Przytulny salon - inspiracje. Jak powinien wyglądać nowoczesny salon? Aranżacje salonu w bloku
Zanim zaczniesz urządzać salon, należy rozstrzygnąć kluczowe kwestie: wybór i rozmieszczenie mebli, wybór podłogi, dekoracji ścian, oświetlenia, a na koniec dekoracji. Ale to nie wszystko. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Podpowiadamy, jak urządzić modny salon z jadalnią, z kuchnią, co jest teraz modne w salonie?
Autor: serwis prasowy marki Furniture Village
Modne lamele na ścianie za sofą, welurowe tkaniny i ciepłe kolory to sprawdzony przepisa na przytulny salon.
Spis treści
- Organizacja przestrzeni w salonie
- Salon funkcjonalny
- Wybór podłogi, dekoracji ścian
- Meble do salonu
- Lampy do salonu, przydatne triki
Organizacja przestrzeni w salonie
1. Jakie funkcje będzie pełnił twój salon? Wypoczynkową i jadalnianą? Chcesz zmieścić w nim jeszcze aneks kuchenny lub kącik do pracy przy komputerze? Projekt zacznij od określenia powierzchni wszystkich stref, uwzględniając potrzeby domowników.
2. Kolejny krok to wytyczenie tych miejsc na planie wnętrza. Weź przy tym pod uwagę, gdzie znajdują się okna i drzwi, i zachowaj do nich swobodny dostęp. Pamiętaj, że znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia (jego estetyki i komfortu) ma też rozmieszczenie aneksów. Kącik wypoczynkowy np. warto zaplanować przy oknie (oczywiście, jeśli masz możliwość), najlepiej z sofą ustawioną na wprost niego. Taki układ sprzyja relaksowi, pozwala też dłużej cieszyć się światłem dziennym.
3. Przegrody w postaci ścianek, ekranów zmniejszają optycznie wnętrze. Odrębność stref zaznaczysz również granicami umownymi – odpowiednim ustawieniem mebli czy dywanami (jak na zdjęciach obok).
Przeczytaj także: Jak urządzić salon - podpowiedzi specjalistów. Inspiracje, porady, wskazówki
Salon funkcjonalny
1. Planując strefy w salonie, uwzględnij ścieżki komunikacyjne, które do nich prowadzą. Aneksy mogą się znajdować wzdłuż „szlaku” albo po jego obu stronach. Szerokość ciągu, by swobodnie poruszać się po wnętrzu, nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.
2. W dobrym projekcie ścieżki prowadzące do stref są proste i krótkie. Chodzi o to, żeby nie przeciskać się między meblami krętym traktem, chcąc dostać się do któregoś z kącików. Ważne również, by nie dokładać sobie drogi, np. kursując między aneksem kuchennym a jadalnianym.
3. Koniecznie pozostaw wolną przestrzeń przy meblach. Powinna być odpowiedniej wielkości. Wokół stołu z krzesłami to minimum 0,6 m, optymalnie ok. 1 m, między kanapą a stolikiem kawowym 0,5 m. Odległość sofy od telewizora zależy od jego wielkości. Gdy ma on 26 cali, odpowiedni odstęp wynosi 1-2 m, dla ekranu 60-calowego – 2,2-4 m.
Wybór podłogi, dekoracji ścian
1. Do salonu wybierz posadzkę wytrzymałą i łatwą do utrzymania w czystości. Jeśli decydujesz się na naturalne drewno, z rodzimych gatunków sprawdzą się dąb, jesion, akacja. Natomiast z egzotycznych m.in. merbau, jatoba, doussie, teak, orzech amerykański. Tańszym rozwiązaniem są panele laminowane (powinny mieć klasę ścieralności AC4 lub AC5) albo miękkie winylowe (o grubości warstwy użytkowej nie mniejszej od 0,3 mm). W dalszym ciągu stosuje się też płytki (do salonu te o klasie ścieralności PEI 4 i antypoślizgowości R9 i wyższej).
2. Co na ściany? W miejscach, gdzie są one narażone na zabrudzenia, warto zastosować okładziny, które bez kłopotu się czyści. Oferta producentów cię nie zawiedzie – masz panele ścienne, nowoczesną boazerię, lamperię, tapetę lub fototapetę, także laminowaną. Z farb – nie do zdarcia będą lateksowe i ceramiczne.
Planując częste zmiany dodatków w salonie, postaw na pastelowy odcień farby na ścianie i jasną drewnianą podłogę. Będą łagodnym tłem, które nie ograniczy twojej wyobraźni w dekorowaniu.
Meble do salonu
1. Dopasuj wielkość mebli do wielkości wnętrza. Choć ta zasada wydaje się oczywista, nierzadko widzi się w salonie rozłożystą kanapę, która dominuje w pomieszczeniu. Komfort ogranicza się tylko do niej, bo wokół niewiele się mieści i brakuje miejsca na swobodne poruszanie się. Do małego pokoju zaplanuj sprzęty lekkie wizualnie, na cienkich nogach, jasne, ażurowe, składane, tzw. sztaplowane (dające się układać jeden na drugim), mobilne oraz wielofunkcyjne.
2. Sofa dwuosobowa plus dwa fotele czy lepiej wstawić narożnik i puf? Półki na książki albo na obrazy czy regał? Aranżując pokój, kieruj się najpierw potrzebami domowników – ustal, co tu jest naprawdę niezbędne.
3. Dla efektu oraz poczucia komfortu istotne w salonie są ład i harmonia. Urządzanie można rozpocząć od wyznaczenia dominującego akcentu, np. ładnej sofy, obrazu lub dekoracyjnego lustra, i dobrania do niego reszty wyposażenia. W zachowaniu równowagi kompozycyjnej przydaje się także reguła trzech punktów. Polega ona na rozmieszczeniu w różnych miejscach pokoju trzech rzeczy w podobnym kolorze, np. fotela, poduszki i wazonu.
Lampy do salonu, przydatne triki
1. W projekcie uwzględnij kilka rodzajów oświetlenia. Nie pomiń głównego, czyli lampy sufitowej, mimo że nie używasz jej stale. Jest pomocna choćby przy sprzątaniu. Rozjaśnij każdą ze stref odpowiednio do jej funkcji. W wypoczynkowej zastosuj ciepłe i delikatne światło nastrojowe oraz nieco mocniejsze do czytania. W kąciku do pracy – zbliżone do bieli. Nad stołem zawieś jedną oprawę albo kilka w kloszach otwartych od dołu lub dołu i góry. By nie oślepiały, powinny zasłaniać żarówki. Witryny, obrazy, kolekcje na półce warto wyeksponować lampami punktowymi o słabej mocy.
2. Za pomocą światła dodasz też wizualnie salonowi przestrzeni. Rozświetl lampą podłogową odległy róg pokoju, a od razu zobaczysz efekt. Optycznie podwyższysz sufit, kierując snop światła na jego płaszczyznę. Poszerzysz pokój – doświetlając (kinkietami lub spotami w suficie) te ściany, które chcesz oddalić od siebie.
3. Dokładnie przemyśl, ile gniazdek potrzebujesz. W praktyce nierzadko się okazuje, że w projekcie przewidziano ich za mało.
Klimatyczne dodatki, jak poduszki, zasłony, świece i wazony, doskonale podkreślą przytulny nastrój salonu. Lekki – letni albo ciepły – zimowy.
Autor: serwis prasowy marki Furniture Village
Modne lamele na ścianie za sofą, welurowe tkaniny i ciepłe kolory to sprawdzony przepisa na przytulny salon.