Podest we wnętrzu. Jak zaprojektować pokój z podestem?
Podest w pokoju dziennym może pełnić różne funkcje. Prawie w każdym wnętrzu można zamieszkać na dwóch poziomach, dzięki praktycznym podestom. Dobrze zaprojetkowane pozwolą zyskać dodatkowe miejsce i ciekawie zróżnicować przestrzeń.
Autor: Anna Zaborska
Wielofunkcyjny podest organizuje niemal całą przestrzeń pokoju dziennego.
Spis treści
Nie musimy być właścicielami domu jednorodzinnego czy choćby dwupoziomowego wysokiego mieszkania, by skorzystać z możliwości przestrzennych, które daje różnica poziomów w pomieszczeniu. Nawet niewielki pokój dzienny może stać się nie tylko bardziej funkcjonalny, ale i zdecydowanie atrakcyjniejszy, jeżeli zbudujemy w nim podest.
Podest drewniany: na poziomie parapetu
Podest drewniany, usytuowany pod ścianą z oknem w pokoju dziennym, jest właściwie szerokim parapetem, który może być wykorzystany jako pojemna półka. Na takim podeście znajdzie się miejsce na sprzęt grający, telewizor, rośliny, czy lampkę. Za sprawą odpowiedniej wysokości podestu (60 cm) - ta konstrukcja może pełnić rolę podręcznego blatu. Pod spodem zmieszczą się dodatkowe stoliki, pufy i małe półeczki na kółkach. Dzięki temu pozbawiony, z pozoru, nadmiaru mebli pokój dzienny w każdej chwili będzie gotowy do przyjęcia sporej grupy gości.
Podest z płyty MDF: salon wielofunkcyjny
Rozwiązanie bardziej niekonwencjonalne, czyli podest z płyty MDF, którego forma pozwoli w sposób ekonomiczny zmienić pokój dzienny w pomieszczenie wielofunkcyjne. Tym razem salonik, a ściślej jego część, ulokowano na podwyższeniu - czyli podeście. W tym celu tradycyjną kanapę zastąpiliśmy miękkimi siedziskami i pomysłowymi oparciami w postaci zawieszonych na ścianie podłużnych wałeczków. Ruchomy stolik, przesuwany wzdłuż podestu, może pełnić, w zależności od tego, jak go ustawimy, rolę stolika do kawy bądź stołu w jadalni. Z kolei schowany (na dzień) pod spodem materac na kółkach w nocy będzie wygodnym, szerokim łóżkiem. Do odważnej, nowatorskiej aranżacji przestrzeni dopasowaliśmy bardzo oszczędną, graficzną kolorystykę wnętrza. Przeważa biel urozmaicona akcentami w grafitowej czerni i stali. Pozostałe meble - regał z metalowym stelażem, składane krzesełka odwieszane na ścianę i stalowa żaluzja mają lekką ażurową formę, nie przytłaczającą całego pomieszczenia.
Podest w pokoju: trzypoziomowy salonik
Podobny pomysł, w nieco zmodyfikowanej wersji, wykorzystaliśmy, projektując kolejny podest. Tym razem rozbudowana konstrukcja jest właściwie głownym meblem w pokoju dziennym. Pod niższym poziomem chowa się szeroki materac - łóżko, a wyższy to ława (szerokości 60 cm i wysokości 74 cm) usytuowana wzdłuż trzech boków podestu. Zarzucona miękkimi poduchami jest jednocześnie siedziskiem, stolikiem, ale może też służyć jako biurko do pracy. Pod ławą ulokowano dodatkowy, zwijany materac - futon. Rozłożony, będzie idealnym miejscem do poobiedniej sjesty albo łóżkiem dla niespodziewanego gościa.