Marzy ci się odpoczynek przy kominku? Oto 10 inspiracji, które dopasujesz do każdego wnętrza

2022-12-13 14:16

Otwarte palenisko, wkład kominkowy czy koza? Jeśli szukasz pomysłów na podniesienie temperatury we wnętrzu i ładne aranżacje w blasku ognia, mamy dla ciebie sporo inspiracji oraz praktycznych porad.

Salon z kominkiem
Autor: Piotr Mastalerz KOZA NA SALONACH Czarny wolnostojący piecyk, tzw. koza, pasuje nie tylko do rustykalnych aranżacji. Równie świetnie wypadnie w eleganckich klasycznych czy new hampton. Warunek? Ozdób kozę konsolą kominkową imitującą np. biały kamień. Myślisz o jeszcze większym wrażeniu? Pomaluj ścianę w tle na wyrazisty kolor. Powieś na niej lustro w złotych ramach. Będzie pięknie, glamour!

Gdy planujesz odświeżenie obudowy kominkowej, weź pod uwagę m.in. nowe kafle, klinkier, kamień. Możesz również zamontować na froncie sztukateryjny gzyms z półką, a ścianę w tle np. pomalować na ulubiony kolor. Musisz wymienić wkład kominkowy, bo obecny jest mało efektywny i nie spełnia wymogów unijnych?

Rozejrzyj się za wkładem typu eko, o klasie energetycznej A lub A+, z systemem czystej szyby. Jeśli nie masz paleniska w salonie i odsuwasz budowę kominka na przyszłość, zdecyduj się na łatwą i szybką w instalacji kozę, czyli wolnostojący piecyk. Dobierz moc urządzenia do kubatury wnętrza.

„PARAWANING” W SEZONIE GRZEWCZYM

Przed kominkiem z otwartym paleniskiem koniecznie ustaw przesłonę, która zapobiegnie wydostawaniu się iskier i żaru na zewnątrz. W domu są małe dzieci lub zwierzęta? W takim razie wybierz stabilną osłonę (mocowaną na stałe, z możliwością demontażu latem lub na czas czyszczenia kominka)

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy johnlewis.com

DOMEK Z OKIENNICAMI?

Jeśli tylko masz takie życzenie, dokładnie tak! Twój kominek może przypominać bieloną grecką chatkę, zabudowę z półkami, zapiecek itp. Ciekawym pomysłem będzie dodanie szklanym drzwiczkom okiennic – oczywiście nie z drewna, lecz ze stali odpornej na wysoką temperaturę.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Naturalnie, bez granic

Największy atut kominka otwartego to bliskość ognia, niczym niezakłócony widok tańczących płomieni i dźwięk trzaskającego drewna. Niestety takie palenisko nie jest zbyt bezpieczne. Wymaga stałego nadzoru (zasypianie przy kominku nie wchodzi w grę), potrzebuje towarzystwa materiałów niepalnych – kamienia, metalu, szkła. Ma też niskie właściwości grzewcze. Oddaje zaledwie 20% ciepła, zużywając więcej drewna niż kominek z wkładem. Dobry wybór, gdy zależy ci na romantycznym, przytulnym efekcie.

DWA W JEDNYM

Zazwyczaj przygotowanie obudowy kominka jest czasochłonne i wiąże się z brudnymi pracami. Jak ich sobie oszczędzić? Postaw na wkład z gotową zabudową ze stali (Simple Box, Kratki). W późniejszym utrzymaniu porządku pomoże ci też stojak na drewno. Najlepiej dopasuj go wyglądem do bryły kominkowej.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy marki Kratki

Portal kominkowy dopasuj do stylu wnętrza. Kamienny, np. z antycznymi rzeźbieniami, sprawdzi się w klasycznej aranżacji. Prosty zaś, zwieńczony dodatkowo drewnianym balem – w rustykalnej.

Potrzebujesz jeszcze więcej blasku ognia i magicznej atmosfery? Ustaw na półce nad kominkiem kilka świec albo rozciągnij girlandę świetlną.

WZOROWE PASKI

Chcesz tanio i efektownie obudować kominek? Użyj starych cegieł. Potnij je na wąskie pasy. Ceglasty odcień powtórz w wystroju pokoju, np. wieszając dywan ścienny.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy marki Ferm Living

Z RETRO DO NOWOCZESNOŚCI

Czy wiesz, że w miejscu starego otwartego paleniska możesz zamontować nowy kominek (typu kaseta na drewno, Jotul.pl)? Zyskasz w ten sposób wydajne, ekologiczne źródło ciepła. Rustykalny charakter kominka podkreślisz glinianym okapem.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy Jotul

W CENTRUM WYDARZEŃ

Przestrzeń pod schodami w salonie to dobre miejsce na zaaranżowanie ogniska domowego. Aby było bardziej zjawiskowe, skontrastuj ciemną ramkę szyby kominka z białymi kaflami obudowy (Kafel-kar.pl). Obok urządź kącik z fotelami i stolikiem. Zachowaj co najmniej 60-centymetrowy odstęp od paleniska, niezbędny m.in. do otwierania drzwiczek.

