Podłoga bambusowa: właściwości, zalety, wady
Podłogi bambusowe stają się coraz popularniejsze – wyróżniają się efektownym wyglądem i wysoką trwałością, a dzięki temu są konkurencyjne dla parkietów z naszych rodzimych gatunków drewna. Co warto wiedzieć o podłogach z bambusa?
Spis treści
- Właściwości podłogi z bambusa
- Podłoga bambusowa – wady i zalety
- Podłoga bambusowa na ogrzewanie podłogowe
- Podłoga bambusowa – montaż
Właściwości podłogi z bambusa
Choć bambus jest rośliną wiechlinowatą, czyli zaliczaną do rodziny traw, doskonale nadaje się do produkcji desek – łodygi bambusa drewnieją, a po odpowiedniej obróbce zyskują lepsze właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe od takich gatunków jak buk czy nawet dąb.
Należy się również liczyć z tym, że podłoga z bambusa będzie się inaczej prezentowała niż znane nam deski wykonane z rodzimych drzew. Po pierwsze – nie będzie miała słojów, lecz bardziej jednolitą, stonowaną fakturę. Po drugie – najpopularniejsze deski bambusowe na podłogę mają subtelną, słomkową barwę, choć dostępne są także ciemniejsze odcienie, uzyskiwane w procesie karmelizacji cukru zawartego w łodygach.
Podłoga bambusowa – wady i zalety
Produkcja deski bambusowej na podłogę wymaga używania środków chemicznych, umożliwiających sklejenie bądź skręcenie zdrewniałych łodyg. Z tego względu wiele osób waha się przed zakupem tego materiału – nieprawidłowe przeprowadzenie procesu łączenia może skutkować wydzielaniem formaldehydu w czasie użytkowania podłóg bambusowych. Warto więc sprawdzić, czy kupowana deska ma odpowiednie certyfikaty.
Kolejną wadą może się okazać wysoka cena podłogi bambusowej, którą jednak rekompensują liczne zalety, a konkretnie:
- Doskonała twardość – twardość deski bambusowej zależy od sposobu łączenia łodyg. Najmniejszą wyróżniają się te sklejane wertykalnie, choć już one mają zbliżone właściwości do dębu. Nieco twardsze są deski sklejane horyzontalnie, które mogą konkurować z drewnem egzotycznym, najtwardsze zaś są podłogi z bambusa skręcanego.
- Odporność na wilgoć – jeśli chcemy zamontować podłogę bambusową do łazienki, mamy zielone światło! Pomimo dużej twardości materiał ten jest bardzo stabilny i nie odkształca się przy kontakcie z wilgocią. Do takich zastosowań warto jednak wybierać deski olejowane.
- Łatwa pielęgnacja – podłogi bambusowe nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Podobnie jak parkiety drewniane, można je zamiatać, odkurzać i myć wilgotnym mopem.
- Ekologiczność – plantacje bambusa regenerują się bardzo szybko – zbiory można przeprowadzać co 5-7 lat.
- Atrakcyjny wygląd – podłogi bambusowe są bardzo efektowne i eleganckie, a dzięki dostępności kilku odcieni można łatwo je dopasować do otoczenia.
.. Podłoga w jodełkę – wzór zawsze modny >>>
Podłoga bambusowa na ogrzewanie podłogowe
Kwestia montażu podłogi bambusowej na ogrzewanie podłogowe spotyka się z różnymi opiniami – jedni twierdzą, że materiał ten doskonale sprawdza się w takich systemach, inni definitywnie go odradzają. Prawda jak zwykle leży pośrodku.
Wszystko zależy bowiem od rodzaju deski bambusowej na podłogę – najlepiej wypadają w tym przypadku modele skręcane w połączeniu z ogrzewaniem wodnym. Aby jednak mieć stuprocentową pewność, że wybrana przez nas podłoga z bambusa nadaje się do łączenia z instalacjami grzewczymi, warto dopytać o to producenta, a następnie zadbać o odpowiedni montaż całości.
Podłoga bambusowa – montaż
Podłogę z bambusa z pewnością docenimy za możliwość jej łatwego montażu – można ją bowiem montować w systemie podłogi pływającej, jeśli zaopatrzymy się w deski łączone na klik. Wówczas ich instalacja przebiega bardzo sprawnie, podobnie jak w przypadku tradycyjnych paneli podłogowych, a zatem przeprowadzenie prac wykończeniowych jest możliwe bez pomocy profesjonalistów.
Inaczej jest, gdy zdecydujemy się na montaż desek bambusowych w systemie podłogi klejonej – do tego potrzebne są specjalne środki poliuretanowe do mocowania i środki gruntujące do przygotowania podłoża. Ta technika jest bardziej skomplikowana i warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów. Wszystko po to, by stworzyć podłogę bambusową o dobrych właściwościach.
Niezależnie od wybranej metody montażu koniecznie pamiętajmy o aklimatyzacji desek bambusowych na podłogi – wystarczy je umieścić w pomieszczeniu, w którym mają ostatecznie być zamontowane, przynajmniej 2 dni przed kładzeniem podłogi. Dzięki temu przystosują się do warunków panujących we wnętrzu – warto w tym czasie utrzymywać w nim stałą temperaturę.
.. Panele podłogowe – montaż ZRÓB TO SAM >>>
Autor: Torlys/Dekorian
Skórzana podłoga w kuchni.
Autor: serwis prasowy Quick-Step
Panele winylowe jodełka z podkładem, Dąb Karmel Botaniczny, Quick-Step.
Autor: materiał prasowy Cerrad
Płytki ceramiczne Fuerta imitujące drewno, ułożone we wzór jodełki.