Sztukaterie w stylu pałacowym i nowoczesnym. Sztukateria, listwy, ornamenty, rozety
Sztukaterie to element budujący wnętrze i klasyczne - pałacowe, i nowoczesne - w zależności od wykroju listew czy form ornamentów, rozet sztukateryjnych wykreuje elegancką bazę dla tradycyjnej lub awangardowej aranżacji mieszkania. Aby się o tym przekonać, obejrzyj galerię zdjęć ze sztukateriami we wnętrzach w stylu klasycznym. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji także dla nowych, modnych rozwiązań!
Autor: Materiały prasowe Rafael Decoration
Wnętrze w stylu klasycznym. Elementy sztukaterii czyli elementy ścienne i fasety sufitowe spinają całe wnętrze w całość, tworząc elegancką bazę. Jasne elementy ścienne, nazywane też boazerią, rozjaśniają ciemną, wzorzystą tapetę. Zdjęcie: materiały prasowe Rafael Decoration
Spis treści
- Sztukateria gipsowa, poliuretanowa, polistyrenowa, drewniana
- Sztukaterie we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych
- Jak dobierać elementy sztukaterii do wnętrza?
- Sztukateria i ciemne kolory we wnętrzu
- Klasyczne sztukaterie w nowoczesnym wnętrzu >>
Jeszcze do niedawna sztukaterie rzadko wprowadzano do wnętrz – a szkoda. Teraz na szczęście wraca moda na sztukaterie i to nie tylko we wnętrzach w stylu klasycznym , ale i w mieszkaniach nowoczesnych. Punktem wyjścia również do komponowania sztukaterii w nowoczesny sposób zawsze jest jednak repertuar tradycyjnych form. Warto go więc dobrze poznać, a potem... twórczo i swobodnie z niego korzystać.
Sztukateria gipsowa, poliuretanowa, polistyrenowa, drewniana
Sztukateria to elementy dekoracyjne, czyli ornamenty i gzymsy. Sztukaterie wewnętrzne wykonywane są z kosztownego stiuku lub z nieco bardziej dostępnego cenowo gipsu (tradycyjne sztukaterie gipsowe), pianki poliuretanowej lub polistyrenu (sztukaterie poliuretanowe lub polistyrenowe), czasem z drewna (szlachetna i trwała sztukateria drewniana). Wszystkie występują w postaci gotowych listew i ozdobników. Wybrane elementy dekoracyjne są docinane na wymiar, a następnie montowane (klejone, rzadziej przykręcane) do podłoża – ścian i sufitów.
Sztukaterie we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych
Autor: Thinkstockphotos.com
Sztukateria na ścianach i sufitach jest stosowana w architekturze wnętrz od starożytności, jednak największe uznanie zdobyła w epoce baroku i renesansu.
Sztukaterie na suficie kojarzą się z rozetą przy żyrandolu. To jednak nie wszystko. Sufit można pokryć efektownymi kasetonami (zupełnie innymi, niż te, jakie pamiętamy z przełomu lat 80. i 90. XX wieku!) lub obwieść sztukateryjną ramką. Jeszcze częściej we wnętrzach w stylu klasycznym i nowoczesnym są fasety i gzymsy, czyli listwy sztukateryjne montowane na styku sufitu i ściany.
Nie przegap: więcej pomysłów na sztukaterie na suficie: zdjęcia >>
W zakresie sztukaterii na ścianach istotną rolę grają wyraziste, wysokie listwy przypodłogowe. Ściany eleganckich holi i salonów nieraz artykułują sztukateryjne pilastry czy kolumny, często także wyrabiane w tynku lub naklejane płyciny, a drzwi akcentują efektowne portale. Ze sztukaterii można także zrobić obudowy kominków.
Tego typu klasyczne sztukaterie wprowadzać także do wnętrz nowoczesnych, bo tradycyjne sztukaterie (oczywiście stosowane z pewnym umiarem i ze smakiem) znów stały się bardzo modne i coraz częściej służą za tło nie dla antyków, a dla mebli vintage z lat 60. XX wieku czy dla najnowszych dzieł designu.
Jak dobierać elementy sztukaterii do wnętrza?
Autor: archiwum
Sztukateria pojawiła się w postaci bogato zdobionych listw przysufitowych. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze symbolicznie zyskuje historię i elegancję. Antyczna dekoracja pojawia się również w kultowej lampie Marcela Wandersa. Górna część pomieszczenia zdecydowanie należy do form tradycyjnych, w dolnej króluje design w stylu skandynawskim.
Jak wybierać elementy dekoracyjne ze sztukaterii, by nasze wnętrze stało się ładne i eleganckie, a nie przeładowane? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z wysokości wnętrza. Im wyższe, tym większe mamy pole do popisu. Listwy przypodłogowe mogą być szerokie (od 10cm przy wysokości pomieszczeń 3,50 m), a gzymsy i rozety masywniejsze.
Sprawdź też: jak montować sztukaterie? >>
Jeśli lubimy tapety z bogatymi, gęstymi wzorami i dysponujemy wysokimi wnętrzami, to korzystajmy z tej możliwości, bo mało kto ma szansę na taką oryginalną i ciekawą aranżację! Dobrze jest wtedy ująć taką tapetę w ramy z paneli ściennych od dołu i ozdobnych gzymsów pod sufitem. W niskich wnętrzach, np. w blokach, też można bawić się sztukaterią. Pamiętajmy tylko wtedy o tym by wybierać listwy i gzymsy o prostych profilach i niskie. Wnętrze odwdzięczy się elegancją, a proporcje nie zostaną zaburzone.
Sztukateria i ciemne kolory we wnętrzu
Co zrobić jeśli lubimy ciemne kolory na ścianach i posadzkach? Zazwyczaj przy ciemnej podłodze malujemy ściany na jasno i odwrotnie, zaś rysunek sztukaterii najwyraźniejszy jest wtedy, gdy listwy, ornamenty czy rozety są jasne. A jeśli marzy się nam czarny dąb na podłodze i ciemny odcień szarości, granatu lub fioletu na ścianach? Nic straconego. Użyjmy właśnie wtedy wyższych sztukateryjnych listew przypodłogowych, ale koniecznie w odcieniu bieli, może być to oczywiście złamana biel, ale listwa musi być naprawdę jasna. Ta sama zasada dotyczy ciemnych tapet na ścianach. Dobrym pomysłem jest też umieszczanie tapet we wnękach powstałych pomiędzy ozdobnymi listwami ze sztukaterii na ścianach ułożonych w kształcie prostokąta - zdjęcia w galerii.
Klasyczne sztukaterie w nowoczesnym wnętrzu >>
Sztukaterie doskonale komponują się z modnymi, designerskimi meblami!
Autor: Tine K Home materiały prasowe
Wnętrze domu ozdobione sztukateriami.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Autor: Marcin Czechowicz