Piecyki i kozy grzewcze, a może biokominki? Dobry nastrój w salonie
Piecyki i kozy grzewcze świętują w tym sezonie prawdziwy renesans popularności. Dostępne w coraz bogatszych, ciekawych formach piecyków kominkowych, żeliwnych, wolnostojących czy w wersji bio, zachwycają swoim wdziękiem, lekkością i domowym ciepłem. Sprawdź, jaki wybrać kominek lub piecyk do swojego domu.
Autor: www.fantasticfrank.de
Spis treści
- Piecyki i kozy grzewcze: ekologiczne ciepło rodzinne
- Piecyki i kozy grzewcze: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Piecyki i kozy grzewcze: kształty, formy, paliwo
- Kominki gazowe i elektryczne
- Kominki i piecyki: GALERIE ZDJĘĆ
Powrót piecyków grzewczych, jeszcze niedawno deprecjonowanych na rzecz postawnych, murowanych kominków z paleniskiem, cieszy zarówno producentów, jak i użytkowników. Nowoczesne technologie, pozwalające na co raz łatwiejszy montaż i eksploatacje popularnej niegdyś „kozy”, wpłynęły na zdecydowanie większe zainteresowanie tym rodzajem piecyka grzewczego. Mieszkańcy domków jednorodzinnych, kamienic, jak i nowo powstałych mieszkań mogą teraz na równi korzystać z szerokiej gamy możliwości i pozwolić sobie na luksus posiadania własnego kącika grzewczego. Jakie wybrać piecyki do wnętrza?
Piecyki i kozy grzewcze: ekologiczne ciepło rodzinne
Nie sama tylko nostalgiczna tęsknota „za czasem minionym”, wpisująca się w nurt vintage, spowodowała nagły powrót społecznej sympatii do piecyków grzewczych. Ogrzewanie domu drewnem stało się po prostu bardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem na przetrwanie zimy. Oprócz oczywistych zalet, takich jak inna (lepsza) jakość ciepła generowanego bezpośrednio z palonego drewna, dbamy również o stan domowego budżetu. Poza tym nic tak nie umila długich, zimowych wieczorów, jak wspólny, rodzinny czas spędzony przed migoczącym paleniskiem.
Zobacz też: Styl vintage - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Piecyki i kozy grzewcze: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Zarówno wkłady kominkowe, jak i piecyki wolnostojące (nazywane popularnie "kozami") występują jako produkty całościowe, od razu gotowe do montażu. Po dokładnym sprawdzeniu takich parametrów jak dostępna średnica przewodu kominowego czy minimalna jego długość (liczona od miejsca podłączenia kominka do wylotu komina) możemy przystąpić do przyjemniejszej czynności, jaką jest wybór najlepszego modelu piecyka. Stalowe lub żeliwne piecyki montuje się zwykle przy ścianie (z uwagi na konieczność dostępu piecyka do przewodu kominowego za pośrednictwem rury kominowej). We wnętrzach nowoczesnych, bardziej przestrzennych, spotykana jest często ekspozycja piecyka (kominka) nadwieszanego w centralnym miejscu pomieszczenia, ekstrawagancko eksponującego płomień w panoramicznie przeszklonej, obłej, żeliwnej formie.
Piecyki i kozy grzewcze: kształty, formy, paliwo
Producenci prześcigają się w pomysłach na ciekawą ekspozycję każdego praktycznie typu piecyka grzewczego. Piece żeliwne mają zarówno formy proste, gładkie, w kształcie walca czy prostokąta, jak i bardziej zdobne, reliefowane i stylizowane na minione epoki. Piecyki grzewcze różnią się formą drzwiczek (szklanych lub żeliwnych) i sposobem ich otwierania (na zaszczepkę, uchylnie, rozwierane). Warto zadbać o właściwe zabezpieczenie podłogi w najbliższym otoczeniu piecyka, przed zabrudzeniem popiołem. Producenci oferują całą gamę podkładów, o różnej wielkości, kształcie i kolorze. Dobrze jest zdecydować się na te o nieco większym zasięgu – są wyraźnie bardziej praktyczne.
Popularność co raz silniej zdobywają biokominki, które można ustawić w dowolnym miejscu mieszkania (nie potrzebujemy wówczas dostępu do przewodu kominowego). Opalane ekologicznym biopaliwem (bioetanolem) w postaci płynnej lub żelowej, potrafią dawać wysoki i równomierny płomień przez kilka godzin od aplikacji wskazanej przez producenta porcji. W dodatku uzyskany tym sposobem płomień nie wydziela zapachu ani nie dymi.
Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kominki gazowe i elektryczne
Kominek na gaz wymaga podłączenia do instalacji gazowej i przewodu odprowadzającego spaliny. Rozpalisz go jednym przyciśnięciem guzika pilota! Nie potrzebuje drewna, nie produkuje sadzy i popiołu. Są różne modele, także z bocznymi szybami, które dają spektakularny efekt.
Kominki elektryczne są komfortowe i proste w obsłudze. Nie wymagają opału ani odprowadzenia spalin, dzięki czemu można je instalować w każdym pomieszczeniu – w domu i bloku. Dzięki termoobiegowi generują też ciepło, jeśli chcemy dogrzać pomieszczenie. Funkcję grzania można jednak wyłączyć i cieszyć się jedynie efektami wizualnymi: liniami świetlnymi i delikatnymi refleksami rozświetlającymi wnętrze.
Kominki i piecyki: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: serwis prasowy marki Jotul
Na zdj. piec wolnostojący, koza marki Jotul
Autor: agencjafree/living4media
Wzorowany na stylu angielskim marmurowy ekran kominkowy zestawiono z towarzystwem klasyków skandynawskiego designu lat 60. - regałami String. Pikowana sofa w odcieniu popielatej szarości koresponduje z szarością marmuru, naturalny kolor deskowanej podłogi - z drewnem na kultowej meblościance. Zestawienie starego z nowym, zawsze jednak wysokiej jakości.
Autor: Mariusz Purta
Najmniejsze piecyki wolnostojące mają gabaryty zbliżone do odkurzacza (potrzebują nieco ponad m² powierzchni), doskonale sprawdzają się więc we wnętrzach, w których nie ma miejsca na tradycyjne palenisko.
Autor: Michał Przezdzik
Kobiece marzenie o funkcjonalnym połączeniu stylowego salonu z przestrzenią ciepłej kuchni z piecem kaflowym jest do spełnienia nawet w niewielkim mieszkaniu w starej kamienicy.
Autor: Mariusz Bykowski
W aranżacji mieszkania na poddaszu w starej kamienicy elementy loftowe i postarzane zestawiono z nowoczesnym umeblowaniem. GDZIE KUPIĆ: kanapa Vesta – Furninova; stoliki – Norr11; dywan Patchwork – Sarmatia Trading; puf, kubek – Square Space; lampa Foscarini; poduszki – NAP, Square Space; stołki – Fameg.