Odkryj sekrety architektów! 7 genialnych sposobów na oddzielenie salonu od kuchni!
Od kilku lat nieprzemijającym trendem w aranżacji wnętrz jest otwarty salon połączony z jadalnią i kuchnią. Jednak nie wszyscy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, są z niego w pełni zadowoleni i teraz szukają sposobów, by oddzielić salon od kuchni. Na szczęście, nie trzeba stawiać ścianek działowych, aby wyraźnie zaznaczyć granice między tymi strefami. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiada architektka Karolina Dąbrowska ze studia Wnętrzowe Love.
Autor: Projekt: Kate&Co, fot. Yassen Hristov
Z miłości do kamienia. Kobiecie mieszkanie na Żoliborzu — zobacz to mieszkanie!
Spis treści
- Jak oddzielić kuchnię od salonu? O tym pamiętaj!
- 1. Jak oddzielić salon od kuchni? Postaw na kolory!
- 2. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Za pomocą półwyspu!
- 3. Jak oddzielić salon od kuchni? Oświetlenie to gamechanger!
- 4. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Postaw ściankę!
- 5. Jak rozdzielić salon od kuchni? Za pomocą podłogi!
- 6. Jak mądrze oddzielić aneks kuchenny od salonu? Postaw stół!
- 7. Czym przegrodzić salon? Zainwestuj w drzwi przesuwne!
- Jak oddzielić kuchnię od salonu? Zdjęcia
Jak oddzielić kuchnię od salonu? O tym pamiętaj!
Kuchnia otwarta na salon to dziś standard. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Jeśli chcemy oddzielić kuchnię od salonu, nie zmniejszając metrażu mieszkania, warto wykorzystać jeden z 7 poniższych sposobów.
— W przypadku niedużych przestrzeni obejmujących salon i kuchnię warto przemyśleć kwestię podziału przestrzeni w taki sposób, aby nie blokować światła wpadającego do kuchni i sprytnie wykorzystać każdą przestrzeń — radzi Karolina Dąbrowska z pracowni Wnętrzowe Love.
1. Jak oddzielić salon od kuchni? Postaw na kolory!
Jednym z najprostszych i najmniej inwazyjnych sposobów na oddzielenie salonu od kuchni jest pomalowanie ścian na różne kolory. Granicę między strefą dzienną i kuchenną zaznaczymy za pomocą zdecydowanych barw lub – jeśli zależy nam na subtelnych przejściach – za pomocą dwóch odcieni tego samego koloru.
Pamiętajmy, że w przypadku niewielkich mieszkań jasne barwy będą dużo lepszym wyborem, ponieważ nie przytłoczą wnętrza, wręcz przeciwnie: powiększą go optycznie i rozjaśnią.
2. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Za pomocą półwyspu!
Jeśli zależy nam na wyraźnym podziale, możemy zdecydować się na meble lub półwysep, który doskonale oddzieli kuchnię od salonu — i będzie dodatkową przestrzenią do wykorzystania np. do gotowania, przygotowywania posiłków lub ich spożywania.
— Niewielkie kuchnie połączone z salonami często nie mają miejsca na samodzielnie stojący, duży stół więc warto zastosować w takim wypadku półwysep, który zagospodarujemy z obu stron — od wnętrza kuchni — szafkami, od strony salonu — blatem z niskimi hokerami, pełniącym rolę stołu — proponuje Karolina Dąbrowska.
3. Jak oddzielić salon od kuchni? Oświetlenie to gamechanger!
W wydzieleniu stref równie skuteczne będzie oświetlenie. Oczywiście będzie to dość subtelny podział i za dnia nie będzie miało tak dużego znaczenia, ale po zmroku granica między kuchnią a salonem będzie nie do przeoczenia.
Jak oddzielić kuchnię od salonu za pomocą oświetlenia? Na pewno warto zrezygnować z jednego, centralnego źródła światła i raczej zainwestować w rozbudowany system punktowy (i skierować lampy w dół, by oświetlały wybraną strefę). W ten sposób wyznaczymy np. jadalnię, strefę gotowania, salon – i skutecznie oddzielimy je od siebie.
Pamiętajmy, że w kuchni potrzebujemy innego światła niż w salonie. Światło kuchenne powinno być jaśniejsze, ostrzejsze, by pozwalało na swobodne przygotowywanie posiłków. Natomiast w salonie doskonale sprawdzi się ciepłe, nieco przygaszone światło, które sprzyjać będzie relaksowi i odprężeniu.
4. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Postaw ściankę!
By oddzielić salon od kuchni, możemy też oczywiście postawić murowaną ściankę działową – nie musi być ona wysoka. Karolina Dąbrowska ma na taką ściankę świetny pomysł:
— Inną opcją podziału jest postawienie niskiej, murowanej ścianki do wysokości 110-120 cm, która od strony kuchni zagospodarowana będzie szafkami, a od strony salonu dostawimy do niej stół, który nie zaburzy nam komunikacji oraz kompozycji. Ściankę tą warto wykończyć szkłem w profilach stalowych, które przepuści światło, ale sprawia wrażenie całkowitego wydzielenia kuchni. Taką ściankę możemy wykonać również z podwyższonego do wysokości 110 cm mebla, do którego boku (od strony salonu) dostawiony zostanie stół — wyjaśnia architektka.
5. Jak rozdzielić salon od kuchni? Za pomocą podłogi!
Granicę poszczególnych stref z łatwością wyznaczymy, dobierając różne materiały podłogowe. Na przykład salon możemy wyłożyć drewnianym parkietem lub panelami, a kuchnię płytkami gresowymi lub ceramicznymi. Możliwości jest mnóstwo.
6. Jak mądrze oddzielić aneks kuchenny od salonu? Postaw stół!
— Kolejną opcją podziału jest po prostu postawienie stołu, który optycznie oddzieli kuchnię od części salonowej. Wymaga to jednak ograniczenia (zmniejszenia) zabudowy kuchennej kosztem wstawienia stołu — więc jest to opcja dla tych, którzy zdecydowanie stawiają na spotkania w towarzystwie rodziny i przyjaciół. - zaznacza Karolina Dąbrowska.
7. Czym przegrodzić salon? Zainwestuj w drzwi przesuwne!
Na koniec warto wspomnieć również o drzwiach przesuwnych, szczególnie tych wykonanych ze szkła. Tego typu drzwi oddzielą kuchnię od salonu, zapewniając nam prywatność, a jednocześnie zadbają o stały dopływ dziennego światła do każdej ze stref.
Jak widzimy sposobów, by oddzielić kuchnię od salonu, jest wiele. Jedne są bardziej inwazyjne, inne stawiają na subtelne rozgraniczenie strefy dziennej i kuchennej. Warto dobrać konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb, metrażu mieszkania i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Zdjęcia
Autor: Projekt: Kate&Co, fot. Yassen Hristov
Z miłości do kamienia. Kobiecie mieszkanie na Żoliborzu — zobacz to mieszkanie!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Modne kuchnie 2024. Zielona kuchnia: jaki kolor do zielonej kuchni?
Autor: Projekt: grupa NONO, zdjęcia ONI studio