Styl hygge: aranżacja wnętrz w zgodzie z duńską filozofią szczęścia
Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością od wielu lat. Ale w ostatnim czasie uwaga skupiona jest na Danii, gdzie panuje filozofia hygge. Najprościej mówiąc, chodzi o celebrowanie drobnych przyjemności, co stanowi prosty klucz do szczęścia. Najlepszy do tego jest zaś dom. Sprawdź, jak urządzić wnętrze w stylu hygge.
Autor: www.fantasticfrank.de
Hygge to przytulny kąt w dowolnym miejscu w domu.
Spis treści
- Co to jest hygge?
- Dlaczego hygge?
- Styl hygge w aranżacji wnętrz: co jest potrzebne?
- Co jeszcze jest zgodne z hygge, czyli hyggelig?
- Styl hygge na co dzień
Każdy z nas ma swoje sposoby na domowy relaks i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Filozofia hygge gromadzi jednak doświadczenia wielu osób. Warto skorzystać z założeń hygge, tym bardziej że Duńczycy uchodzą za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie.
Co to jest hygge?
Duński termin "hygge" pochodzi od norwerskiego słowa oznaczającego dobrostan, a stąd prosta droga do szczęścia. Trudno jednak dokładnie przetłumaczyć termin na język polski – bardziej chodzi bowiem o nastrój, odczucie beztroski, intymności, spokoju i błogości. Nawet prawidłowe wypowiedzenie hygge może sprawiać problemy – "y" wymawiamy jako długi dźwięk pośredni między "y" a "u". Stan hygge da się osiągnąć na różne sposoby, a najprościej w domowym zaciszu.
Dlaczego hygge?
Skąd właściwie popularność i uniwersalność filozofii hygge? Duża w tym rola samych Duńczyków, którzy z pozornie prostego zbioru zasad potrafili stworzyć gorący trend zarówno jeśli chodzi o styl życia, jak i aranżacji wnętrz. Ale hygge to coś, czego każdy z nas choć trochę doświadczył: relaksując się w fotelu z filiżanką kawy, otulając się puszystym kocem, pijąc herbatę w ulubionym kubku czy myśląc o niebieskich migdałach w blasku świec. A skoro badania potwierdzają, że Duńczycy znajdują się w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie, warto jak najwięcej korzystać z ich doświadczeń.
Zainteresuje Cię również: Styl skandynawski - galerie zdjęć >>>
Styl hygge w aranżacji wnętrz: co jest potrzebne?
Aranżacja wnętrza w stylu hygge to przede wszystkim nacisk na przytulność. Duńczycy mają na to sprawdzone patenty:
Klimatyczne oświetlenie: najważniejsze jest światło miękkie, o ciepłej barwie i lekko przytłumione. Można je porównać do światła zachodzącego słońca albo płomienia świec. Zamiast jednej lampy górnej warto stosować kilka rozrzuconych punktów świetlnych.
Zobacz: Modne lampy w trzech stylach - skandynawskim, loft, nowoczesnym >>>
Świece: Duńczycy je wprost uwielbiają. Blask świec, a do tego miękkie światło lamp pomagają zresztą przetrwać nieco ponurą aurę jesienią i zimą. Świece powinny towarzyszyć domowemu relaksowi.
Zobacz: Modne dodatki do wnętrz w każdym stylu - lampiony i świeczniki >>>
Kącik do relaksu: czyli prywatna strefa komfortu. Może to być po prostu wygodny fotel z podnóżkiem, a obok niego stolik pomocniczy, na który odstawimy kubek z gorącą czekoladą czy odłożymy książkę w trakcie lektury.
Poduszki i koce: styl hygge to aktywizacja wszystkich zmysłów. Dlatego tak ważny jest również dotyk. Tkaniny powinny być puszyste oraz miłe w dotyku. Świetnie sprawdzą się też futra – np. owcze.
Kominek: centrum domowej strefy relaksu. Duńczycy często mają go w domach. Oczywiście tradycyjny kominek można zastąpić elektrycznym albo nowoczesnym biokominkiem. To przy okazji źródło ciepła i przyjemnego światła, tak ważnego w filozofii hygge.
Drewno i naturalne akcenty: ciepłe kolory drewna dodają przytulności wnętrzom w stylu skandynawskim. Dla Duńczyków drewniane podłogi, meble i akcesoria to swoiste must have. Najchętniej zaprosiliby do wnętrz cały las! Dlatego mile widziane są liczne dodatki i dekoracje inspirowane światem natury.
Zobacz: Drewniane podłogi. Wybieramy kolory i gatunki drewna do wnętrz >>>
Ceramika: pełni funkcję praktycznych dekoracji. Podstawa hygge to ulubiony kubek, w którym przygotujemy sobie kawę z mlekiem, aromatyczną herbatę czy gorącą czekoladę – idealną na zimowe chłody.
