Styl francuski w salonie. Wdzięk i elegancja

2024-05-19 21:07

Francja przez wieki wyznaczała mody i była synonimem wykwintnej elegancji. Styl francuski w aranżacji salonu cechuje wdzięk i szyk, ale również wygoda i luz. Nikt tak nonszalancko nie łączy antyków przekazywanych z pokolenia na pokolenie z rzeczami zupełnie zwyczajnymi, osiągając przy tym wrażenie niebywałego szyku.

Spis treści

  1. Salon francuski: lekcja stylu
  2. Styl francuski - dekoracyjne tkaniny
  3. Jadalnia w stylu francuskim
  4. Francuskie wnętrza: styl prowansalski

Francuzi przekonani o własnej wyjątkowości ostentacyjnie nie zwracają uwagi na modę. Mieszkają, jak lubią. Nie trzymają się konkretnej epoki, bo styl francuski w aranżacji wnętrz pozwala na to, by wszystkie ludwiki bezkarnie ze sobą łączyć i zestawiać z nowoczesnymi kanapami czy lampami. W salonie w stylu francuskim antyków i starych rzeczy jest zwykle dużo, bo francuskie domy są zasobne. Z natury oszczędni Francuzi niczego nie wyrzucają, więc w mieszkaniach zajmowanych przez kolejne pokolenia można zobaczyć XVIII-wieczną komodę obok eklektycznej szyfonierki i krzeseł z lat 60. XX wieku. W dekoracjach w stylu francuskim także nie istnieje podział na epoki. Tego typu elementy są bogate, zdobione roślinnymi motywami, rzeźbieniami.

Salon francuski: lekcja stylu

Typowe jest stosowanie w aranżacjach salonu w stylu francuskim symetrii - dotyczy to obrazów, świeczników, lamp, wazonów oraz innych ozdób ustawianych na konsolach i komodach zawsze parami. Obok kryształowych luster i żyrandoli manifestujących szyk i dostatek znajdziemy w stylowym wnętrzu zwykłą lampę kreślarską i pamiątki z podróży, a całość i tak wygląda lekko i finezyjnie. Oczywiście wybierając francuskie meble do swojego mieszkania, nie traktuj tych reguł dosłownie, ale zwróć uwagę na detale podkreślające styl francuski: nogi proste z kanelowaniem (pionowe rowki) lub kapryśnie wygięte (kabriolowe), bogate okucia, faliste linie sprzętów zdobionych markieterią lub malowane na jasne kolory ze złoceniami.

Styl francuski - dekoracyjne tkaniny

Ważnym elementem wnętrz w stylu francuskim są tkaniny. Piękne tkaniny: kretony, bawełniane i lniane żakardy czy jedwabne adamaszki są ważnym elementem aranżacji francuskich wnętrz. Francuskie łóżko zarówno w wersji skromnej, jak i luksusowej jest szerokie i wygodne. Wymoszczone poduszkami, wałkami, narzutami, z piękną pościelą świadczy o zamiłowaniu do komfortu. Miewa rozmaite formy, ale zawsze jest ozdobne: tapicerowane – inspirowane stylem Ludwika Filipa, lekkie – wyplatane z rafii, z ozdobną snycerką, czy z baldachimem. Szczęśliwie piękne francuskie tekstylia są u nas dostępne, więc możesz sięgnąć po jedwabne adamaszki (drogie!), słynne kretony nadrukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy; wzór dostępny także na tapetach) oraz prowansalskie boutis, czyli bawełniane narzuty tradycyjnie ręcznie pikowane.

Jadalnia w stylu francuskim

Marzysz o stylowej, francuskiej jadalni? Urządź ją w swoim mieszkaniu. Zacznij od sztukaterii – gzymsy i listwy są niezbędne, a kilka wypukłych ornamentów doda smaku dekoracji. Potrzebny będzie owalny stół w stylu Ludwików XV lub XVI. Efektowniejszy jest ten pierwszy, w którym carga (pas pod blatem) i kabriolowe nogi od razu przyciągają uwagę wdziękiem wygiętych linii. Będą do niego pasowały krzesła tapicerowane, np. z oparciem w kształcie medalionu czy tarczy z delikatnie rzeźbionymi drewnianymi elementami, wyplatane z rafii lub całkiem nowoczesne, np. Louis Ghost (proj. P. Starck). Na naczynia możesz przeznaczyć brzuchatą komodę albo klasyczną serwantkę. Stół nakrywaj na bogato: srebro, kryształy, adamaszki... Nawet gdy nie są najwyższej próby i tak wyglądają szykownie.

Francuskie wnętrza: styl prowansalski

W ten sposób doszliśmy do innego rodzaju francuskich wnętrz, które zrobiły światową karierę. Prowincjonalna Prowansja ze swoimi kredensami, wyplatanymi krzesłami, pikowanymi kapami i zapachem lawendy działa na wyobraźnię. Śródziemnomorski klimat i proste wiejskie życie znalazły swoje odbicie w stylu prowansalskim zachwycającym kojącymi kolorami i praktycznymi rozwiązaniami. Jest w nim także ów nieuchwytny francuski wdzięk, który sprawia, że jest on tak wyjątkowy. W prowansalskim domu na podłodze stosuje się kamień lub terakotę. Doskonale będzie wyglądała dzikówka (płyta o nieregularnych kształtach) z piaskowca. Ale podłogę ceramiczną łatwiej utrzymać w czystości, więc bardziej polecamy cegły podłogowe lub terakotowe płytki w naturalnym kolorze gliny. Niewielkie formaty (kwadraty lub prostokąty) o nierównych krawędziach wyglądają doskonale – jakby były używane od wielu lat. Bardzo prowansalskie są także płytki sześciokątne.

Nasi Partnerzy polecają