Ściany w salonie: modne kolory ścian do pokoju dziennego
Modne kolory ścian do salonu w tym sezonie możemy łączyć w zaskakujących konfiguracjach. O czym trzeba pamiętać łącząc różne kolory ścian w pokoju dziennym? Wystarczy trzymać się kilku złotych zasad, by nie popełnić rażącego błędu. Zobaczcie jak w pełni czerpać radość z przebywania w salonie z autorskim projektem kolorów ścian!
Autor: materiały prasowe
Reprodukcja starej mapy, ryciny czy starodruku umieszczona w nowoczesnej, prostej ramie (np. z delikatną, srebrną obwolutą), może awangardowo i niekonwencjonalnie nie wisieć a stać: na komodzie, na podłodze lub w dowolnej konfiguracji. Odczarowanie utartych pól ekspozycyjnych już stanowi oryginalny element aranżacji przestrzeni sztuką.
Spis treści
- Kolory ścian w salonie: neutralne odcienie
- Kolory ścian w salonie: wspólna gama kolorystyczna
- Kolory ścian w salonie: kolory off-white
- Kolory ścian w salonie: wydobycie głębi
Kolory ścian w salonie mogą "zrobić" całą aranżację pokoju dziennego. Umiejętnie zróżnicowane i zestawione, zgodnie z aktualnym trendem, zbudują wystrój i klimat całego wnętrza. Jak umiejętnie łączyć modne kolory ścian do salonu i pokoju dziennego? Dzięki poniższym wytycznym samodzielnie i bez błędu rozplanujecie idealne kolory ścian w pokoju dziennym, skrojone na miarę własnych wyobrażeń o idealnym pokoju dziennym!
Zobacz też: Najmodniejsze kolory ścian w 2016! >>>
Kolory ścian w salonie: neutralne odcienie
Neutralne odcienie kolorów ścian w salonie minimalizują ryzyko błędu, stąd też ich popularność i powodzenie. W ostatnich sezonach pośród neutralnych kolorów ścian niepodzielnie królują szarości. Niemniej, w myśl najnowszych trendó, coraz częściej na pierwszy plan wśród kolorów ścian w salonie wychodzić zaczynają ocieplone pochodne złamanej bieli i beże. Szare i rozbielone beże, w stylu kolorów taupe lub jasnej glinki to kolory ścian do pokoju dziennego, które mają szansę stać się wnętrzarskim hitem najbliższych sezonów! Warto więc poświęcić im nieco więcej uwagi. Może warto je przemycić ostrożnie na jedną, wybraną ścianę w salonie? A może za pomocą tego koloru wydzielić strefę aneksu kuchennego lub relaksu w aranżacji pokoju dziennego? Odważmy się.
Czytaj też: Pomysł na pustą ścianę w salonie >>>
Autor: Materiały prasowe Tikurilla
Jasne, pastelowe odcienie lubią towarzystwo szarości. Takie zestawienia najchętniej stosowane są we wnętrzach skandynawskich- nowoczesnych.
Autor: agencjafree/living4media
Kolory ścian w salonie: wspólna gama kolorystyczna
Wspólna gama kolorystyczna wybranych kolorów ścian do salonu sama w sobie jest kluczem do udanej aranżacji kolorystycznej. Kolory pochodne, wywodzące się z tej samej brawy, wzajemnie na siebie oddziaływują: podbijają odcień, wydobywają potencjał, budują głębię koloru. Nawet klasyczne beże w chłodniejszych wariantach (taupe, glinka, zgaszona szara zieleń), zestawione na sąsiadujących ścianach, dodadzą prostej przestrzeni pokoju dziennego trójwymiarowości. Ich subtelne różnice będą dostrzegalne dopiero po bliższym przyjrzeniu, zaś ogólny efekt i wrażenia plastyczności przestrzeni w trudny do nazwania sposób wpłynie na całą aranżację i zauważalny będzie już "na wejściu"! Ogromny plus dla wnętrza przez zastosowanie delikatnych niuansów kolorystycznych w ramach jednej palety barw.
Kolory ścian w salonie: kolory off-white
Kolory off-white na ścianie w salonie doskonale różnicują nudną płaszczyznę ścian. Im bliżej siebie leżą w palecie kolorów, tym efekt różnicowania płaszczyzn ścian w salonie delikatniejszy. Efekt ten sprawdza się w aranżacjach inspirowanych nie tylko stylem minimalistycznym czy wschodnim, lekko orientalnym klimatem zen, ale i w aranżacjach bliższych ocieplonemu funkcjonalizmowi: salonowi w stylu Scandi Chic, soft loft czy Manhattan. Rozbielone kolory ścian to doskonały pretekst do subtelnego wydzielania stref w pomieszczeniu: kącika jadalnianego, wypoczynkowego, przestrzeni do zabaw i relaksu. Najciemniejsza z jasnych ścian posłużyć może jako tło domowej galerii zdjęć lub jako miejsce na domowe zbiory sentymentalnych pamiątek i sztuki.
Czytaj też: Domowa galeria ścienna w 5 krokach >>>
Kolory ścian w salonie: wydobycie głębi
Wydobycie głębi z przestrzeni salonu za pomocą kolorów ścian wymaga pewnego wyczucia, ale nie jest niewykonalne. Zasadność tego zabiegu sprawdza się w pomieszczeniach nieregularnych, wąskich lub nieustawnych. Wówczas bazujemy na zasadzie kontrastów odcieni ciemnych ze złamanymi i bardzo jasnymi. Ściany w nieregularnym pokoju dziennym malujemy na różne kolory w odniesieniu do:
- położenia i wielkości okna,
- rozróżnienia ścian na krótszą i dłuższą,
- uwzględniając nisze i nieregularne załamania ścian,
- lokację drzwi wejściowych.
Następnie analizujemy przestrzeń "wyczuciem barw", stosując się do powyższych podpowiedzi lub wybierając kolory z jednej gamy kolorystycznej w stopniowalnym układzie ombre, czyli cieniowania. Pomóc w tym nam może kilka złotych zasad malowania ścian w salonie:
- ścianę, którą chcemy powiększyć lub poszerzyć, malujemy kolorem jaśniejszym,
- chcąc dodać wnętrzu światła, malujmy ściany stopniowo dawkując kolor - od najjaśniejszego po najciemniejszy, w kierunku od okna / balkonu (ścianę z oknem malujemy najjaśniejszym kolorem) przez ścianę pełną do ściany z wejściem,
- stopniując natężenie koloru ścian w narożu pokoju dziennego, płynnie wydzielimy wyraźną strefę, np. wypoczynkową,
- chcąc wyróżnić niszę lub wnękę, warto nadać jej silny kolor - wówczas stanie się autonomiczną oprawą i tłem dla domowej galerii zdjęć lub biblioteczki.
Autor: Jakub Certowicz/archiwum prywatne
Przepiękna podłoga drewniana w jodełkę łączy się z gresem.