Stół wigilijny w stylu rustykalnym. Sielsko, swojsko i ze smakiem
Stół wigilijny w stylu rustykalnym spodoba się szczególnie miłośnikom naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Sam styl czerpie garściami z natury i wprowadza do wnętrz sielską, przytulną atmosferę, dlatego doskonale sprawdzi się do dekoracji wigilijnego stołu, do którego zasiądziemy z bliskimi. Jak przystroić stół w stylu rustykalnym? Podpowiadamy!
Spis treści
Czym charakteryzuje się styl rustykalny? Najważniejsze cechy
Naturalność i prostota – te cechy szczególnie ceni sobie styl rustykalny. W przeciwieństwie do efektownego, pełnego blasku i blichtru stylu glamour, styl rustykalny jest skromny, przywodzi na myśl wnętrza z drewnianych, górskich chat – i co najważniejsze: ma w sobie dużo ciepła, a miejsca zaaranżowane w tym stylu są bardzo przytulne.
Mieszkania w stylu rustykalnym rozpoznamy od razu. Pierwsze, co rzuci się nam w oczy, gdy wejdziemy do takiego wnętrza jest drewno – w różnej postaci i różnym odcieniu, ale zawsze w stanie zbliżonym do naturalnego, np. duży stół ciosany z jednego kawałka drewna z widocznymi słojami i wgnieceniami. Wyeksponowane belki stropowe z sękami i śladami po dłucie. Podłoga z surowych desek, przyjemnie ciepła i delikatnie skrzypiąca pod stopami.
Kolory charakterystyczne dla stylu rustykalnego to przede wszystkim ciepłe barwy ziemi, a więc beże, brązy, delikatne żółcie i zieleń. Czasem możemy również spotkać przybrudzoną biel i subtelne szarości.
Materiały, z których styl rustykalny korzysta najchętniej (oprócz wspomnianego drewna) to m.in. kamień, glina, bawełna, wełna i len, a więc materiały pochodzenia naturalnego. Nie uświadczymy we wnętrzach rustykalnych nadmiaru plastiku czy lakierowanych, wykończonych na wysoki połysk powierzchni, jak ma to miejsce np. w stylu glamour. Znajdziemy tam natomiast tkane makatki, kilimy, plecione dywany, gliniane naczynia, bawełniane poduszki czy lniane obrusy.
Dekoracje w mieszkaniach rustykalnych również czerpią bezpośrednią inspirację z natury. Popularne są więc dekoracje z gałęzi znalezionych podczas spaceru w lesie, sznurka, desek, drewna, wikliny itd. Styl rustykalny chętnie sięga po ludowe rękodzieło, wspierając rzemieślników i lokalnych artystów.
Stół wigilijny w stylu rustykalnym
Stół wigilijny w stylu rustykalnym to miejsce, przy którym każdy z gości czuje się swobodnie, swojsko, bez skrępowania może delektować się pysznymi świątecznymi specjałami i prowadzić ożywioną rozmowę z dawno niewidzianym członkiem rodziny.
Idealnie stół wigilijny w stylu rustykalny powinien być dużym, drewnianym blatem z widocznymi słojami, sękami i naturalnymi nierównościami. Jeśli nie mamy takiego stołu, nic nie szkodzi, po prostu przykryjmy blat białym obrusem lub bieżnikiem, koniecznie z bawełny lub lnu. Inspirując się wzornictwem ludowym, możemy zdecydować się na wyszywany obrus z motywami folkowymi (lub świątecznymi), a pod samą zastawę warto podłożyć lnianą serwetę lub podkładkę w formie grubszego, okrągłego pieńka.
Krzesła, by zapewnić maksymalną wygodę gościom, warto wyścielić siedzenie i oparcie miękkimi skórami (najlepiej sztucznymi, imitującymi baranie) lub bawełnianymi poduszkami. Na stole wigilijnym w stylu rustykalnym nie może zabraknąć glinianych naczyń z drewnianymi łyżkami, a także porcelanowej lub fajansowej zastawy.
By zadbać o odpowiedni świąteczny klimat, na stole wigilijnym w stylu rustykalnym rozrzućmy trochę szyszek, orzechów, a do niewielkich miseczek włóżmy jemiołę, ostrokrzew i suszone owoce (np. pomarańcze z goździkami). Nie zapomnijmy o sianku na stole oraz stroiku z pachnących lasem gałązek świerkowych. Ciekawym dodatkiem będzie także zebrany w lesie mech, który możemy włożyć do malutkich szklanych pojemników, a także oryginalne świeczniki wykonane z wysokich drewnianych pieńków.
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Odkryty blat plus spokojna kolorystyka to przepis na prosty, ale elegancki wystrój świątecznego stołu.