Salon z kominkiem
Autor: Igor Dziedzicki
Ekologiczny, na miarę XXI wieku

Zgodnie z aktualną dyrektywą unijną również domowe kominki i piecyki kozy, przystosowane do palenia drewnem, muszą spełniać kryteria tzw. ekoprojektu. Co to oznacza? Nowoczesne urządzenia powinny emitować do powietrza minimalną ilość spalin oraz wykazywać się wysoką efektywnością energetyczną. Przed zakupem odpowiedniego kominka upewnij się u sprzedawcy, czy sprzęt odpowiada normom ekoprojektu, odszukaj też na nim specjalny piktogram „eko”.

KWADRATY PO OBWODZIE KOŁA

Piecokominek wcale nie musi kojarzyć się ze stylem country. W miejskiej aranżacji również wygląda rewelacyjnie (Kominki-kozlowski.pl). Wybierz tylko kafle i wkład kominkowy bez przesadnych zdobień – jak najprostsze, nowoczesne. Rada: aby oszczędzić miejsce, postaw piec w rogu pokoju.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy kominki-kozlowski.pl

Co powiesz na kominek osadzony w ścianie między sąsiednimi pomieszczeniami, np. salonem a jadalnią? Dwuszybowy, panoramiczny. Nie dość, że ogrzewa, to jeszcze rozświetla blaskiem ognia dwa wnętrza naraz. Praktyczne i efektowne rozwiązanie.

NA TRZY STRONY ŚWIATA

Jeśli lubisz spoglądać na ogień z różnych miejsc pokoju, wybierz kominek z trzema przeszkleniami, np. piec stalowy, koza Thor View (Kratki.com/pl). Ustaw go bliżej środka pomieszczenia. Tylną ściankę wykorzystaj jako oparcie dla polan.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy marki Kratki

BLASK Z NAROŻNIKA

Jak – przy tych samych wymiarach kominka – zapewnić sobie panoramiczny widok paleniska? Z pomocą przyjdzie ci model narożny, z dwoma szybami ustawionymi pod kątem prostym, np. Lucy Slim (Kratki.com/pl). Aby nic nie odciągało uwagi od ognia, wykończ słupek kominka, podobnie jak ściany obok, stonowanym optycznie materiałem. Pamiętaj także o czyszczeniu szybek preparatem rozpuszczającym sadzę.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy marki Kratki

TYLKO BEZ KANTÓW, PROSZĘ

Przy prostokątnych (wolnostojących lub mocno wysuniętych ze ściany) kominkach trzeba bardziej uważać podczas ich omijania czy przestawiania mebli. Okrągłe i owalne obudowy sprawiają mniej kłopotu, jak w modelu FS 91 (Jotul.pl). Zdecyduj się na takie, gdy chcesz urozmaicić aranżację pokoju, zdominowaną przez kąty proste regału, stołu itp. Kropką nad „i” niech będzie owalna podstawa pod kominek, np. pięknie odbijająca światło, wykonana ze szkła żaroodpornego.

Salon z kominkiem
Autor: serwis prasowy Jotul
Bez smogu

Jak efektywnie i ekologicznie palić drewnem w kominku? Używaj polan sezonowanych dwa, trzy lata, o wilgotności 15-20%. Ułóż z nich tzw. studnię (większe szczapy daj na dół, drobniejsze – na górę). Dołóż na wierzch rozpałkę, podpal ją. Otwórz dopływ powietrza. Gdy stos się spali, pozwól węglowi drzewnemu się żarzyć, zamknij dopływ powietrza. Po ok. 20 min dorzuć grubsze polano. Zwiększ dopływ powietrza.

W TOWARZYSTWIE

Dzięki zintegrowaniu bryły kominka z szafkami (a nawet z pralnią i odkurzaczem centralnym jak na zdjęciu obok) otrzymasz praktyczny moduł. Płytami termoizolacyjnymi oddziel źródło ciepła od pozostałych elementów. A gotowy kubik obłóż z zewnątrz płytą meblową, np. w błękitnym odcieniu (działa kojąco).

Salon z kominkiem
Autor: Marcin Grabowiecki