Salon - inspiracje, aranżacje, zdjęcia
Materiał sponsorowany
Dział Salon zawiera pomysły na wystrój pokoju dziennego, a także ciekawe aranżacje. Pokazujemy salon urządzony w różnych stylach: nowoczesny, klasyczny, w stylu skandynawskim czy industrialnym. Radzimy, jak dobrać kolory, jakie kupić meble i dekoracje.
Salon – aranżacje krok po kroku
Właściwa aranżacja salonu, czyli dopasowana do potrzeb i gustów, to kluczowa sprawa, jeśli urządzamy dom czy mieszkanie. Na początek warto skorzystać ze standardowych rozwiązań. W centrum pokoju dziennego świetnie sprawdzi się komplet mebli wypoczynkowych: najczęściej jest to sofa do salonu z dwoma fotelami. Jeśli metraż na to pozwala, można umieścić więcej foteli, a nawet dwie sofy – ustawione prostopadle do siebie. Przyjmujesz często gości? Wybierz sofę 3-osobową albo praktyczny narożnik, który może mieć dodatkową funkcję leżanki i pomieści nawet 5-6 osób.
Gdy w mieszkaniu nie ma oddzielnej sypialni, warto jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Sofa z funkcją spania doskonale rozwiąże ten problem. Sofa rozkładana przyda się zresztą w każdym mieszkaniu do przenocowania gości.
Inne meble do salonu? Obok kompletu wypoczynkowego przyda się stolik kawowy. Do przechowywania wykorzystaj komody, szafki, regały, biblioteczki, a także dodatkowe półki. Można się również pokusić o szafę w salonie. Najlepiej, jeśli jest to model do zabudowy, czyli projektowany na wymiar. Wtedy w pełni dopasujemy go do potrzeb.
Charakter pokoju dziennego to także dekoracje oraz dodatki. Po pierwsze, są to tkaniny – zasłony, narzuty, dekoracyjne poduszki na sofę, dywany. Po drugie, dekoracje ścienne. Tu już mamy większe pole do popisu. Mogą to być tapety do salonu, w tym efektowne fototapety, naklejki, obrazy, grafiki ścienne i plakaty. Ważne także będzie oświetlenie – jedna lampa sufitowa, a do tego lampy punktowe: podłogowe, ścienne i stołowe.
Salon z aneksem kuchennym, z kuchnią, a może z jadalnią?
Współczesne mieszkania stają się coraz mniejsze, co oczywiście wiąże się m.in. z wysokimi cenami za metr kwadratowy. Dlatego salon w bloku powinien łączyć kilka funkcji. Jedna, otwarta strefa dzienna zamiast kilku wydzielonych pomieszczeń powiększa optycznie wnętrze, wprowadza więcej światła, a przy okazji jest dopasowana do dynamicznego stylu życia. Jak ją jednak zaaranżować, by wygodnie pogodzić kilka, a nawet kilkanaście ról, jakie zwykle spełniają kuchnia, jadalnia, pokój dzienny i sypialnia? Warto wyznaczyć umowne granice między poszczególnymi strefami – najłatwiej za pomocą odpowiednio dobranych mebli. Sprawdzą się zwłaszcza lekkie, modułowe, niezabierające cennej przestrzeni, a jednocześnie pozwalające przechowywać niezbędne rzeczy. Jeszcze lepiej, jeśli dają się bez trudu przesuwać, pozwalając szybko dostosować przestrzeń do potrzeby chwili. We wnękach warto umieścić szafy, a jeśli miejsce na to pozwala – nawet łóżko. We wnętrzach, które mają ponad 3 m wysokości, warto pokusić się o zbudowanie antresoli, na której można zaaranżować małą przytulną sypialnię albo wygodne miejsce do pracy. Podziały podkreślimy, stosując odpowiednie oświetlenie, inne w każdej ze stref.
Salon z aneksem kuchennym to coraz częstsze rozwiązanie w kawalerkach. Ponieważ zmienia się rola współczesnej kuchni (centrum życia rodzinnego i towarzyskiego), jak najbardziej można włączyć aneks do aranżacji przestrzeni dziennej. Strefę kuchenną można oddzielić praktyczną wyspą, przy której zaaranżujemy stół jadalniany. Pamiętaj, że nawet w dużych mieszkaniach salon z kuchnią staje się bardzo popularnym rozwiązaniem. Podczas przygotowywania dań nie tracimy kontaktu z gośćmi czy domownikami w pokoju dziennym.
Jeśli kuchnia jest małym, oddzielnym pomieszczeniem, warto przenieść część jej funkcji do pokoju dziennego. Salon z jadalnią staje się bardziej reprezentacyjny, ponieważ możemy w nim zmieścić duży stół, ciekawie go przystroić i włączyć do aranżacji np. podczas świąt czy innych specjalnych okazji. Stół najlepiej umieścić jak najbliżej kuchni, żeby przenoszenie przyrządzanych smakołyków nie stanowiło problemu. Stół jadalniany może też pełnić funkcję biurka do pracy.
