Styl klasyczny wnętrza - cechy charakterystyczne. Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?
Styl klasyczny we wnętrzach nie traci na popularności. Gwarantuje przytulność, wprowadza sprawdzone rozwiązania, dobrze znosi zmiany trendów. Wybraliśmy najciekawsze wnętrza urządzone w stylu klasycznym, w których niekiedy można spotkać inspiracje zaczerpnięte z innych stylów. Warto łączyć styl klasyczny z innymi stylami, powstają wnętrza przyciągające uwagę.
Autor: Projekt: MikołajskaSTUDIO, zdjęcia: Yassen Hristov
Uwagę we wnętrzu przyciąga zabudowa meblowa i podłoga w klasyczną jodełkę.
Spis treści
- Jakie są cechy stylu klasycznego?
- Jak urządzić salon w stylu klasycznym? Meble w stylu klasycznym
- Styl klasyczny — materiały i wzory
- Styl klasyczny — kolory
- Kuchnia w stylu klasycznym
- Styl klasyczny w łazience
- Stylu klasyczny — wnętrza w kamienicy, w bloku, klimatyczne kuchnie. 15 prawdziwych mieszkań!
Jakie są cechy stylu klasycznego?
Termin „styl klasyczny” jest bardzo pojemny, jednak najprościej – odnosi się do tradycji wnętrzarskiej, a więc minionych już stylów historycznych. Pojawiają się w nim znane od dziesięcioleci (a nawet wieków) formy mebli, dodatków oraz ornamentów. Oczywiście styl klasyczny nieustannie ewoluuje. Projektanci często łączą klasykę z rozwiązaniami nowoczesnymi, powstają wtedy wnętrza w jednym z najmodniejszych obecnie stylów, modern classic. Równie chętnie styl klasyczny jest łączony ze stylami skandynawskim i loftowym.
Jak urządzić salon w stylu klasycznym? Meble w stylu klasycznym
Klasyczne elementy we wnętrzach nawiązują zarówno do wystroju dawnych pałaców, jak i dworków czy wnętrz mieszczańskich. Choć niekiedy taka konwencja wiąże się z dużą ilością drobiazgów i elementów dekoracyjnych, kluczowe jest postawienie na harmonię kolorystyczną, ład oraz elegancję.
Typowe dla stylu klasycznego są np. eleganckie sofy i fotele, stoły i inne meble o miękkich liniach, wsparte na kabriolowych (wydłużona litera S), albo toczonych nóżkach. Nie powinno zabraknąć komody, konsoli, szafy. Przydadzą się również witryny, kredensy czy tradycyjne biblioteczki.
Klasyka to również sporo tkanin dekoracyjnych, tapet oraz takich elementów zdobniczych, jak sztukateria i boazeria płycinowa.
Styl klasyczny — materiały i wzory
Najlepiej naturalne, unikajmy tworzyw sztucznych. Szlachetne lny, grube bawełny, tweedy oraz oczywiście drewno, kamień. We wnętrzach w stylu klasycznym często spotkamy wzory florystyczne, kwiatowe, wszelkie kraty, paski, inne geometryczne.
Styl klasyczny — kolory
Kolorystyka wnętrz jest przeważnie utrzymana w stonowanych, głównie naturalnych barwach, takich jak biele, szarości, czy beże. Niemniej, coraz częściej spotyka się wnętrza urządzone w eleganckich ciemnych zieleniach, granatach, a nawet w odcieniu dymionego różu.
Kuchnia w stylu klasycznym
W kuchni urządzonej w stylu klasycznym uwagę przyciągają urokliwe szprosy, finezyjne witryny i dekoracyjne pilastry. Dobrze komponuje się z rysunkiem drewna i dekorami w jasnych tonacjach, ale spektakularnie prezentuje się w wyrazistych wybarwieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyce dodać nieco awangardy w postaci designerskich uchwytów lub nowoczesnego okapu w kolorze złota.
Styl klasyczny w łazience
Łazienka w stylu klasycznym emanuje spokojem i elegancją. Tutaj także obowiązują biele, szarości, często spotykane są czarne i złote dodatki, a także czarno-biała mozaika. Aranżację uzupełniają zaokrąglone, czasami nieco wymyślne kształty ceramiki i armatury.
Stylu klasyczny — wnętrza w kamienicy, w bloku, klimatyczne kuchnie. 15 prawdziwych mieszkań!
