Salon z kuchnią, czyli biała szkatułka na kolorowe skarby
Biały salon z kuchnią to fragment 54-metrowego mieszkania. Białe ściany i biała podłoga z żywicy epoksydowej są jak białe wnętrze szkatułki i stanowią tło dla kolorowej kolekcji wyszperanych skarbów meblowych. Właścicielka mieszkania i projektantka jednocześnie, zawodowo zajmuje się wynajdywaniem pięknych rzeczy do domu.
Autor: Yassen Hristov
Białe ściany i posadzka z żywicy epoksydowej stanowią tło dla kolekcjonerskiej pasji właścicieli. Wszystkie meble i dodatki zostały wyszperane w komisach meblowych, na targach staroci, aukcjach internetowych lub przywiezione z podróży. Na pierwszym planie amerykańskie fotele kupione okazjonalnie w komisie meblowym, łącznie ze stołem tylko za 900zł!! Czerwone, japońskie kimono na białej ścianie przyjechało z ... Barcelony, a futrzany dywan z ... Mazur. Białe sofy i półki pochodza z Ikea, ale zostały przerobione - sofy mają nowe obicia, a półki żeliwne wsporniki.
Spis treści
W białym salonie, projektantki i scenografki nic nie jest po prostu kupione w sklepie. Rzeczy są albo kupione zupełnie przez przypadek, po okazjonalnych cenach albo wyszperane na targach staroci. Prezentujemy oryginalny pomysł na białe wnętrza. Jeśli meble pochodzą z salonu meblowego, to są przerobione lub ozdobione w nieoczekiwany sposób, tak jak białe półki z IKEA. Właścicielka mówi, że nigdy nie poluje na nic konkretnego, po prostu trafia na piękne przedmioty, które mówią do niej „kup mnie”. Z wieloma z nich nie potrafi się później rozstać. Zarówno właścicielce, jak i jej mężowi, który podziela kolekcjonerską pasję żony, dobrze żyje się w białych wnętrzach tak kreatywnie „udekorowanych”. Niewielką przestrzeń mieszkania projektantka prawie całkowicie otworzyła, łącząc ze sobą salon z kuchnią, jadalnię, sypialnię i łazienkę, separując od wnętrza jedynie toaletę. Otwarte, białe wnętrza tworzą inspirujący wystrój mieszkania.
Salon z kuchnią: białe ściany i biała podłoga
Białe ściany i biała podłoga w całym mieszkaniu tworzą bazę pod aranżację. Na tle bieli efektownie prezentują się kolorowe dodatki i oryginalne meble. Niski stolik kawowy z różowym blatem zakupiono w warszawskim sklepie z designerskimi meblami i to właśnie on zapoczątkował wnętrzarską kolekcję właścicieli. Niesamowitą ozdobą ściany w białym salonie jest japońskie kimono, kupione w sklepie z tanią odzieżą w Barcelonie. Kanapy pochodzą z IKEA, ale też nie są nowe. Zyskały tylko nowe obicie z białego futerka. Podobno nie są zbyt wygodne, ale jako że wyglądają lekko i nie zabierają dużo miejsca, trwają w białym salonie nie zagrożone. Kolekcję nietypowych mebli dopełniają upolowane w komisie meblowym amerykańskie fotele, pochodzące z przełomu lat 70 i 80. Współczesne są tutaj jedynie białe półki ze szwedzkiej sieciówki meblowej, ale właścicielka dodała do nich podpórki wykonane przez fachowca od odlewów żeliwnych.
Białe wnętrza: biały kredens w białej kuchni
Biała kuchnia została wydzielona z salonu przez ścianę potrzebną do ustawienia kredensu. Właściciele mówią, że w następnym domu też będzie wymurowana specjalna ściana by godnie wyeksponować ten wyjątkowy mebel. Kredens kupiony był wspólnie, jeszcze za czasów studenckich. Sprzedawca na targu w Broniszach zapewniał właścicieli, że ten niemiecki kredens z przełomu lat 20 i 30. powstał specjalnie na wystawę mebli i nie ma drugiego identycznego. Nikt nie wie czy to prawda, ale czy to ważne? Dla właścicieli i tak jest wyjątkowy. Jako kontrast dla kredensu biała zabudowa kuchenna jest minimalistyczna, z białego mdf-u. Górne szafki można całkowicie zamknąć zasuwając drzwiczki umieszczone na prowadnicy. Tworzy się wówczas jednolita biała płaszczyzna, wyglądem przypominając ścianę.
Autor: Sylwester Rejmer
Ponadstuletnie drzwi z drewna tekowego, okute mosiądzem, tkwiły w futrynach domu przedstawicieli wyższej kasty w Indiach. Teraz są wyłącznie dekoracją. Narożna kanapa jest tapicerowana ekologiczną (sztuczną) skórą i materiałem w stylu etno. Stolik kawowy (Guido) wykonano z drewna mango. Początkowo ściana była pomalowana na biało, ale drzwi wyglądały na niej bardzo nienaturalnie. Autor aranżacji wnętrza Marcin Odziemczyk (właściciel sklepu Guido) zaproponował obudowanie jej licami starej cegły (pełna cegła zbyt mocno obciążyłaby konstrukcję).
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Konrad Kalbarczyk
Wzornictwo roślinne jest charakterystyczne dla stylu orientalnego, szczególnie to przedstawiające kwiat wiśni, storczyki i kwiaty lotosu.