motywy zwierzęce, np. cętkowane i łaciate dywany czy poduszki. Aby dodać wnętrzu kolorów, możemy wprowadzić modne dekoracje egzotyczne, takie jak liście, ptaki, owady. Najciekawiej prezentują się na tapetach, choć lepiej ograniczyć się tylko do jednej ściany. Sięgajmy również po rzemiosło z Azji, Afryki, Ameryk, a także krajów Oceanii. W salonie kolonialnym znajdzie się też miejsce na pamiątki z podróży - zwłaszcza te przywiezione spoza Europy.
Innymi meblami, które doskonale pasują do wnętrz kolonialnych, są skórzane sofy i fotele. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasyczne, pikowane chesterfieldy. Co prawda to przykład designu z Wysp Brytyjskich, jednak pamiętajmy, że styl kolonialny rozwijał się najbujniej właśnie w dawnym imperium kolonialnym zarządzanym z Londynu. Wille brytyjskich notabli były urządzane w charakterystyczny sposób - lokalne materiały i tradycje rzemieślnicze w koloniach ciekawie łączono z inspiracjami europejskimi, zwłaszcza typowymi dla stylu wiktoriańskiego.
W roli mebli kolonialnych idealnie sprawdzają się też wszelkie skrzynie, kufry i walizki w stylu vintage. Z powodzeniem zastąpią chociażby komody czy stoliki nocne.
.. Walizki, kufry, skrzynie – do przechowywania zamiast mebli! >>>
Meble kolonialne: do jakiego wnętrza?
Meble kolonialne wykonane z litego drewna są masywne i trwałe. Czyścimy i konserwujemy je, używając wosku bądź specjalnego mleczka. Często bogato rzeźbione, narzucają styl całemu wnętrzu. Dlatego najlepiej prezentują się w przestronnych mieszkaniach. Jeśli mamy mały salon, to można tylko zdecydować się na jeden element, np. kolonialną skrzynię czy witrynę, która się wyróżni i nada charakter mieszkaniu. Pamiętajmy, że tego typu meble drewniane są sprzedawane jako pojedyncze egzemplarze, a nie jako komplety.
Warto też wprowadzać meble kolonialne do wnętrz w innych stylach. Szczególnie jeśli interesuje nas styl eklektyczny, możemy stworzyć oryginalny, autorski wystrój. Meble kolonialne dobrze poczują się również w loftach z nutą vintage. Polecamy włączać je też do wnętrz inspirowanych stylem rustykalnym, zwłaszcza jeśli chcemy przełamać "swojskość" odrobiną ponadczasowej elegancji.
.. Poznaj styl marokański we wnętrzach >>>
Meble kolonialne - aranżacje. Zobacz galerie zdjęć!
Jeśli podobają Ci się meble kolonialne, ale nie wiesz, jak zestawić je z innymi meblami w swoim salonie, skorzystaj z naszych podpowiedzi w galeriach zdjęć.
Autor: archiwum
Autor: Marcin Czechowicz
Masywne, kolonialne meble zestawione zostały z jasnymi urządzeniami sanitarnymi i dodatkami w subtelnym odcieniu zieleni, co nadaje im lekkości i sprawia, że nie przytłaczają aranżacji.
Autor: Marcin Czechowicz