SALON. Dobre OŚWIETLENIE salonu: zobacz projekt salonu i wybierz lampy do salonu
Salon to z założenia pokój wielofunkcyjny. Korzystamy z niego często wieczorem, kiedy wracamy z pracy. Trzeba dobrze zaplanować oświetlenie salonu, żeby gwarantował miłą atmosferę. Zobacz projekt salonu: pokazujemy, jakie oświetlenie salonu jest dobre i jakie wybrać lampy do salonu połączonego z kuchnią.
Autor: Szymon Starnawski
Spis treści
- Projekt oświetlenia salonu: lampy wiszące
- Projekt oświetlenia salonu: lampy stojące
- Lampy Maxlight do modnych wnętrz
- Projekt oświetlenia salonu: lampy nad stołem
- Projekt oświetlenia salonu z kuchnią
- Projekt oświetlenia salonu: lampy i oświetlenie dekoracyjne
- Projekt oświetlenia salonu: kiedy zaplanować oświetlenie?
- Oświetlenie salonu z jadalnią - inspiracje
Salon służy do różnych celów - wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia, spędzania czasu w gronie rodziny. Dobrze, jeśli oświetlenie salonu dopasujesz do tych potrzeb. Salon jest coraz częściej połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego jeden żyrandol pod sufitem jako oświetlenie salonu nie załatwi sprawy.
Prezentujemy projekt salonu, na którym pokazujemy jak prawidłowo rozmieścić lampy. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp w odpowiednich miejscach uzyskamy wiele możliwych aranżacji wnętrza i podziałów na strefy. Dlatego wybierając oświetlenie salonu, nie warto przesadnie oszczędzać. Do wyboru mamy lampy wiszące (sufitowe), lampy podłogowe, czy nowoczesne oświetlenie punktowe.
Projekt oświetlenia salonu: lampy wiszące
Lampy wiszące (sufitowe) nad częścią wypoczynkową salonu zapewnią komfort przebywania w niej całej rodzinie, a także gościom. Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, w której chcemy korzystać z większej przestrzeni salonu, odpowiednie będzie więc ogólne światło górne np. żyrandol. Podobnych warunków potrzebują też np. rodzinne rozgrywki w gry planszowe i zabawy maluchów odbywające się na podłodze.
Nasz projekt salonu (wizualizcja) przewiduje 4 lampy pojedyncze, ale można jako oświetlenie salonu zastosować także oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe albo linkowe. Jeśli jednak mamy duży salon, w którym chcemy poczuć się przytulniej i np. poczytać, można opracowując projekt salonu wyodrębnić z niego miły kącik, dzięki lampie stojącej.
Projekt oświetlenia salonu: lampy stojące
Rezygnujmy wówczas z zapalania reflektorów sufitowych znajdujących się daleko. Oświetlenie musi być wystarczająco mocne, by zapewniało odpowiednie warunki do czytania. Lepiej też, jeżeli da się skierować lampy (snop światła) dokładnie tam, gdzie chcemy - umożliwi to lekturę w różnych pozycjach.
Lampa stojąca z możliwością skierowania światła w dowolne miejsce przyda się również wtedy, kiedy zamiast książki wybierzemy film. Dzięki temu salon zachowa przytulność, a ekran telewizora nie będzie jedynym źródłem światła. Podobną funkcję w aranżacji salonu spełniają także ledowe linie świetlne ukryte w suficie i oświetlające - jak w naszym przykładzie - ścianę z cegieł za telewizorem.
Lampy Maxlight do modnych wnętrz
Lollipop to rodzina nowoczesnych opraw świetlnych. Doskonale pasuje do wnętrz o wystroju industrialnym czy minimalistycznym, jednak sprawdzi się również w wielu innych aranżacjach. Cztery modele Lollipop to imponująca, niemal półtorametrowa oprawa na podłużnej ramie o ciekawym kształcie, oraz trzy lampy z ruchomymi ramionami: wisząca, stojąca i stołowa,oraz kinkiet. Mosiężne pręty, na których osadzone są sferyczne szklane klosze z żarówkami, można dowolnie regulować, dzięki czemu kształt lampy można dostosować do swoich potrzeb. Geometria, statyczność i kąty proste, łagodne przejścia i fale czy dzika kompozycja, pełna ukośnych linii i zaskakującej nieregularności – to zależy od Ciebie. Niezależnie od ustawienia oprawy zapewniają dużą ilość rozproszonego światła, a ich niezwykły, intrygujący design przyciąga wzrok nie tylko wtedy, gdy są rozświetlone. Lollipop to asymetria, zabawa formą i szczypta szaleństwa w najlepszym stylu.
