Salon z aneksem kuchennym - rozwiązania do małych mieszkań. Piękne projekty i zdjęcia

2018-01-03 15:42 Materiał sponsorowany

Salon z aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie do małych mieszkań. Aneksy kuchenne tak samo jak każda mała kuchnia powinny być przede wszystkim funkcjonalne. W galerii zdjęć pokazujemy, jak zaprojektować i urządzić aneks kuchenny z salonem. A w tekście znajdziesz sprawdzone porady!

Aneks kuchenny w salonie. Jak go urządzić?
Autor: Häfele Aneks kuchenny salonu, z natury rzeczy niewielki, wymaga z jednej strony funkcjonalnej organizacji i pomysłowych rozwiązań, a z drugiej – efektownej oprawy zharmonizowanej z wystrojem reszty przestrzeni dziennej.

Spis treści

  1. Salon z aneksem kuchennym: otwarta przestrzeń
  2. Salon z aneksem kuchennym: zabudowa w kuchni
  3. Salon z aneksem kuchennym: przestrzeń oddzielona
  4. Aneks kuchenny z salonem: dobra aranżacja
  5. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?
  6. Oświetlenie małego salonu z aneksem kuchennym
  7. Aneksy kuchenne we wnęce w salonie
  8. Salon z aneksem kuchennym: wydzielamy strefy
  9. Jasny kolor doda przytulności w pokoju z aneksem kuchennym
  10. Salon z aneksem kuchennym - nowoczesne propozycje

Urządzenie funkcjonalnej kuchni i salonu na małej powierzchni może być wyzwaniem. Warto wówczas przemyśleć zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym, który pozwoli wydzielić strefy gotowania i wypoczynku.

Już sama nazwa aneks mówi, że to „pomieszczenie przylegające do większego albo wydzielona część pomieszczenia o innym przeznaczeniu” (Słownik języka polskiego). Aby więc we wnętrzu panowała harmonia podczas urządzania aneksu kuchennego w salonie, część kuchenna nie powinna być zbyt duża w stosunku do jadalnianej i wypoczynkowej. Najlepiej, jeśli nie będzie zajmować więcej niż jedną trzecią powierzchni.

Salon z aneksem kuchennym: otwarta przestrzeń

Aneksy kuchenne mogą być całkowicie otwarte na salon lub połowicznie zamknięte. Otwarty salon z aneksem kuchennym powiększy optycznie małe wnętrze, a jeśli w kuchni nie ma okna – dobrze ja doświetli. Planując połączenie salonu z aneksem kuchennym, pamiętajmy o funkcjonalnym projekcie kuchni. Nawet w małym aneksie postarajmy się zachować i wydzielić podstawowe strefy: gotowania, przechowywania oraz zmywania. Zastanówmy się także, która ze stref powinna być największa, aby wygodnie nam się gotowało (jeśli często przygotowujemy posiłki w domu) lub zadbajmy o pojemną strefę przechowywania (jeśli mamy dużą rodzinę i potrzebujemy miejsce na produkty oraz kuchenne sprzęty i akcesoria). Zadbajmy również o wygodny i duży blat kuchenny, który będzie służył do przygotowywania posiłków.

Zobacz też: IKEA aranżacje - meble do małego mieszkania. 19m2 z pomysłem!>>

Salon z aneksem kuchennym: zabudowa w kuchni

W salonie z aneksem kuchennym styl kuchennych mebli powinien nawiązywać do charakteru salonu. Jeśli w przestrzeni dziennej mamy lekkie meble, podobną zabudowę wprowadźmy do kuchni. Lekkość naszym meblom kuchennym nada nie tylko materiał i kształt, ale przede wszystkim kolor i wykończenie. Jasne kolory oraz błyszczące powierzchnie we wnętrzach (np. białe szkło na ścianie zamiast kafelków) dodatkowo powiększą optycznie małą przestrzeń.

Układ zabudowy uzależniony jest także od ilości miejsca, jakim dysponujemy w salonie z aneksem kuchennym. Jeśli do dyspozycji mamy jedną ścianę, wykorzystajmy najprostszy układ – jednorzędowy. Jest on najmniej funkcjonalny, ale jeśli dobrze rozplanujemy kuchnię, sprzęty i strefy – taki układ w codziennej pracy okaże się funkcjonalny, a ponadto dobrze się będzie prezentował. Gdy w salonie z aneksem kuchennym mamy do dyspozycji dwie ściany, wprowadźmy tam zabudowę kuchenną w kształcie litery L, która jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna od zabudowy jednorzędowej.

