Nowoczesna klasyka. Luksusowy styl dla wymagających
Nowoczesna klasyka to najprościej mówiąc połączenie minimalizmu z klasyką. Oszczędność formy i bogactwo - dwa przeciwstawne określenia nie tylko nie muszą się wykluczać, ale mogą ze sobą doskonale współgrać. Jak odnaleźć balans? Czy coś powinno przeważać czy mile widziana jest równowaga? Jedno jest pewne. Wszystkie elementy muszą być doskonałej jakości. Tu nie ma miejsca na niedoróbki i pomyłki.
Autor: D Zone
Nie zapominaj też o tapetach z motywami kwiatowymi lub geometrycznymi.
Spis treści
- Jakość – głównym kryterium w stylu nowoczesnej klasyki
- Duże powierzchnie: mat czy błysk?
- Co na podłogę?
- Ściany: matowe czy połyskujące? Gładkie czy ozdobione sztukaterią?
- Luksusowe tkaniny – podstawą nowoczesnej klasyki
- Meble – nowoczesność i klasyka obok siebie
- Akcesoria – mniej znaczy więcej
Kombinacja salonowego szyku i nowoczesności wymaga połączenia luksusowych tkanin z meblami o zaokrąglonych kształtach i jasnej kolorystyki, od odcieni jasnokremowych, przez róż pudrowy do miętowych i chłodnych błękitów. Elegancja, symetria i bardzo subtelny blask to klucz do nowoczesnej klasyki. Wnętrza w tym stylu będą się kojarzyły z latami 30. dwudziestego wieku. Styl ten często wybierają ci, którzy urządzają swoje trzecie lub czwarte mieszkanie, nacieszyli się modnymi nowinkami, a ich dzieci rozpoczęły samodzielne, dorosłe życie. Teraz jest dopiero czas na luksusowe tkaniny, drogie meble i naturalne materiały wykończeniowe nie zawsze łatwe do utrzymania w czystości. Obecnie niektóre drogie i wymagające materiały można zastąpić ich współczesnymi odpowiednikami – drogi i nieodporny na plamy zamsz godnie zastąpi łatwa w utrzymaniu alcantara. Jeśli w twoim domu lub mieszkaniu dodatkowo są ładne schody, wysokie drzwi prowadzące na balkon lub taras, salon jest ponad przeciętnej wysokości, śmiało możesz podjąć się urządzenia mieszkania w stylu nowoczesnej klasyki.
Jakość – głównym kryterium w stylu nowoczesnej klasyki
Najważniejszym kryterium w aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnej klasyki jest jakość, ponieważ istotą stylu jest stosowanie jednolitych płaszczyzn. Tutaj nie ukryje się żadna niedoróbka. Wykończenia muszą być doskonałe, a instalacje (mimo, że niewidoczne) jedne z najlepszych. Dywany powinny się miękko uginać pod stopami, a drzwi zamykać z przyjemnym odgłosem. Jeśli fundusze nie pozwolą Ci na wszystkie elementy najwyższej jakości postaw na jeden, który ma być punktem centralnym aranżacji i postaraj się by był rzeczywiście najlepszy z możliwych. Reszta niech będzie skromniejsza i prosta. Bardzo ważnym elementem jest też oświetlenie. Zadbaj o wiele punktów: oprócz żyrandoli powinny także znaleźć się kinkiety, lampy podłogowe i kinkiety oświetlające obrazy. Punktowe światło pozwoli wyodrębnić poszczególne strefy we wnętrzach i podkreśli najładniejsze detale aranżacji.
Duże powierzchnie: mat czy błysk?
Skoro w nowoczesnej klasyce istotne są jednorodne płaszczyzny powinny być one albo całkowicie matowe albo błyszczące. Nie bójmy się ich zestawiać – aranżacja nabierze głębi. Delikatnie połyskliwe mogą być nie tylko meble ale także ściany pokryte opalizującą powłoką. Do pokrycia większych powierzchni ścian sufitów czy frontów szaf możesz stosować szlagmetal (lub płatki ze złota) lub szlag aluminium (płatki w kolorze srebrnym). Nie zapominaj też o tapetach z motywami kwiatowymi lub geometrycznymi. Sprawdzą się też tapicerowane pokrycia ścian – jak zagłowia łóżek i forniry ze szlachetnego drewna.
Co na podłogę?
