Styl francuski w salonie. Wdzięk i elegancja
Francja przez wieki wyznaczała mody i była synonimem wykwintnej elegancji. Styl francuski w aranżacji salonu cechuje wdzięk i szyk, ale również wygoda i luz. Nikt tak nonszalancko nie łączy antyków przekazywanych z pokolenia na pokolenie z rzeczami zupełnie zwyczajnymi, osiągając przy tym wrażenie niebywałego szyku.
Autor: agencjafree/living4media
Spis treści
- Salon francuski: lekcja stylu
- Styl francuski - dekoracyjne tkaniny
- Jadalnia w stylu francuskim
- Francuskie wnętrza: styl prowansalski
Francuzi przekonani o własnej wyjątkowości ostentacyjnie nie zwracają uwagi na modę. Mieszkają, jak lubią. Nie trzymają się konkretnej epoki, bo styl francuski w aranżacji wnętrz pozwala na to, by wszystkie ludwiki bezkarnie ze sobą łączyć i zestawiać z nowoczesnymi kanapami czy lampami. W salonie w stylu francuskim antyków i starych rzeczy jest zwykle dużo, bo francuskie domy są zasobne. Z natury oszczędni Francuzi niczego nie wyrzucają, więc w mieszkaniach zajmowanych przez kolejne pokolenia można zobaczyć XVIII-wieczną komodę obok eklektycznej szyfonierki i krzeseł z lat 60. XX wieku. W dekoracjach w stylu francuskim także nie istnieje podział na epoki. Tego typu elementy są bogate, zdobione roślinnymi motywami, rzeźbieniami.
Salon francuski: lekcja stylu
Typowe jest stosowanie w aranżacjach salonu w stylu francuskim symetrii - dotyczy to obrazów, świeczników, lamp, wazonów oraz innych ozdób ustawianych na konsolach i komodach zawsze parami. Obok kryształowych luster i żyrandoli manifestujących szyk i dostatek znajdziemy w stylowym wnętrzu zwykłą lampę kreślarską i pamiątki z podróży, a całość i tak wygląda lekko i finezyjnie. Oczywiście wybierając francuskie meble do swojego mieszkania, nie traktuj tych reguł dosłownie, ale zwróć uwagę na detale podkreślające styl francuski: nogi proste z kanelowaniem (pionowe rowki) lub kapryśnie wygięte (kabriolowe), bogate okucia, faliste linie sprzętów zdobionych markieterią lub malowane na jasne kolory ze złoceniami.
Autor: Radosław Wojnar
Salon połączony z jadalnią został urządzony z przepychem, pełnym bibelotów i dekoracyjnych form. Bielony stolik kawowy z pojemnymi szufladami z kutymi uchwytami otaczają eleganckie meble o barokowych kształtach, w szarości i brązie. Spore wnętrze rozświetlają kryształowe żyrandole. Tonacja wnętrza jest stonowana, oscylująca wokół beży, szarości, błękitu.
Styl francuski - dekoracyjne tkaniny
Ważnym elementem wnętrz w stylu francuskim są tkaniny. Piękne tkaniny: kretony, bawełniane i lniane żakardy czy jedwabne adamaszki są ważnym elementem aranżacji francuskich wnętrz. Francuskie łóżko zarówno w wersji skromnej, jak i luksusowej jest szerokie i wygodne. Wymoszczone poduszkami, wałkami, narzutami, z piękną pościelą świadczy o zamiłowaniu do komfortu. Miewa rozmaite formy, ale zawsze jest ozdobne: tapicerowane – inspirowane stylem Ludwika Filipa, lekkie – wyplatane z rafii, z ozdobną snycerką, czy z baldachimem. Szczęśliwie piękne francuskie tekstylia są u nas dostępne, więc możesz sięgnąć po jedwabne adamaszki (drogie!), słynne kretony nadrukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy; wzór dostępny także na tapetach) oraz prowansalskie boutis, czyli bawełniane narzuty tradycyjnie ręcznie pikowane.
Jadalnia w stylu francuskim
Marzysz o stylowej, francuskiej jadalni? Urządź ją w swoim mieszkaniu. Zacznij od sztukaterii – gzymsy i listwy są niezbędne, a kilka wypukłych ornamentów doda smaku dekoracji. Potrzebny będzie owalny stół w stylu Ludwików XV lub XVI. Efektowniejszy jest ten pierwszy, w którym carga (pas pod blatem) i kabriolowe nogi od razu przyciągają uwagę wdziękiem wygiętych linii. Będą do niego pasowały krzesła tapicerowane, np. z oparciem w kształcie medalionu czy tarczy z delikatnie rzeźbionymi drewnianymi elementami, wyplatane z rafii lub całkiem nowoczesne, np. Louis Ghost (proj. P. Starck). Na naczynia możesz przeznaczyć brzuchatą komodę albo klasyczną serwantkę. Stół nakrywaj na bogato: srebro, kryształy, adamaszki... Nawet gdy nie są najwyższej próby i tak wyglądają szykownie.
Autor: agencjafree/living4media
Przestrzeń na parterze ma charakter otwarty. Kuchnia płynnie przechodzi tu w jadalnię, a ta w salon, który został urządzony w jasnych, naturalnych kolorach.
Francuskie wnętrza: styl prowansalski
W ten sposób doszliśmy do innego rodzaju francuskich wnętrz, które zrobiły światową karierę. Prowincjonalna Prowansja ze swoimi kredensami, wyplatanymi krzesłami, pikowanymi kapami i zapachem lawendy działa na wyobraźnię. Śródziemnomorski klimat i proste wiejskie życie znalazły swoje odbicie w stylu prowansalskim zachwycającym kojącymi kolorami i praktycznymi rozwiązaniami. Jest w nim także ów nieuchwytny francuski wdzięk, który sprawia, że jest on tak wyjątkowy. W prowansalskim domu na podłodze stosuje się kamień lub terakotę. Doskonale będzie wyglądała dzikówka (płyta o nieregularnych kształtach) z piaskowca. Ale podłogę ceramiczną łatwiej utrzymać w czystości, więc bardziej polecamy cegły podłogowe lub terakotowe płytki w naturalnym kolorze gliny. Niewielkie formaty (kwadraty lub prostokąty) o nierównych krawędziach wyglądają doskonale – jakby były używane od wielu lat. Bardzo prowansalskie są także płytki sześciokątne.
Autor: Katarzyna Narożna
W stylu prowansalskim to dodatki tworzą klimat we wnętrzu, wprowadzając atmosferę sielskości i ciepła. Prezentowane meble pochodzą z kolekcji Halifax. Źródło: Seart.pl
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Strefa wypoczynkowa została zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie pieca kaflowego, który pełni tutaj funkcję kominka. Projekt wnętrza: EG PROJEKT.
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.