Sprawdź: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny - GALERIA >>

Salon z aneksem kuchennym: przestrzeń oddzielona

Pokój dzienny może się łączyć bezpośrednio z kuchennym aneksem lub być od niego oddzielony. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w salonie, spróbujmy w przejściu między aneksem kuchennym a przestrzenią wypoczynkową zaaranżować jadalnię, która w naturalny sposób wydzieli przestrzeń, ale będzie także wygodnym miejscem do spożywanie posiłków, jakiego nie sposób urządzić w małym aneksie.

Innym funkcjonalnym sposobem oddzielenia przestrzeni między kuchnią a salonem będzie wyspa kuchenna. Tworząc ją, zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania i przyrządzania jedzenia. Pokój z aneksem kuchennym będzie wtedy uporządkowany.

Ciekawym rozwiązaniem są także ażurowane lub szklane ścianki w naturalnych kolorach, które oddzielają wnętrza, a jednocześnie zapewniają swobodny dopływ światła do salonu z aneksem kuchennym.

Polecamy: Niebieskie ściany w salonie: 10 pomysłów na nowoczesny salon. PORADY i ZDJĘCIA>>

Aneks kuchenny z salonem: dobra aranżacja

Urządzając mały salon z aneksem, mamy różne możliwości w zależności od kształtu pomieszczenia. Aneks może być we wnęce, na jednej ze ścian w salonie, może być częściowo przesłonięty. Oddzielenie strefy kuchennej od jadalnianej i wypoczynku w salonie - choćby symboliczne - ma swoje zalety. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają, że „jednak kuchnia to nie salon”, i warto zaznaczyć ich odrębność oraz cieszą się z dyskretnego przysłonięcia „tego, co w kuchni”. Atutem posiadania barku, wyspy, ażurowego regalika czy niskiej ścianki na pograniczu aneksu kuchennego i salonu  jest dodatkowy blat roboczy, miejsce posiłków lub przechowywania. Jeśli elementem podziału nie będzie fragment zabudowy kuchennej, lecz ścianka (np. murowana, z kutego żelaza), bufet od kredensu, komoda, regał, gotowa wyspa czy pomocnik na kółkach, efekt aranżacyjny aneksu kuchennego w salonie będzie jeszcze bardziej interesujący. Od nas zależy, czy strefy kuchenną i relaksu w salonie wyodrębnimy (np. za pomocą odmiennych podłóg, lamp różnych w charakterze, kolorów mebli lub dodatków), czy zintegrujemy, co optycznie powiększy przestrzeń. W obu sytuacjach podczas aranżacji aneksu kuchennego w salonie wielkie znaczenie ma utrzymanie jedności stylu, tak by aneks wraz z pokojem stworzyły harmonijną całość.

Sprawdź też: Oświetlenie kuchni - wybieramy lampy do kuchni>>

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Jeśli miejsca jest dużo między aneksem a salonem, warto zdecydować się na kubik-kombajn (np. zrobiony na zamówienie) wyposażony w schowki, szuflady, relingi, miejsce do jedzenia i przyrządzania posiłków itp. To inwestycja nietania, ale bardzo praktyczna. Jeśli miejsca w aneksie kuchennym z salonem jest mało, wtedy np. półwysep czy barek można obłożyć od strony salonu lustrzaną taflą, a mebel zniknie! Ciąg zabudowy kuchennej w aneksie może też z powodzeniem stanąć przy jednej ze ścian salonu i zostać z nim w pełni zintegrowany, m.in. poprzez jednolitą posadzkę, opowiedni dobór mebli oraz przemyślane zabiegi dekoratorskie. Od nas zależy, czy część kuchenna aneksu zdominuje wnętrze salonu (jeśli np. zabudowa będzie w kolorystycznym kontraście do reszty wyposażenia), czy łagodnie wtopi się w aranżację albo odda palmę pierwszeństwa części jadalnianej lub wypoczynkowej.

