Sekrety stylu orientalnego. Jak urządzić mieszkanie zainspirowane Azją?
Papier, ruchoma czcionka, herbata, porcelana - te wynalazki kojarzą się z Chinami. Pomysłowość i wyczulenie na detal widać także we wnętrzach w stylu orientalnym. To Chińczycy są mistrzami sztuki aranżacji przestrzeni, którą łączy funkcjonalność, prostota i nawiązania do tradycji oraz kultury.
Spis treści
- Wnętrze w stylu orientalnym - Feng shui
- Kolory idealne do wnętrz w stylu orientalnym
- Meble do stylu orientalnego
- Styl orientalny w detalu
Wystarczy kilka drobiazgów, aby przywołać nastrój Dalekiego Wschodu. Odnajdzie się na tle nowoczesnych wnętrz i wbrew pozrom nie wymaga dużych inwestycji. Co warto wiedzieć o stylu orientalnym?
Wnętrze w stylu orientalnym - Feng shui
Co znaczy dosłownie? Woda i wiatr - dwie siły, które kształtują Ziemię. Zdaniem Chińczyków podtrzymują także życie. Feng shui jest stare jak chińska kultura. Łączy w sobie taoistów i konfucjanistów oraz praktyczne porady na temat domu zebrane przez pokolenia. W chińskiej kulturze dom powinien współgrać z duchowością domowników, a jego urządzeniem rządzą sprawdzone zasady. Feng shui podpowie na jaki kolor pomalować ściany, gdzie ustawić małżeńskie łoże, stół czy sofę. Doradzi, w którym pokoju należy przyjmować gości. Wszystko po to, żeby życie w domu było wypełnione dobrą energią i skutecznie wypędzić z nie go złą. Zdaniem Chińczyków takie starania przekładają się na jakość życia. Pozwoli uniknąć konfliktów, zachować zdrowie i wewnętrzną harmonię. A co równie ważne - Chińczycy wierzą, że w ten sposób w domu będzie także dużo pieniędzy i dobrobyt. Przeczytaj także: FENG SHUI w mmieszkaniu. Jak uniekać błędów?>>>
Kolory idealne do wnętrz w stylu orientalnym
Chińczycy wierzą, że każda barwa przypisana jest jednemu z pięciu tworzących świat żywiołów. Ogień oznacza energię i namiętność, a odpowiadają mu odcienie czerwieni, różu oraz intensywny żółty. Te kolory przynoszą sukces, ale w nadmiarze mogą działać destrukcyjnie. Z kolei ziemia, symbol pożywienia i pokoju, związana jest z paletą żółcienie i brązów. Woda, znak porozumienia i urodzaju, za pomocą niebieskiego, granatu, czerni wprowadza do wnętrza czystą energią. Biel, srebro i odcienie szarości to barwy metalu, który symbolizuje czystość i lekkość. Zieleń kolor drzewa - to zdrowie i witalność. W kulturze europejską nie bierzemy symboliki kolorów na poważnie. Nie mniej jednak, w kulturze azjatyckiej powszechna jest głęboka wiara w dobry dobór kolorów, który realnie wpływa na naszą codzienność i otoczenie.
Meble do stylu orientalnego
Znaczeń form i wzorów w stylu orientalnym należy szukać w starych wierzeniach. Meble mają zaokrąglone kanty po to, by energia mogła swobodnie krążyć we wnętrzu. Wygięte oparcia krzeseł w stylu orientalnym chronią przed złem. Chińskie tradycyjne meble nie mają zawiasów i gwoździ. Zawiasy od stuleci są zastępowane drewnianymi bolcami, gwoździe specjalnymi stolarskimi łączeniami. Oryginalne meble wykonywane są z twargeo drewna hunag hua-li, odmian wiązu, cyprysu, orzecha, drzewa kamforowego.
Styl orientalny w detalu
Co możemy bez problemu dopasować do naszych nowoczesnych wnętrz? Dodatki. Wśród nich warto poszukać biało-niebieskiej porcelany, poduszek z malowanego jedwabiu, wachlarzy, parawanów, lamp z czerpanego papieru. Bardzo oryginalne i piękne jest także chińskie rzemiosło artystyczne - naczynia z ceramiki, ozdobny papier, pałeczki do jedzenia. Zobacz także: dekoracje w stylu orientalnym. Inspirująca galeria wnętrz>>>
Autor: Marcin Czechowicz
Delikatna i prosta stylizacja w lekkim stylu orientalnym inspirowanym Japonią. Tak naprawde styl wnetrza robia dodatki, czyli stoliki, tapeta w białe kwiaty na czarnym tle i tkanina na ścianie. Większość tych elementów mozna kupić w polskich sklepach.
Autor: Sylwester Rejmer
Ponadstuletnie drzwi z drewna tekowego, okute mosiądzem, tkwiły w futrynach domu przedstawicieli wyższej kasty w Indiach. Teraz są wyłącznie dekoracją. Narożna kanapa jest tapicerowana ekologiczną (sztuczną) skórą i materiałem w stylu etno. Stolik kawowy (Guido) wykonano z drewna mango. Początkowo ściana była pomalowana na biało, ale drzwi wyglądały na niej bardzo nienaturalnie. Autor aranżacji wnętrza Marcin Odziemczyk (właściciel sklepu Guido) zaproponował obudowanie jej licami starej cegły (pełna cegła zbyt mocno obciążyłaby konstrukcję).
Autor: materiały prasowe
Tapeta z motywem flaminga w pastelowych kolorach sprawdzi się nawet w łazience wykończonej drewnianą boazerią pomalowaną w jednym z kolorów występujących na tapecie. Mimo, że motyw na tapecie można traktować z przymrużeniem oka aranżacja łazienki jest bardzo stylowa. Mat. prasowe: Ardeko