Pomysł na salon: fototapeta i czarne meble
Jak urządzić nowoczesny salon? Co zrobić by miał element charakterystyczny i niepowtarzalny? Pomysłem na dekorację jest fototapeta pokrywająca całą ścianę. W prezentowanym projekcie widać, jak dodaje salonowi głębi. Z kolei czarne meble to akcent wyrazisty, ale nie przytłaczający wnętrza. Duża w tym zasługa jasnej drewnianej podłogi i przemyślanych akcentów kolorystycznych.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Fototapeta stanowi wyrazistą dekorację, a ponadto udało się w pełni zagospodarować ścianę – nie potrzeba już tam żadnych dodatkowych ozdób. Wygodna sofa, choć pozornie może wydawać się przytłaczająca, zyskuje lekkość dzięki subtelnie połyskującej tapicerce oraz eleganckim metalowym nóżkom.
Spis treści
Nowoczesne wnętrze harmonijne, niebanalne, w którym wszystko wydaje się matematycznie zsynchronizowane – taki efekt udało się osiągnąć w salonie otwartym na kuchnię. Projekt salonu według Hanna Pietras Pracownia Architektoniczna opiera się na dwóch wyrazistych elementach: fototapecie oraz czarnych meblach (i dopasowanych do nich kolorystycznie dodatkach).
Fototapeta w salonie: poznaj zalety
Nie ma to jak pokój z widokiem – zwłaszcza na zieleń. Motyw krajobrazu górskiego wprowadza w stan miłego odprężenia. Fototapeta daje wrażenie głębi, optycznie powiększa i tak niemały salon. Mgła ukazana na zdjęciu dodaje uchwyconemu krajobrazowi magicznego charakteru, a całość niejako rozpływa się w chmurach. Dzięki temu naturalna zieleń, choć soczysta i wyrazista, nie wybija się na tyle na pierwszy plan, by zdominować wystrój nowoczesnego salonu.
Zobacz też: Fototapeta w sypialni: maska wenecka na ścianie >>>
Fototapeta w salonie to ciekawe i praktyczne rozwiązanie na nietuzinkowe udekorowanie pokoju dziennego. Wielu producentów fototapet zachęca do przysyłania własnych zdjęć (koniecznie w wysokiej rozdzielczości), które później trafiają na szablon. Fototapety można dopasować co do milimetra do wymiarów ściany, a przy okazji poczynić drobne oszczędności – w końcu ściana z fototapetą nie wymaga żadnych dodatkowych dekoracji.
Czarne meble do salonu
Kolor czarny w aranżacji stanowi duże wyzwanie. Należy go dozować z umiarem, ponieważ może przytłoczyć wnętrze lub znacznie pomniejszyć je optycznie. Niemniej warto pamiętać o tym kolorze – zawsze modnym, eleganckim i wyrazistym. Czerń zadomowiła się m.in. w aranżacjach w stylu nowoczesnym. W prezentowanym projekcie pojawia się w meblach i dodatkach.
Zainteresuje Cię również: Salon - inspiracje - galerie zdjęć >>>
Duża sofa narożna w części salonowej nie przytłacza aranżacji. Spora w tym zasługa lekko lśniącej tapicerki, a także solidnych metalowych nóżek – srebrzysty odcień subtelnie dodaje lekkości sofie. Czerń została też złagodzona jasnym odcieniem drewnianej podłogi. W kontrze do czerni występują inne barwy, które po pierwsze, świetnie prezentują się na czarnym tle, a po drugie, dynamizują wystrój. Chodzi przede wszystkim o szare, beżowe i turkusowe akcenty. Kolor turkusowy zresztą przewija się w wielu detalach w aranżacji.
Zobacz też: Trendy 2017: granat i inne odcienie niebieskiego >>>
Warto także zwrócić uwagę na dwa walcowate stoliki, które zastępują jeden duży stolik kawowy. Aranżacja zyskała dzięki nim więcej energii – to zasługa kontrastowych barw (szarość plus czerń, limonkowa zieleń plus biel). Innym mocnym akcentem w stylu nowoczesnym jest lampa podłogowa na trójnogu, kolorystycznie dopasowana do sofy. Czerń króluje również na walcowatych lampach sufitowych (kolejny przykład „zsynchronizowania” form), tworzących zróżnicowaną pod względem wymiarów grupę.
Łącznikiem między kuchnią a salonem jest okrągły stół jadalniany. Czarny blat świetnie koresponduje z barwą sofy, a efektowna turkusowa podstawa pełni funkcję wyrazistej dekoracji. Widać też, z jaką dbałością dobierano akcesoria, tak by kolorystycznie współgrały z całą aranżacją.
Autor: www.fantasticfrank.de
Niewielka kuchnia została zaaranżowana dwurzędowo. W strefie jadalnianej funkcję stołu pełni blat otwierany ze ściany.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Odsłonięta oryginalna ściana, pokryta betonem i meble z płyt drewnopochodnych we wnętrzu kuchni to świadome nawiązanie do surowości czasów PRL-u.
Autor: materiały prasowe dekoori
Biała tapeta w duże grochy.
Autor: Konrad Kalbarczyk