Aby aneks kuchenny był równie efektowny jak reszta pokoju, wyposażmy go w ładne sprzęty, naczynia i akcesoria. Nie muszą być markowe czy bardzo drogie, ale powinny być jednak dobrej jakości i estetyczne – wszak będą widoczne z salonu. Aby łagodnie połączyć części kuchenną aneksu i pokojową, w miejscu ich przenikania się warto ustawić stół, który w naturalny sposób kojarzy się zarówno z kuchnią, jak i z salonem. Jeśli aneks kuchenny mieści się w płytszej wnęce, można zamknąć ją panelami przesuwnymi lub składanymi, które rozsuwałoby się w miarę potrzeby. Podobną funkcję mogłaby pełnić zasłonka – niekoniecznie tradycyjna, lecz np. z suto upiętego woalu.

Polecamy: Jak urządzić kawalerkę? 10 pomysłów na aranżację kawalerki - ZDJĘCIA>>

Oświetlenie małego salonu z aneksem kuchennym

W płytszej wnęce, w której zaprojektowano aneks kuchenny, wystarczą punkty świetlne pod szafkami i np. kinkiety. Jeżeli wnęka jest duża, a aneks kuchenny i jego zabudowa zajmuje część litery L, warto pomyśleć o dodatkowej lampie wiszącej, np. biżuteryjnej, która może podkreślać salonowy charakter aneksu. Granicę między strefami aneksu i salonu zaznaczymy zaś np. za pomocą reflektorków umieszonych na suficie w linii łączącej strefy.

Zobacz też: 15 inspiracji na SZARY SALON: co wybrać - SZARE ściany, meble, dodatki PORADY i ZDJĘCIA>>

Aneksy kuchenne we wnęce w salonie

Jeśli część kuchenna ma zająć płytszą lub głębszą wnękę w głównym pomieszczeniu salonu i na pierwszy rzut oka być niewidoczna, co wiele osób uważa za zaletę, aneks powinien stylistycznie łączyć się z resztą wyposażenia. Ciekawy efekt osiągniemy, wzbogacając zabudowę np. o półki, wiszące witryny (może to być np. góra od wiekowego kredensu) czy relingi. Dobrym pomysłem jest też „pokojowe” ozdobienie ściany we wnęce aneksu za pomocą tapety czy obrazów, bo to wzbogaci wizualnie aneks i doda mu splendoru.

Salon z kuchnią można potraktować jako dwa oddzielne pomieszczenia lub połączyć. Aby wnętrze stanowiło całość, aranżacja salonu z kuchnią musi spełniać jednak określone wymagania.

Polecamy: SALON ZDJĘCIA. 20 pomysłów na ładny salon: inspiracje>>

Salon z aneksem kuchennym: wydzielamy strefy

Salon z kuchnią powinien być tak połączony, aby zachować we wnętrzu podział na strefy – wypoczynku w salonie oraz gotowania i jedzenia w kuchni. W zależności od wielkości salonu z kuchnią posiłki można spożywać na przykład w jadalni w salonie lub ustawić stół z krzesłami na granicy pomieszczeń. Salon z kuchnią możemy także częściowo wydzielić – na przykład wyspą pomiędzy salonem i kuchnią, niską ścinką działową czy nawet barkiem. Zdecydujmy także, czy salon z kuchnią ma się łączyć w taki sposób, aby goście w salonie mieli kontakt wzrokowy z osobami w kuchni, czy też wolimy tego uniknąć – ustawiając na przykład kanapę w salonie tyłem do części kuchennej.

Zobacz też: 24 pomysły: jak dobrze ustawić kanapę w SALONIE. ZDJĘCIA i inspiracje na salon>>

Jasny kolor doda przytulności w pokoju z aneksem kuchennym

Salon z kuchnią w jasnych kolorach sprawdzi się zwłaszcza w małych wnętrzach. Już samo połączenie przestrzeni sprawi, że salon z kuchnią będzie wydawał się większy, a jasne kolory dodatkowo sprawią wrażenie powiększenia.

Salon z aneksem kuchennym - nowoczesne propozycje

Wybraliśmy dla Ciebie mnóstwo zdjęć inspirujących projektów łączących salon z aneksem kuchennym – obejrzyj je w galeriach!

10 pięknych aranżacji salonu
Nasi Partnerzy polecają