Książki: prosty sposób na dodanie przytulności każdej aranżacji. Duńczycy (jak zresztą ogólnie Skandynawowie) bardzo cenią literaturę, a autorzy książek cieszą się tam ogromnym uznaniem. Przyjemny relaks połączony z lekturą książki, w ciepłym i wygodnym otoczeniu, to jeden z typowych przejawów hygge.
Design vintage: klasyki tradycyjnego wzornictwa wspaniale ocieplają aranżację, wprowadzając do niej przyjemny nastrój. Co więcej, wiele z kultowych projektów duńskiego – i szerzej, skandynawskiego – designu powstało kilkadziesiąt lat temu.
Zobacz:
Aranżacja kawalerki - wnętrza w stylu vintage >>>
Mieszkanie w stylu modern vintage: jak łączyć stare z nowym? >>>
Niezbędnik hygge - domowe must have
- Wygodny fotel: najlepszy będzie fotel, w którym można przyjemnie "wybujać" zmęczenie. Polecamy fotel obrotowo-bujany Papasan z korpusem z rattanu.
- Wełniany pled: wełna ma tę wspaniałą właściwość, że nie tylko doskonale ogrzewa, lecz także pozwala skórze oddychać. Świetnie sprawdzi się przyjemny w dotyku wełniany pled z kaszmirem w kolorze jasnobeżowym.
- Skóra w roli dywanika: styl hygge to aktywizacja wielu zmysłów, także dotyku. Pod stopami warto ułożyć dywanik ze skóry bydlęcej, np. Koldby.
- Ulubiony kubek: podstawa hygge. Można z niego wypić aromatyczną herbatę czy gorącą czekoladę. Polecamy uroczy kubek w gwiazdki Green Gate.
- Magiczne oświetlenie: koniecznie ze świecami lub tealightami. Doskonale sprawdzą się latarenki w stylu skandynawskim - np. drewniane w kolorze białym.
Autor: agencjafree/living4media
Dużą dozę przytulności można osiągnąć także w nowoczesnym domu. Wygodna leżanka, miękki pled, poduszki futrzaki, aromatyczna herbata - warto celebrować drobne przyjemności.
Co jeszcze jest zgodne z hygge, czyli hyggelig?
Dom w stylu hygge to nie tylko rzeczy, lecz także ogólny nastrój. Aranżacja powinna sprzyjać i relaksowi w prywatnym zaciszu, i w gronie bliskich osób. W końcu kontakt z ukochanymi to zwiększone wydzielanie oksytocyny – jednego z hormonów szczęścia.
Ważnym aspektem hygge jest również pyszne jedzenie, dobrze oddziałujące na zmysły. Duńczycy stawiają na slow food, czyli gotowanie niespieszne, w oparciu o naturalne produkty i tradycyjne receptury.
Najogólniej mówiąc, to, co jest hygge, czyli hyggelig, powinno wprowadzać w stan harmonii i błogości, a także pozwalać zapomnieć o stresach i troskach codzienności.
Styl hygge na co dzień
Styl hygge to szeroko pojęta filozofia życia. Odpowiednia aranżacja wnętrza sprzyja życiu w zgodzie z jej założeniami, ale wiele też zależy od zmiany nawyków. Relaksując się w domu, warto unikać natłoku informacji i zgiełku typowego dla życia w wielkim mieście. Użycie naturalnych materiałów w wystroju pomaga na nowo odkryć łączność z przyrodą. Zamiast długich rozmów na łączach lepiej zaprosić przyjaciół do siebie i dyskutować w magicznej, przytulnej atmosferze.
Życie w zgodzie z hygge to także wybieranie książek, filmów i rozrywek, które zapewniają przyjemne, a jednocześnie pełne inspiracji spędzanie wolnego czasu. Warto odwiedzać sklepy z designem vintage, odkrywać sztukę, podróżować i spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury. W każdym miejscu można znaleźć niszę dla siebie oraz to, co naprawdę nas interesuje oraz daje nam przyjemność.
Artykuł powstał w oparciu o książkę Meika Wikinga "Hygge. Klucz do szczęścia", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016.
Autor: agencjafree/living4media
Dekoracyjne gobeliny to prawdziwe dzieła sztuki. Świetnie prezentują się w eleganckim salonie w stylu klasycznym.
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Autor: Dream House projektowanie i aranżacje wnętrz
Główne założenia projektowe zakładały wykorzystanie jak największej ilości naturalnych materiałów a także aranżacje utrzymaną w jasnych barwach.
Autor: Joanna Korczyńska
Nowoczesny, prosty w formie stół w towarzystwie orszaku stylizowanych na vintage krzeseł, w umiejętny sposób wyszedł poza tradycyjne schematy, w których krzesła nie do kompletu są synonimem tymczasowości.