Pokój dzienny nowoczesny
Salon nowoczesny powinien być przestrzenią uporządkowaną, urządzoną minimalistycznie. To meble i praktyczne dodatki odgrywają rolę dekoracji. Dlatego typowy dekor warto stosować z umiarem – pozbywamy się bibelotów! A jakie kolory polubi salon nowoczesny? Przede wszystkim szarość, biel, odcienie drewna. Jeśli lubimy styl nowoczesny pełen fantazji, z nutą awangardy, możemy śmiało dodać czerwień, żółcień, limonkową zieleń czy pomarańcz. Wyjątkowo modne są również niebieskie akcenty na bardziej stonowanym kolorystycznie tle. Salon nowoczesny to idealna przestrzeń dla takich materiałów wykończeniowych, jak beton, wysokiej jakości tworzywa sztuczne, metal i szkło.
Salon w stylu skandynawskim
Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Zaczynamy od neutralnej bazy, którą stanowią białe ściany oraz jasna podłoga – koniecznie drewniana! Materiał naturalny, jakim jest drewno, powinien gościć w jak największych ilościach. Odsłaniamy okna, by wpadło więcej światła. Zamiast mięsistych zasłon możemy wykorzystać lekkie firany czy rolety rzymskie z tkanin. Meble wypoczynkowe? Najlepiej jasnoszare, białe, pastelowe, z tapicerką z tkaniny naturalnej. Salon w stylu skandynawskim to także królestwo przytulności. Przydadzą się więc dywany z lnu bądź bawełny, narzuty, pledy, poduszki dekoracyjne. Oświetlenie sztuczne przynajmniej częściowo warto zastąpić świecami.
Aranżacja w stylu klasycznym
Styl klasyczny jest znany i lubiany, dlatego nie trzeba go dokładnie opisywać. W aranżacji salonu powinny gościć ciepłe kolory – sporo brązu, beżu, odcienia kawy z mlekiem. Mile widziane naturalne i bielone drewno. Aby było dynamiczniej, ciepłe barwy ziemi warto skontrastować z bielą. W klasycznym pokoju dziennym nie może zabraknąć eleganckiej sofy (np. pikowanej), foteli uszaków, mebli na kabriolowych bądź toczonych nóżkach oraz umiejętnie dobranego oświetlenia. Przydadzą się klasyczne lampy stołowe, a w centrum – jeden okazały żyrandol.
Salon z kominkiem – inspiracje
Salon z kominkiem stanowi marzenie wielu osób, jednak z przyczyn technicznych często trudno je spełnić. Co zastąpi prawdziwy kominek w salonie? Po pierwsze, kominek elektryczny. Wyposażony jest w ekran, który wyświetla prawdziwe płonące drwa. Po drugie, biokominek. To dobra opcja dla osób, które jednak wolą mieć prawdziwy ogień, a nie tylko pojawiający się na ekranie. Ciekawe funkcje dekoracyjne pełni również portal kominkowy, często nazywany atrapą kominka. Można przystroić go świecami, latarenkami, lampionami.
Kolory do salonu
Urządzając wnętrze samodzielnie, często mamy problem z dobraniem odpowiedniego zestawu barw i wzorów. Nie jesteśmy pewni, czy będą ze sobą współgrać, jak wpłyną na nasze samopoczucie. Jest na to sposób. Możemy skupić się tylko na jednej, spokojnej tonacji barwnej. Może to być zestawienie bieli, kremu, odcieni brązów lub szarości. Żeby uniknąć monotonii, bawmy się zestawieniami odmiennych faktur i kształtów, które w takiej aranżacji zagrają pierwszoplanową rolę.
Z kolei wyrazisty kolor można śmiało wprowadzać do salonów monochromatycznych lub czarno-białych. Do efektownych barw należą fuksja, fiolet, turkus. Reagujemy na nie pozytywnie, wprawiają nas w dobry nastrój. Świetnie sprawdzi się kolorowa sofa w salonie czy ekspresyjna lampa wisząca nad stołem. Warto zadbać choć o jeden wyróżniający się kolorem element w stonowanym wnętrzu. Ale lepiej kilka, bo dzięki nim wnętrze staje się bardziej wyraziste, a nawet optycznie większe. Jeśli zdecydujesz się na więcej barwnego wyposażenia, dobieraj przedmioty w tej samej gamie kolorystycznej. Intensywne kolory nie lubią konkurencji.
Sprawdź inne pomysły na wykończenie salonu! Zobacz zdjęcia w naszych galeriach. Poszukaj inspiracji, porad, gotowych rozwiązań. Co zrobić, by pokój dzienny był funkcjonalny, przytulny i ładny? SALON: inspiracje, porady, zdjęcia – wszystko w jednym miejscu na Urzadzamy.pl!