Styl marynistyczny we wnętrzach: meble, dodatki, dekoracje i kolory KROK PO KROKU
Styl marynistyczny to sposób na urządzenie nie tylko letniego domu, lecz także mieszkania w mieście, gdy zechcemy na co dzień czuć się jak na wakacjach. Znakiem rozpoznawczym wnętrz w stylu marynistycznym są świeże barwy - głównie biel, błękit, odcienie piasku i łagodne brązy. A w dodatkach i dekoracjach królują motywy związane z życiem w rytm fal!
Autor: materiały prasowe Zara Home
Spis treści
- Styl marynistyczny krok po kroku
- Styl marynistyczny: dodatki i motywy dekoracyjne
- Styl marynistyczny w różnych pomieszczeniach
- Marynistyczne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ
Wprowadźmy do domu trochę wakacyjnego luzu oraz kolorów pożyczonych od nieba i wody. Styl marynistyczny ma tak wiele odmian, że będziemy mieć przednią zabawę, wybierając dekoracje pasujące do naszego wnętrza. Koniecznie zaprośmy morską faunę, florę i kilka mew!
Styl marynistyczny krok po kroku
Warto mieć schowanych kilka dekoracji lub tkanin, po które sięgniemy przed sezonem, by wprowadzić do domu pożądany przez nas relaksujący nastrój. Białe, kremowe lub szare ściany ułatwią sytuację, bo idealnie pasują do naszego stylu. Przed dokuczliwym upałem najlepiej skryć się w pokoju klimatyzowanym albo… w zimnych kolorach, więc gamę barw rozszerzamy o kilka jakby spranych czy spłowiałych niebieskości i szarości, zestawiając je ze złamaną bielą. Czasem, w razie potrzeby, dodajemy trochę ekscytującego granatu czy kroplę czerwieni. Sprawdzą się także odcienie turkusu nawiązujące do barwy południowych mórz. Do nich daj koralowe dodatki – w kolorze i kształcie.
Nie przegap: Kolor granatowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Styl marynistyczny: dodatki i motywy dekoracyjne
Styl marynistyczny ma kilka odmian. Można pójść w stronę Hampton, czyli wyrafinowanej elegancji przełamanej pewną dozą plażowej beztroski, albo skromniejszej wersji, która także miewa rozmaite przejawy, bardziej dosłownie lub luźno nawiązujące do morskiej tematyki. W każdym przypadku zależy nam na wrażeniu świeżości i lekkości. Zasłony i poduszki w biało-granatowe pasy są tak bardzo charakterystyczne, że nie potrzeba już wiele więcej. Oczywiście przydadzą się niewielkie dekoracje podkreślające nasze marynarskie intencje.
.. Marynistyczne DIY: zajrzyj do galerii po inspiracje i samodzielnie wykonaj dodatki do wnętrza
Autor: agencjafree / living4media
Liny, sznury, linki i sznurki, zarówno surowe, jak i barwione na biało albo na różne odcienie koloru niebieskiego, to podstawa każdego DIY spod znaku stylu marynistycznego!
Miłośnikom natury polecamy kolekcje kamieni lub muszli, np. w dużych szklanych słojach, albo kawał drewna wysmaganego wiatrem, przywieziony z urlopu. Będzie jak najpiękniejsza rzeźba. Cudownie wygląda przezroczyste jasne szkło. Słoje i butle można przerobić na podstawy lamp albo ustawić z nich kompozycję.
Jeśli twoja kanapa niezbyt pasuje do wakacyjnego nastroju, ubierz ją w gładkie lub pasiaste płótno. Zszyj kilka brytów materiału w dużą płachtę i narzuć ją na sofę. Nadmiar tkaniny zwiąż w dekoracyjne węzły. Nie muszą być marynarskie. Jeśli nie chcesz utonąć w mglistych odcieniach, zastosuj wesołe akcenty. Proporczyki, poduszki i zasłony w granacie i czerwieni, w paski łączone z bielą ożywią wnętrze.
Wnętrza w stylu marynistycznym w pigułce
Kolory stylu marynistycznego: biel, różne odcienie niebieskiego (błękit, turkus, granat, navy blue), beż, jasne brązy.
Dekoracje w stylu marynistycznym: okręty, liny marynarskie, stery, kotwice, muszle, bulaje, kompasy, busole.
Meble w stylu marynistycznym: białe, lekkie komody i regały, plecione krzesła i fotele, skrzynie oraz kufry do przechowywania (zamiast szafek).
Motywy zdobnicze: biało-niebieskie pasy, fauna morska (ryby, rozgwiazdy, ośmiornice), statki, oznaczenia portowe i okrętowe, mapy, symbole pirackie.
Styl marynistyczny w różnych pomieszczeniach
Dodatki do domu w stylu marynistycznym pojawiają się w sklepach zazwyczaj w wiosennych i letnich kolekcjach. Możemy wtedy kupić pościel do sypialni z wzorem muszli i rozgwiazd, porcelanę stołową z kotwicami, falami i sylwetkami ryb w kolorze niebieskim. Do pokoju dziennego zawsze warto zwrócić uwagę na poszewki na poduszki z motywami morskimi. Świetnie sprawdzą się też wazony podobnie dekorowane.
Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
W pokoju chłopca możemy zawiesić drewniane półki na linach marynarskich, a na nich ustawić modele statków, ramki z wzorami węzłów marynarskich lub okrągłe ramki na zdjęcia przypominające bulaje. Formy tych ostatnich odnajdą się również w łazience jako okrągłe lustra nad umywalkami. Taką biało-niebieską kolorystykę dobrze jest przełamać kroplą czerwieni. Nie zapominajmy też oczywiście o dodatkach z rozbielonego drewna (wyglądają, jakby długo moczyły się w morzu) albo prawdziwego driftwoodu, czyli drewna wyrzuconego przez morze. Często wykorzystuje się je jako podstawę lampy stołowej bądź stolika kawowego.
Marynistyczne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Mariusz Bykowski
Na tę salonową, marynistyczną aranzację składa się pikowana sofa w przygaszonym, chłodnym odcieniu oscylującym między niebieskim i fioletem, poduszki z kotwicami i stolik kawowy z jasnego drewna. Nad całością górują dwie, geometryczne, designerskie lampy.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Większość mebli w tym pokoju dziecięcym wykonał stolarz na podstawie wskazówek właścicieli. Na przykład łóżko, które dzięki bulajom i sznurkowej siatce przypomina statek. Po drabinie można się wspiąć na „górny pokład”.
Autor: Studio Mohito
Ciekawe dodatki i wykończenia to najmocniejszy atut wnętrza.
Autor: GREEN CANOE STUDIO
Aranżacja tarasu w stylu marynistycznym to trzy kolory: biały, niebieski i odrobina czerwonego. Taki wystrój łatwo można przenieść do wnętrza.