Projekt oświetlenia salonu: lampy nad stołem
Jeśli salon pełni też funkcje jadalni, zadbajmy o dobre oświetlenie stołu. Lampy wiszące nad stołem wykorzystuje się najczęściej przy posiłkach. Nasz projekt salonu pokazuje dwie oddzielne, równie dobrze sprawdziłaby się także jedna większa lampa lub rząd kilku mniejszych źródeł światła.
Lampy nad stołem w salonie (koniecznie na osi stołu) podkreślają jego rangę. Zawieszone dość nisko oświetlają tylko blat i najbliższą okolicę, dzięki czemu strefa jadalni może być wydzielona światłem z przestrzeni salonu, staje się najważniejszym jego miejscem, zaprasza gości i domowników do wspólnego posiłku. Poza oświetleniem stołu można wtedy zapalić tylko dyskretne, słabsze światła niekonkurujące z lampami nad stołem, które podkreślą ciekawe detale salonu, w tym wypadku ceglaną ścianę.
Projekt oświetlenia salonu z kuchnią
Często wykonujemy projekt salonu połączonego z kuchnią. Połączona z salonem kuchnia z racji swojej funkcji musi mieć dobrze dobrane oświetlenie nad blatami roboczymi. Nasz projekt salonu z kuchnią przewiduje nowoczesne oświetlenie nad płytą grzewczą - jest to ukryta listwa ledowa skierowana na blat, a oświetlenie nad wyspą to 5 wpuszczonych w sufit halogenów.
Po wyłączeniu tego oświetlenia kuchnia „znika” z salonu i staje się niewidoczna dla osób przebywających na kanapach czy przy stole jadalnianym. By uniknąć efektu czarnej otchłani w miejscu kuchni, można zastosować delikatne podświetlenie wyspy od strony salonu. Jeśli będzie ona wykończona w podobny sposób jak ceglana ściana, granica salonu zostanie dokładne określona.
Projekt oświetlenia salonu: lampy i oświetlenie dekoracyjne
Projekt salonu może uwzględniać także inne, mniej typowe oświetlenie. Przykładowo jeżeli zamierzamy umieścić na ścianie w salonie jakieś obrazy, warto skierować na nie niewielki reflektorek lub zamontować nad nimi lampkę specjalnie przeznaczoną do oświetlania obrazów, taką jak te, które stosuje się w galeriach. Źródłem światła w salonie może być także zapalony kominek (zwykły albo modny ostatnio „ekologiczny” na płynne paliwo).
Duże możliwości daje także nowoczesne oświetlenie, np. listwy ledowe, które można przyklejać bezpośrednio do ścian, sufitów czy ukryć w podłodze. Opracowując projekt salonu pamiętajmy, żeby oświetlenie dekoracyjne stosować z umiarem - wnętrze przeładowane zbyt wieloma efektami będzie sprawiać wrażenie chaosu, a nawet „dyskoteki”. Dlatego lepiej, aby oświetlenie salonu było dyskretnym towarzyszem i tłem niż głównym aktorem w mieszkaniu.
Projekt oświetlenia salonu: kiedy zaplanować oświetlenie?
Jeśli chcemy mieć dobrze wykonany projekt salonu, oświetlenie (lampy sufitowe, kinkiety), włączniki, a także gniazda elektryczne, do których będziemy podłączać stojące lampy, trzeba rozmieścić jeszcze na etapie prac budowlanych, przed wygładzeniem i pomalowaniem ścian. Oznacza to, że już wtedy należy zdecydować o ustawieniu takich mebli jak stół, ława czy kanapa, do których dopasowujemy sztuczne światło.
Oświetlenie salonu z jadalnią - inspiracje
Autor: http://www.lightwoodsklep.com/
Lampa podłogowa trójnóg posiada regulowany rozstaw nóg. Czarny klosz i jasna, drewniana podstawa wpasuje się we wnętrze w skandynawskim albo minimalistycznym stylu.
Autor: Anna Rychlewicz
Fot. Memory Light, czyli Lampy Baloniki, które inspirowane są widokiem unoszących się pod sufitem balonów. Fot. materiały prasowe
Autor: Activejet, materiały prasowe
Lampy ARIA i SISI.