Autor: Sikora Wnętrza
Zobaczcie, jak można wprowadzić kolor czarny do mieszkania. Czerń we wnętrzach nadaje charakteru i elegancji.
Autor: archiwum
Obszerna kuchnia z jadalnią umożliwiają urządzanie piątkowych tanecznych fajfów dla przyjaciół, a w niedzielę smakowitych śniadań. W jednym wnętrzu znakomicie współgrają ze sobą stylizowane płytki VB (jak te na Titanicu), fotele - klasyki designu z lat 50tych, nowoczesna, przeskalowana lampa Sky Garden frmy Flos i meble wykonane według projektu architekt wnętrz.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Stół, ulubiony mebel domowników, jest świadkiem ważnych rodzinnych wydarzeń i codziennych wspólnie spędzanych chwil. Mebel (z Allegro.pl) pierwotnie był cały biały. Na prośbę żony Szymon wyszlifował blat i pomalował go bejcą. Do lusterka w stylu rokoko, wiszącego między oknami, właściciele też mają sentyment. – Wypatrzyłam je w Paryżu podczas podróży poślubnej – wspomina Magda.
Autor: archiwum
Białe fronty szafek kuchennej zabudowy nawiazują do sztukaterii na ścianie. Część szafek jest oszklona, co sprawia, że całość wyglada bardzo lekko. Zamiast tradycyjnych płytek, nad blatem umieszczono dekoracyjne lustra.Projekt Wnętrz: Malwina Wilczek Architektura WnętrzZdjęcia: Archigrafia
Autor: Eugeniusz Filipiuk
W praktycznej kuchni znalazło się miejsce na podwieszany blat, który pełni kilka funkcji: blatu kuchennego, biurka do pracy, stołu. Wygodne hokery o przemysłowym charakterze (Signal.pl) oraz metalowe lampy (Argon-lampy.pl) dobrano do białej sielskiej kuchni na zasadzie kontrastu. To dodało jej charakteru.
Autor: Michał Skorupski
Salon otwarty na kuchnię i jadalnię to z jednej strony konieczność, a z drugiej świadomy wybór właścicieli – tutaj toczy się życie rodzinne. Komfortowa sofa pochodzi ze sklepu BoConcept, nad nią zawisły obrazy autorstwa Ewy Paulskiej. Na podłodze parkiet dębowy kupiony w Leroy Merlin (Magdzie zależało na uzyskaniu efektu spranej podłogi, dlatego drewno zostało załugowane i zaolejowane na biało).
Autor: Mariusz Bykowski
Zlewozmywak pod oknem dzieli blat na dwie części, czyli dwie wygodne powierzchnie do pracy.
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.
Autor: Edyta Malec
Typowa zamknięta kuchnia z zabudową w kształcie litery U skrywa wiele rozwiązań.
Autor: Francis Amiand
Wnętrze wykończono naturalnymi materiałami i kolorami. Stonowane barwy przełamują kolorowe dodatki oraz wyposażenie wnętrza.
Autor: JT GRUPA
Salon z dużą wygodną 3-metrową sofą zachęca do relaksu. To właśnie tu właściciele chętnie przyjmują gości.
Autor: materiały prasowe
Po wyburzeniu ścian działowych powstała wygodna strefa dzienna z salonem, kuchnią i przedpokojem. Do stylowej aranżacji architekci zaproponowali nowoczesna lampę Vertigo, która znakomicie wpisuje się w tę przestrzeń. Materiały prasowe: SAS Wnętrza, fot.: Krzysztof Strażyński STUDIO
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Niewielka kuchnia zyskała na funkcjonalności dzięki przedłużeniu blatu roboczego o węższy blat jadalniany, oparty na delikatnych nóżkach. Wygospodarowane dodatkowo siedzisko na parapecie kuchennym- umożliwia wspólne spędzanie czasu podczas przygotowywania posiłków.
Autor: Sylwester Rejmer
W salonie zdecydowano się na 1 ścianę w ciemnym kolorze. Na czarnej ścianie wiszą m.in. galeria zdjęć przodków i pamiątki. Dwuskrzydłowe drzwi prowadzą do gościnnej sypialni.
Autor: archiwum
Niebieski dywan w salonie nawiązuje kolorystycznie do kuchennej glazury. Lekki szklany stolik przy sofie pasuje do kloszy wiszącej lampy.Projekt wnętrz: O Fiedorowicz Zdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom