Projekt salonu z kuchnią: jak mieszkać przytulnie i nowocześnie. Pastelowa aranżacja kawalerki
Przytulną aranżację salonu z kuchnią w kawalerce zbudowano na grze pastelowych odcieni mebli i dodatków. Jak tego dokonano? Inspirujemy nowoczesnym projektem salonu z kuchnią autorstwa Dado Design w małym wnętrzu kawalerki.
Autor: materiały prasowe
Projektanci salonu z kuchnią w kawalerce zadbali również o wygodę – sofa z serii DEEP SPACE, projektu wschodzącej gwiazdy designu Kati Meyer-Brühl ma nie tylko wysuwane siedziska, ale też pozwala na zmianę kąta nachylenia oparć. Fotel KOKON zaskoczy właściciela innowacyjną regulacją natężenia ruchu i możliwością blokady siedziska w dowolnej pozycji. Mimo, że KOKON jest fotelem obrotowym, jego opływowy, pełny kształt sprawi, że sprawdzi się on doskonale w eleganckim salonie i da ukojenie mięśniom kręgosłupa.
Spis treści
- Przytulnie i nowocześnie w kawalerce: budowanie przestrzeni kolorem
- Salon z kuchnią: pastelowe akcenty i styl skandynawski
Nie każdy z nas ma jasno określony styl, w jakim chciałby urządzić swoje pierwsze mieszkanie. Jednak prawie każdy z nas chciałby mieszkać przytulnie i nowocześnie zarazem. Projekt salonu z kuchnią wąskiej kawalerki urządzono w oparciu o prostotę stylu skandynawskiego, pastelowe kolory i budowę proporcji przestrzeni za pomocą umiejętnie położonych kolorów mebli, ścian i podłóg. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym zabiegom: oto aranżacja salonu z kuchnią w kawalerce.
Przytulnie i nowocześnie w kawalerce: budowanie przestrzeni kolorem
Zasadą naczelną w przypadku aranżacji kawalerek i małych mieszkań jest nadrzędna i nie do przecenienia rola bieli i jasnych kolorów w aranżacji ścian czy doborze mebli w zabudowie. Biel doskonale rozświetla małe wnętrze kawalerki, potęgując ilość światła wpadającą z okien i drzwi. Sprawia też, że wnętrze staje się optycznie większe i z tzw. „oddechem”. Odpowiednio dobrane odcienie i kontrasty kolorów ścian, mebli i podłóg w projekcie salonu z kuchnią w kawalerce zrównoważyły wąską przestrzeń wnętrza i dodały koniecznego oddechu. Jednolicie biały kolor ścian salonu i kuchni wizualnie zatarł granicę między obydwiema przestrzeniami. Gładkie, białe fronty szafek kuchennych odciążyły gabaryt kuchni, dzięki czemu wprowadzona w przestrzeń roboczą kuchni podłogowa szachownica nie wygląda ciężko. Oświetlenie salonu z kuchnią w kawalerce zróżnicowano pod względem finezyjnych kształtów, lecz „uspokojono” stonowaną kolorystyką – abażury występują w konsekwentnej bieli lub czerni, nawiązując do czarno-białej podłogi w kuchni. Nieliczne jaskrawo-żółte i limonkowe dodatki w postaci doniczek i krzeseł, dodały monochromatycznej kuchni wnętrzarskiego pazura.
Salon z kuchnią: pastelowe akcenty i styl skandynawski
Dzięki ascetycznej bieli w przestrzeni kuchni, można było wprowadzić nieco koloru w zróżnicowanej pod względem funkcji i odbioru części salonowej. Białe ściany i pastelowe dodatki przywołują na myśl silne inspiracje stylem skandynawskim – tak popularnym (bo praktycznym) we wnętrzach o ograniczonym gabarycie. Drewniana podłoga w pastelowym odcieniu dębu zdecydowanym akcentem wprowadziła przytulny i ciepły odbiór salonu z kuchnią w kawalerce. Z taką podstawą łatwo było już dobrać pozostałe, równie pastelowe elementy dekoracji i wyposażenia. Jasnoszara sofa na drewnianym stelażu i lekkich nóżkach koresponduje kolorystycznie z szaro-brązowym, wełnianym dywanem w geometryzujący wzór. Dwie, wielkoformatowe grafiki zawieszone tuż nad nią znalazły swój kolorystyczny odpowiednik w pastelowo-różowych poduszkach dekoracyjnych czy ceramicznych kubkach na białym, lekkim i nowoczesnym stoliku kawowym. Lekko futurystyczna (nieregularna i wyoblona) forma stolika kawowego na chromowanych nóżkach nawiązuje również do sąsiadującego z sofą i stolikiem szarego fotela typu kokon. Chcąc zrównoważyć wąski układ przestrzeni salonu z kuchnią w kawalerce, wzdłuż wysokich okien zawieszono antracytowe, mięsiste zasłony, które lekko skróciły tramwajowy układ wnętrza.