Styl francuski we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskiej kamienicy?

2024-01-31 7:56

Urzekające wnętrza paryskich kamienic łączą stylową elegancję z nowoczesnością i prostotą. Szczypta ekstrawagancji obok dyskretnego umiaru stanowi o ich szyku i niebanalnej wymowie. Spróbujmy u siebie stworzyć nastrój, który pozwoli nam poczuć się jak w Paryżu. Zobacz, jak wygląda styl francuski we wnętrzach.

Spis treści

  1. Styl francuski we wnętrzach
  2. Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskim?
  3. Małe mieszkanie w stylu francuskim
  4. Mieszkanie w stylu paryskim. Piękny apartament architektki na poznańskich Jeżycach

W połowie XIX wieku w Paryżu powstała wspaniała mieszczańska architektura. Na polecenie Napoleona III, według projektu urbanisty Georges'a Haussmanna, wyburzono całe kwartały średniowiecznego miasta, by nadać mu dzisiejszy kształt z szerokimi bulwarami, alejami, gwiaździstymi placami. Powstały nowe mosty, budynki publiczne oraz mieszczańskie kamienice z mieszkaniami o wysokim standardzie i z nowoczesnym systemem sanitarnym.

Styl francuski we wnętrzach

W ich wnętrzach połączono różne style historyczne, jednak wykorzystane motywy mocno uproszczono. Wnętrza wyposażono w rzeźbione kominki, ogromne lustra, marmurowe posadzki i parkiety układane we wzór francuskiej jodełki (chevron).

Ściany i sufity zdobiły sztukaterie, okna wstawiono wysokie, najczęściej to portfenetry, czyli okna-drzwi. To wszystko jest w nich do dziś, a te mieszkania są synonimem luksusu.

Ale cechą paryskiego stylu jest brak ostentacji, nawet bogate wnętrza unikają nadmiaru, liczą się wysoka jakość, prostota oraz wyrafinowanie. Współcześni mieszkańcy paryskich kamienic nie oglądają się na trendy – mają swój własny styl. Urządzają się z lekkością i nonszalancją, niezobowiązującą elegancją z nutką awangardy.

Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskim?

Klasyczna architektura wnętrz doskonale łączy się zarówno ze stylowymi, jak i nowoczesnymi meblami, ale trzeba mieć duże wyczucie, żeby trafić w prawdziwie paryski szyk. Elementy wyposażenia powinny być piękne, unikalne i o niecodziennym wyrazie.

Kosztowne antyki mogą sąsiadować z vintage’em i współczesnym dizajnem. Kolory wnętrz są jasne, nieoczywiste, zgaszone. Towarzyszy im mnóstwo bieli w wielu odcieniach.

Klimat eleganckiej przytulności budują tekstylia: zasłony, tapicerowane sofy i fotele, poduszki oraz dywany. Nie są zbyt kolorowe ani wzorzyste. Desenie są spokojne, w przygaszonej tonacji.

Wśród wielu różnych elementów dekoracyjnych znaczącą rolę odgrywają dzieła sztuki. Obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki znanych i nieznanych artystów, współczesnych oraz dawnych twórców obecne są we wszystkich pomieszczeniach.

Małe mieszkanie w stylu francuskim

Paryski styl jest idealny do wnętrz obszernych i wysokich, ale w pomieszczeniach o nieco mniejszych gabarytach możesz zastosować triki optyczne, np. malując ściany o ton ciemniej niż sufit, dodając nad drzwiami supraporty lub gzymsy podwyższające je. By okna wydały się wyższe, warto dodać lambrekiny osłaniające nadproże, sugerujące, że okno prawie sięga sufitu, oraz wąskie pionowe zasłony po bokach.

Kolejne generacje unowocześniają wnętrza z poszanowaniem tego, co zrobiły poprzednie pokolenia. To najlepszy sposób na utrzymanie stylu przy życiu. Prostota i wyrafinowanie budują nastrój rodem z paryskiej kamienicy.

Styl francuski
Autor: serwis prasowy larsenfabrics.com
Sztukateria ścienna i sufitowa

Wykończenie wnętrza sztukateriami dodaje mu elegancji. Najprostszy sposób to szerokie listwy na granicy ścian i sufitu. Ale żeby zbliżyć się do klimatu paryskich apartamentów w haussmannowskiej kamienicy, trzeba więcej. Co się sprawdzi? Boazerie, listwy ścienne tworzące plafony, listwy przypodłogowe i okienne, rozety sufitowe, maskownice do karniszy i kabli. Wybierz sztukaterie z poliuretanu lub duropolimeru. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu.

Mieszkanie w stylu paryskim. Piękny apartament architektki na poznańskich Jeżycach

Sztukateria we wnętrzach_WZ_Studio