Przede wszystkim drewno. Długie i szerokie deski lub parkiet ułożony w jodełkę. Jasne lub ciemne to nie ma znaczenia – zależy co będzie pasowało do całości aranżacji. Podłogę można ozdobić dywanem lub chodnikiem z wełny lub sizalu – w neutralnym kolorze. W nowoczesnej klasyce raczej stawiamy na szlachetny splot niż wzór. Do łazienek i kuchni wybieramy płytki z jasnego wapienia lub marmuru albo ceramiczne czarne i białe układane w szachownicę.
Ściany: matowe czy połyskujące? Gładkie czy ozdobione sztukaterią?
Ściany jako baza aranżacji wymagają ogromnej uwagi już na etapie projektu. Możesz pomalować je we wszelkich odcieniach koloru beżowego i kremowego, chłodnych błękitach, kolorze szałwii czy pudrowego różu. Możesz też sobie pozwolić na warstwę połyskliwej poświaty, złoto i srebro – jedynie delikatnie połyskujące. Nowoczesne meble świetnie wyglądają na tle ścian ozdobionych sztukateriami, gzymsami i wysokimi listwami przypodłogowymi.
Czytaj też: Sypialnia na poddaszu. Nowoczesna klasyka we wnętrzu.
Luksusowe tkaniny – podstawą nowoczesnej klasyki
Nowoczesna klasyka to jakość i luksus. Najlepsze będą materiały naturalne: jedwabie, atłasy, lny, wełny, aksamity, kaszmir, skórę, zamsz lub nowoczesną alcantarę. Wybierając tkaniny możesz pozwolić sobie na ekstrawagancję i łączyć różne gatunki (zwracaj tylko uwagę na sposób prania). Zasłony mogą być zupełnie proste, nieco za długie, układane w fałdy lub ozdobione lamówkami w kontrastowych kolorach. Te z jedwabiu podbij podszewką, żeby nie blakły. Ładnie też będą wyglądały firanki i rolety z tkanin gładkich i przezroczystych. Tkaniny to także poszewki na poduszki. Tu możesz pozwolić sobie na szaleństwo kolorystyczne. Dozwolone są różne kształty i kolory, między innymi prostokątne, wałki i rzadko wybierane w innych stylistykach poduszki okrągłe.
Meble – nowoczesność i klasyka obok siebie
Meble powinny być solidne, wzbudzające zaufanie, o szlachetnych sylwetkach. Mile widziane są miękkie linie, zwłaszcza mebli tapicerowanych. Możesz zestawiać minimalistyczne, nowoczesne sofy z fotelami w stylu Ludwika XV. Tapicerowane meble powinny być idealnie obite, dobrze wypchane i dokładnie wykończone. Mogą wyróżniać się ciekawymi kształtami ale raczej pozbawione ozdobnych detali. Nie zapominaj o tapicerowanych pufach i ławkach ustawianych przed łóżkiem. Ustawiając meble pamiętaj o symetrii. Pod kątem prostym do sofy ustaw dwa fotele, równo obok siebie – mogą być oddzielone dodatkowym stolikiem pomocniczym.
Czytaj tez: Jak połączyć stare z nowym: klasyka w nowym wydaniu
Akcesoria – mniej znaczy więcej
W aranżacjach w stylu nowoczesnej klasyki powinny pojawiać się eleganckie akcesoria typu: barek: na specjalnym wózku lub stacjonarny ale przeszklony, lustra w ozdobnych ramach, żyrandole, toaletki, konsole. Zawsze lepiej będzie wyglądał jeden duży dodatek lub kolekcja, na przykład szkła zebrana w jednym miejscu, niż poszczególne elementy rozsiane po salonie. Konieczna jest sztuka. I to nie tylko w salonie ale i przedpokoju, sypialni czy w łazience. Książki ułóż w przeszklonej szafie bibliotecznej. Jeśli to możliwe utrzymuj w domu nieskazitelny porządek. Pochowaj urządzenia techniczne i wszystkie przewody – tutaj nic nie powinno być widoczne. Kropką nad „i” aranżacji w stylu nowoczesne klasyki są zawsze świeże kwiaty w wazonie.
Autor: D Zone
Autor: www.moodworks.pl
Jedna ściana w salonie została pomalowana na ciemny odcień szarości.
Autor: Radosław Wojnar
Szarość, mimo że wybija się na pierwszy plan, nie przytłacza. To zasługa zestawienia jej ze śnieżną bielą reszty elementów wyposażenia i naturalną, dębową podłogą, która ociepla pomieszczenie. Lampy Tolomeo marki Artemide – mesmetric.com; plakaty – Dawid Ryski; zabudowa – na zamówienie.