Jak urządzić pokój gościnny? Oddzielne pomieszczenie lub strefa w salonie

2023-03-21 11:12

Polacy słyną z gościnności, a najlepszym prezentem dla odwiedzających będzie oddzielny pokój dla gości. Najłatwiej zaplanować go w domu, ale również w bloku nie jest to takie trudne. Jeśli zaś nie mamy oddzielnego pomieszczenia, które dałoby się przeznaczyć dla gości, warto wygospodarować odpowiednią dla nich strefę. Sprawdź, jak to zrobić.

Pokój dla gości
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

Spis treści

  1. Pokój dla gości: od czego zacząć?
  2. Pokój dla gości: co jest ważne?
  3. Pokój dla gości: meble i dodatki
  4. Strefa dla gości bez oddzielnego pokoju: jak ją urządzić?
  5. Pomysły na wystrój salonu: GALERIE ZDJĘĆ

Gotową inspirację stanowią pokoje hotelowe. Ważna jest wygodna, najlepiej neutralna kolorystyka, a także cisza. Pokój dla gości powinien być dobrze odizolowany od ciągów komunikacyjnych w domu.

Pokój dla gości: od czego zacząć?

Pokój dla gości warto przewidzieć już na etapie projektu domu czy wnętrza. Przede wszystkim powinien znajdować się w zacisznym miejscu – dobrze oddzielony od pokoju dziennego, kuchni, przedpokoju. Można go zaaranżować np. na poddaszu albo nad garażem. Jeśli gości przyjmujemy często i nie są to pojedyncze osoby, pomyślmy o pokoju, w którym wygodnie przenocują 2-3 osoby.

Pokój dla gości powinien mieć bardzo dobrą wentylację, zwłaszcza jeśli na co dzień nie jest użytkowany. Częste wietrzenie, ogrzewanie, które włączamy tylko wtedy, gdy jest potrzeba, świece zapachowe – wszystko to tworzy zdrowy i przyjemny klimat.

Pokój dla gości: co jest ważne?

Gdy już mamy wygospodarowane oddzielne pomieszczenie, zacznijmy od doboru kolorystyki. Ponieważ goście są różni i trudno trafić w gust każdego, postawmy na jak najbardziej neutralną bazę. Dobrze sprawdzą się: biel, jasny beż, delikatny brąz, pastelowa szarość.

Bez względu na to, jakie meble i dodatki wybierzemy (o tym w kolejnym paragrafie), warto zadbać o kilka istotnych spraw:

Czystość i świeżość: podobnie jak w hotelu pokój powinien wyróżniać się porządkiem, czystością, miłym zapachem. Aby tak było, należy regularnie odświeżać pomieszczenie – wietrzyć, wspierać się aromaterapią, pilnować dobrej wentylacji.

Zestaw powitalny: goście potrzebują przede wszystkim ręczników. Nie zaszkodzi również przygotować kosmetyków. Po podróży goście docenią karafkę z wodą i szklanki. A najlepiej, jeśli do tego dojdą przekąski – słodkie lub słone. Albo „fit”, gdy znamy upodobania gościa.

Umilacze czasu: przydadzą się gazety, książki, a goście z pewnością docenią bukiet świeżych kwiatów. Wieczorem można też zapalić świeczkę, np. zapachową. Sprzyja to relaksowi po podróży.

Hasło do Wi-Fi: niektórzy mogą to uznać za przesadę, ale mamy XXI wiek i prędzej czy później goście mogą o to zapytać. Wyprzedźmy więc pytanie i przygotujmy się od razu!

Pokój dla gości: meble i dodatki

Podstawą wyposażenia pokoju dla gości jest wygodne łóżko. Materac powinien być nowy, wygodny, regularnie czyszczony. A samo łóżko – najlepiej dwuosobowe. Jeśli pokój dla gości na co dzień pełni inne funkcje (np. gabinetu), dobrze jest zaplanować tam sofę rozkładaną bądź narożnik.

Zobacz też: Jaki materac wybrać? >>>

Oprócz łóżka przyda się szafka nocna, komoda, krzesło, ewentualnie małe biurko. Zaplanujemy też przestrzeń do przechowywania ubrań i innych rzeczy zabieranych w podróż. Ważne: jeśli w pokoju jest szafa, musi być pusta, gdy przyjadą goście!

Pamiętajmy, że pokój dla gości nie może być domowym składzikiem! Dotyczy to też dekoracji. Nasze prywatne zdjęcia, ulubione plakaty, obrazki, figurki – lepiej to usunąć. Wystarczy jeden ciekawy obraz dobrze wpisujący się w wystrój. W pokoju dla gości można umieścić radio czy telewizor. Ponieważ istotna jest prywatność gości, zadbajmy o dobre osłony w oknach: rolety, zasłony, dodatkowe firanki.

Nie przegap: Wybieramy sofę z funkcją spania >>>

Strefa dla gości bez oddzielnego pokoju: jak ją urządzić?

Najczęściej rolę pokoju dla gości odgrywa salon. Dzieje się to siłą rzeczy – po prostu nie dysponujemy innym wolnym pomieszczeniem. Warto jednak pamiętać, że jeśli salon jest centrum życia domowego, a dodatkowo łączy się z kuchnią, goście nie poczują się szczególnie komfortowo. Dobrze jest więc na czas pobytu gościa lub gości trochę zmienić swoje nawyki, zapewniając odwiedzającym odrobinę prywatności.

Jeśli pokojem dla gości jest salon, pamiętajmy też o wszystkich wyżej wspomnianych zasadach. Przygotujmy zestaw powitalny, wodę, ręczniki, kosmetyki. Konieczne będą też wolne półki lub szuflady dla gości.

Dodatkiem, który pomoże wydzielić strefę dla gości właściwie w każdym pomieszczeniu, jest parawan. Warto więc mieć go w domu! Goście mogą spać na rozkładanej sofie w salonie, ale lepiej, jeśli będzie to fotel lub narożnik, który znajduje się „na obrzeżach” strefy dziennej. Wtedy takie miejsce łatwo wydzielić parawanem, a nawet wstawić tam dodatkowe nieduże meble: krzesło czy szafkę.

Pomysły na wystrój salonu: GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Chciałbyś mieszkać na poddaszu?
Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia
Nasi Partnerzy polecają