Styl dworkowy. Jak urządzić dom w stylu dworkowym? MEBLE, TKANINY, DODATKI

2022-11-12 9:10

Jak urządzić dom w stylu dworkowym? Styl dworkowy – zgodnie z nazwą – inspirowany jest tradycją polskiego dworu. Mimo niewątpliwej elegancji, którą wprowadzają antyki, wiekowe obrazy i inne dostojne pamiątki przeszłości, pozostaje bezpretensjonalny i naprawdę przytulny. Zamiast pałacowego blichtru we wnętrzu w stylu dworkowym powinniśmy znaleźć szlachetną prostotę; zamiast modnych rozwiązań i nowoczesnych materiałów – te tradycyjne.

Spis treści

  1. Jakie są cechy charakerytyczne stylu dworkowego?
  2. Jakie meble do wnętrza w stylu dworkowym?
  3. Jak zachować styl dworkowy?
  4. Jak dekorować wnętrza w stylu dworkowym?
  5. Styl dworkowy - inspiracje wnętrz w stylu dworkowym

Jak urządzać wnętrze w stylu dworkowym? Jedną z istotniejszych cech wnętrz w stylu dworkowym jest eklektyzm – wynikający z historycznego obrastania domu w sprzęty lub imitujący ten proces.

Dość śmiało możemy więc zestawiać proste sprzęty klasycystyczne i biedermeierowskie (estetyka początków XIX w.) z fantazyjnymi, dekoracyjnymi meblami w duchu Ludwika Filipa, eklektyzmu czy secesji. Choć style te wyrastają z odmiennych źródeł i posługują się kontrastującymi z sobą formami, we wnętrzu w stylu dworkowym mogą stworzyć zgrabną całość.

Jakie są cechy charakerytyczne stylu dworkowego?

Tworząc charakterystyczną dla stylu dworkowego mieszaninę estetyk, warto jednak mieć na uwadze zasadę grupowania sprzętów w zespoły stylistyczne – dzięki temu unikniemy wrażenia przypadkowości czy wręcz chaosu.

Jeśli więc w saloniku chcemy zestawić kanapę w stylu Ludwika Filipa z biedermeierowskimi fotelami – sofę wraz z harmonizującym stolikiem postawmy z jednej strony głównej osi kompozycyjnej, fotele, także uzupełnione o odpowiedni stolik, z drugiej.

Wyodrębnienie takich zespołów stylistycznych możemy podkreślić, np. biorąc wybrany z nich w ramy dywanu albo stawiając na tle dużych rozmiarów tapiserii. Rolę porządkującą kompozycję mebli często odgrywa też architektura – układ okien i drzwi, czasem załamanie muru, wnęka itp.

Jakie meble do wnętrza w stylu dworkowym?

O czym jeszcze warto pamiętać? Wybierając meble do urządzenia domu czy mieszkania w stylu dworkowym, akcent stawiajmy na obiekty prostsze, bardziej powściągliwe, a także i formą, i materiałem osadzone w polskiej tradycji meblarskiej.

Jeśli zdobione, to w sposób charakterystyczny dla naszych ziem – snycerką czy intarsją, a nie np. misternymi brązami czy bogatymi złoceniami, jak w XIX-w. meblach francuskich. I niekoniecznie sięgajmy po antyki i starocie, które właśnie wyszły spod ręki konserwatora. Te zmatowiałe czy poprzecierane we wnętrzu w stylu dworkowym będą znacznie bardziej na miejscu.

Czytaj:

Styl dworkowy – jakie PODŁOGI, ŚCIANY, SUFITY

Meble eklektyczne. Co musisz o nich wiedzieć?

Jak zachować styl dworkowy?

Meble w mieszkaniu lub domu urządzanym w stylu dworkowym powinny nie tylko wiązać się z przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, lecz także wciąż spełniać swą pierwotną (lub nową) funkcję. Zadbajmy o to, by sekretarzyk służył do przechowywania listów, a np. biurko – rachunków i dokumentów.

W przeszklonych częściach biblioteczki powinny równo (z szacunku dla książki) stać elegancko oprawione tomy – i bynajmniej nie muszą to być białe kruki – ale już w częściach zamykanych drzwiami litymi pomieścimy segregatory czy teczki. W analogiczny sposób i zdobić, i służyć może kredens – tak kuchenny, jak i pokojowy.

Pamiętajmy, że urządzamy nie muzeum wnętrz i nie pałac, w którego salach reprezentacyjnych niewzruszenie stać mogą fotele, na których nigdy nikt nie siada. Nie popełniajmy zatem częstego niestety błędu i nie wstawiajmy do niemalże każdego pokoju takiego czy innego kompletu mebli wypoczynkowych. Owszem, w gabinecie przyda się fotel zapraszający do lektury, a w sypialni taki, który ułatwi ubieranie się – ale tzw. salonik (komplet składający się z kanapy, foteli, krzeseł i stolika) rezerwujmy właśnie dla salonu.

Czytaj:

Jak aranżować instrumenty muzyczne w mieszkaniu?

Jak dekorować wnętrza w stylu dworkowym?

W salonie w stylu dworkowym znaleźć może miejsce instrument. Pianino czy fortepian stanie jego wielką ozdobą, ale pod dwoma warunkami: że instrument będzie w dobrym stanie technicznym, a nie tylko wizualnym – i że ktoś przynajmniej czasem będzie na nim grał. Unikajmy wszelkiej sztuczności; jeśli w naszej rodzinie nie ma tradycji muzycznych, zamiast wiecznie milczącego instrumentu wyeksponujmy w salonie atrakcyjne dzieło sztuki, zegar w pięknej skrzyni czy jeden naprawdę stary i cenny mebel.

W podobny sposób podejść powinniśmy do prawdziwej ikony stylu dworkowego – pary skrzyżowanych szabel wiszących na tle kilimu pod ryngrafem z Matką Boską. Jeśli mimo dziejowych zawieruch szczęśliwie odziedziczyliśmy po walecznych przodkach białą broń, choćby szable oficerskie z czasów II RP – eksponujmy je z dumą. Jeśli jednak nie, może niech ów tradycyjny ryngraf zawiśnie na tle kilimu sam? Albo niech o patriotycznych tradycjach rodziny przypomina portret któregoś z polskich bohaterów narodowych – cenny olej lub mniej kosztowna stara grafika?

Urządzając wnętrze w stylu dworkowym, starajmy się być twórczy, ale autentyczni – nie idźmy w stronę imitacji. W podobny sposób, jak do ikonicznych szabel, podejdźmy i do sprawy „portretu przodka”. Jeśli nie dysponujemy stosownym malowidłem, zamiast biec do galerii malarstwa dawnego po zastępstwo, lepiej powiększmy i oprawmy w eleganckie proste ramki zdjęcia rodziców, dziadków i pradziadków. W ten sposób stworzymy prawdziwą rodzinną galerię konterfektów. Wszelkiego zresztą typu rodzinne pamiątki – o ile zostaną odpowiednio zakonserwowane i wyeksponowane – mogą stać się wielką ozdobą mieszkania czy domu w stylu dworkowym.

Styl dworkowy - inspiracje wnętrz w stylu dworkowym

Nasi Partnerzy polecają