Przestrzeń wypoczynku – stylowe wyposażenie strefy dziennej
Niezmiennie od stuleci salony pozostają najbardziej reprezentacyjnymi pomieszczeniami domu, choć w inny niż jeszcze do niedawna sposób. Owszem, mają tworzyć warunki do przyjmowania gości i zachwycać ich nowoczesną architekturą oraz starannym doborem wyposażenia. Przede wszystkim jednak tworzyć komfortowe warunki do wypoczynku dla domowników.
Spis treści
Niemniej kluczowa sprawa się nie zmieniła. Salon powinien być zaprojektowany jak najstaranniej, z wykorzystaniem szlachetnych materiałów (naturalnych, bardzo tradycyjnych – lub innowacyjnych), trwałych, lecz efektownych. Tu jest także miejsce na meble od najzdolniejszych i najsłynniejszych projektantów oraz dodatki, które nie tylko dekorują wnętrze, lecz także podnoszą jego wartość.
Aranżacja salonu zaczyna się oczywiście od jego kubatury i kontekstu. Liczy jedną kondygnację – a może dwie, ze schodami czy z antresolą? Łączy się z kuchnią, a może prowadzi na taras lub do ogrodu, do jadalni czy tradycyjnej biblioteki, na basen lub do domowego kina? Od wszystkich tych uwarunkowań zależy nie tylko układ, ale i program funkcjonalny wnętrza, a w ślad za nimi dobór konkretnych rozwiązań.
Punkt siedzenia
Sercem każdego salonu jest… kanapa. Nie telewizor czy ekran towarzyszący rzutnikowi, nie kominek lub (coraz częściej) biokominek, nie najcenniejsze dzieło uznanego artysty ani wart wielkich pieniędzy widok z 50. piętra jednego ze śródmiejskich wieżowców. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że chcąc oglądać film, podziwiać igrające ogniki, kontemplować sztukę lub olśniewający obraz miasta ścielącego się niemal dwieście metrów niżej – albo spotkać twarzą w twarz z najbliższymi na spokojnej rozmowie – potrzebujemy odpowiedniego mebla.
Kanapie nieodłącznie towarzyszy stolik – czy częściej zespół stolików. Choć funkcje praktycznych schowków na piloty coraz częściej biorą na siebie m.in. podłokietniki kanap czy foteli, to już filiżankę ulubionego naparu lub lampkę wina wygodniej i bezpieczniej jest mieć przed sobą. Jednak stolik do kawy może też być prawdziwym dziełem sztuki użytkowej i kryć w sobie jakąś anegdotę. Forma, materiał, projektant lub producent – każda z tych jego cech potrafi zamienić się w doskonały „otwieracz do rozmowy”, wdzięczny temat pozwalający przełamać lody lub po prostu wyzwolić swobodny bieg konwersacji w trakcie spotkań towarzyskich. A na co dzień? Na co dzień taki mebel po prostu cieszy oczy.
Projektanci i producenci sof w coraz większej mierze decyzję o ostatecznej postaci mebla oddają w ręce użytkowników. Z tego względu – prócz wciąż poszerzanych możliwości personalizacji dokonywanej jeszcze po stronie wytwórni – przybywa mebli modułowych. Łączą się w nich dwie wielkie zalety, nie do przecenienia w kontekście aranżacji nowoczesnego salonu. Pierwsza to łatwość dobrania parametrów i rozwiązań funkcjonalnych do liczebności rodziny i preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. A druga to oczywiście możliwość perfekcyjnego dopasowania kształtu do wymogów konkretnej przestrzeni.
Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w stylowych i luksusowych meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.
W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Luksusowe meble i inne rozwiązania do domowej strefy wypoczynku czekają m.in. w salonach Aksonometria, Alabaster Gallery, ARIS Concept, Bizzarto, BoConcept, Dekoria, Eccelent, Exclusive Lights, Galeria Wnętrz, Garden Space, Italmeble, IWC Home, JOOP, Koma, Livingroom, Miloo Home, Miotto, Mościccy, Nap, Natuzzi, Potrzuski, Resin Concept Store, RetroCegła, Retrowood, Top Kolor, VOX, Vzór, Ziemann Home Décor oraz Zuliani Arredi.
Sfera kulturalna
Salony sprzed stu lat i więcej nie obyły się bez biblioteki (teraz coraz częściej wypieranej przez czytniki) i bez fortepianu. Przed rozpowszechnieniem domowych urządzeń odtwarzających dźwięk na dobrym poziomie właśnie instrument był… najprostszym sposobem kontaktu ze światem muzyki. Dziś tę funkcję przejęły systemy dźwiękowe. W przestrzeniach dziennych najczęściej sięga się po rozwiązania typu multiroom, pozwalające słuchać określonego nagrania we wszystkich wybranych częściach domu, np. swobodnie przemieszczając się między salonem a gabinetem, jadalnią, kuchnią czy nawet łazienką.
Systemami nagłośnienia na ogół steruje się poprzez moduł smart home, kontrolujący także pracę instalacji alarmowej, ogrzewania, wentylacji, osłon okiennych oraz oświetlenia. Poszczególne lampy zawsze można włączyć oddzielnie, jednak podłączenie ich do systemu inteligentnego domu umożliwia m.in. strefowanie (włączanie i wyłączanie określonego zespołu lamp czy regulowanie ich mocy jednym przyciskiem lub jednym ruchem palca po ekranie smartfona) oraz automatyzację (tak by np. salon witał nad dyskretnym światłem w chwili wejścia do domu).