Pokój dzienny jako wielofunkcyjne wnętrze: wydzielamy strefy w salonie
Pokój dzienny, czyli serce każdego domu. Wnętrze, w którym toczy się życie codzienne. Miejsce spotkań w gronie przyjaciół i odpoczynku wśród najbliższych. O ile w przypadku dużych mieszkań sytuacja wydaje się opanowana, bo przecież salon to salon, o tyle w przypadku małych wnętrz, jedno wnętrze bardzo często pełni kilka funkcji. Jak wydzielić strefy w pokoju dziennym? Jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń w salonie?
Autor: Anna Rychlewicz
Zróżnicowana podłoga we wnętrzach, niewielki barek na granicy stref i wyznaczenie części wypoczynkowej za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli wypoczynkowych - przepis na pełen sukces w wyznaczeniu stref w pokoju dziennym. Projekt: 4ma projekt
Coraz częściej pokój dzienny staje się przestrzenią, która łączy w sobie zarówno funkcję wypoczynkową, jadalnianą czy nawet sypialnianą. Pokój dzienny jako wielofunkcyjne wnętrze musi aranżacyjnie równoważyć wszystkie te strefy. Jak je wyznaczyć unikając remontu? Prezentujemy praktyczne wskazówki na wydzielenie poszczególnych stref w salonie.
Pokój dzienny i wydzielenie stref w jednym wnętrzu
Salon z kuchnią, salon z jadalnią czy strefa sypialniana wyznaczona w przestrzeni pokoju dziennego? W małych wnętrzach stajemy przed koniecznością funkcjonalnej aranżacji pokoju dziennego, która skupia w sobie kilka równie ważnych funkcji. Chcąc uniknąć drastycznych rozwiązań, jak wstawianie dodatkowych ścianek wyznaczających poszczególne strefy, warto dokładnie przemyśleć rozplanowanie przestrzeni i wydzielić poszczególne strefy tak, by zachowywały one maksimum funkcjonalności. Wydzielając poszczególne strefy w pokoju dziennym pamiętajmy, że każda z nich powinna być wyznaczona w taki sposób, aby całość idealnie ze sobą współgrała, nie zakłócając w żaden sposób swoich funkcji. Strefa kuchenna czy jadalniana, część wypoczynkowa czy strefa z kącikiem do pracy – muszą być rozplanowane tak, aby żadna z nich nie naruszała funkcjonalności części sąsiadującej. Drugim, niezwykle ważnym aspektem podczas aranżacji stref w projekcie salonu, jest odpowiednie wydzielenie ścieżek komunikacyjnych. Są to przestrzenie, które umożliwiają nam swobodny dostęp do każdej strefy. Warto wyznaczyć je tak, aby były w miarę proste i niezastawione meblami. Przyjmuje się, że te najczęściej uczęszczane ścieżki powinny mieć co najmniej 100-120 cm szerokości. Wówczas dostęp do każdej ze stref będzie wygodny, a rozplanowanie przestrzeni będzie wyróżniała wyjątkowa funkcjonalność.
Rozwiązanie 1.: ustawienie mebli
Wyznaczenie poszczególnych stref w pokoju dziennym może mieć oczywiście charakter umowny. Jednak dla naszej wygody, warto wyodrębnić je w widoczny sposób tak, aby całość w dalszym ciągu sprawiała wrażenie jedności. Sposobów na wyodrębnienie funkcjonalnych części w jednym wnętrzu jest sporo. Jednym z najpopularniejszych jest jednak wyznaczanie ich za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli. W tym celu możemy wykorzystać niskie komody, szafki czy gablotki, które jednak nie przytłoczą aranżacji wnętrza. W wydzieleniu stref za pomocą mebli, w dalszym ciągu zdaje się królować sofa. Ustawiona na granicy salonu i kuchni, funkcjonalnie i wygodnie wyznaczy ich powierzchnię.
Rozwiązanie 2.: rozróżnienie kolorystyczne
Kolejnym sposobem na wyodrębnienie stref w pokoju dziennym jest ogranie ich kolorem. Co to oznacza w praktyce? Przyporządkujmy poszczególnym strefom konkretne barwy. Dla przykładu: ścianę za sofą, która jest wyznacznikiem strefy wypoczynkowej we wnętrzu, pomalujmy barwą nieco ciemniejszą od ścian ją otaczających. Stosując metodę kolorystycznego rozróżnienia stref, bardzo łatwo jest jednak przesadzić z kolorem. Dlatego nie używajmy wielu zróżnicowanych barw, ponieważ możemy wprowadzić do wnętrza pokoju dziennego niepotrzebny chaos.
Rozwiązanie 3.: wydzielenie stref za pomocą podłogi
Świetnym pomysłem będzie także wyróżnienie konkretnych stref za pomocą zróżnicowanej posadzki. Wykorzystanie różnych materiałów, czy chociażby zróżnicowanie barwy tego samego, pozwoli nam na wizualne wyodrębnienie funkcjonalnych części w salonie. Efektownie zaprezentują się np. kafelki wyłożone w części kuchennej, które zestawimy z drewniana podłogą w części salonowej.
Rozwiązanie 4.: o krok dalej...
Chcąc w bardziej wyraźny sposób wyznaczyć strefy w salonie, możemy zdecydować się także na wyodrębnienie ich za pomocą regału pełnego, czy też w wersji lżejszej – o formie ażurowej. Pomysłowym rozwiązaniem, choć takim, które wymaga zdecydowanie więcej „zachodu" będzie odgrodzenie kolejnych stref w pokoju dziennym szklanymi ściankami czy drzwiami przesuwnymi. Te, efektownie odgrodzą wnętrza i zniwelują hałas, jednak mogą sprawić, że wnętrze wyda się wizualnie mniejsze i przytłaczające.