Styl pałacowy: jak urządzić jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym?
Współczesny styl pałacowy często wynika z tęsknoty za dawnymi czasami. Zapominamy, że niegdysiejsze pałace często były dla swoich właścicieli synonimami nowoczesności. Nie trzeba z niej całkiem rezygnować, urządzając jadalnię, salon i sypialnię w stylu pałacowym.
Spis treści
Jadalnia w stylu pałacowym
Bogate, kwietne sztukaterie oraz marmurowy kominek nadadzą pomieszczeniu klasyczny wygląd i podkreślą jego doniosłość. Sala jadalniana to bowiem nie tylko miejsce służące ucztom lukullusowym, lecz także tzw. „obiadom rozumnym”, podczas których arystokracja rodowa spotykała arystokratów ducha: uczonych i myślicieli. Jak nakazuje funkcja pomieszczenia, głównym meblem jest tu stół – najlepszy będzie drewniany. Warto pamiętać o okazałych lustrach, które pozwalają przesyłać ukradkowe spojrzenia. Dzięki nim uczta ciągnie się bez końca!
Salon w stylu pałacowym
Salon, który pozwala połączyć klasyczne wątki, także egzotyczne, z abstrakcyjnym rygorem geometrii: kołami, prostokątami, trójkątami, będzie dostatecznie „stary”, by budzić szacunek, i wciąż dość „młody”, by nie zanudzać nas dworną etykietą. Na tyle rozsądny, by cenić funkcjonalność, i na tyle swawolny – by nie rezygnować z dekoru, intarsjowanych blatów, połyskujących wykończeń. Takie jest popularne w latach 20. i 30. ubiegłego wieku art déco. Lubi precyzyjne i czyste linie, lakierowane powierzchnie fornirowanych mebli, połysk chromowanej stali, mosiądzu i szkła.
Zobacz też: Styl art deco - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Do jego przeważnie monochromatycznej palety – beżów, brązów, szarości czy zieleni – warto wprowadzić mocniejsze akcenty: ponadczasową czerń, turkus albo lazur, a inspiracje z Egiptu, Starożytnej Grecji, Mezopotamii czy Oceanii przełamać motywami XX-wiecznych maszyn. Powstał w czasach swobody, nie należy więc trzymać się go niewolniczo.
Sypialnia w stylu pałacowym
To przestrzeń najbardziej prywatna, ale przeznaczona nie tylko do spania. Z naszych domów zniknęły zupełnie, służące wypoczynkowi, toalecie i spotkaniom intymnym, buduary, które umieszczano pomiędzy salonem a sypialnią. Ta ostatnia, wykwintnie urządzona, może buduar częściowo zastąpić. Do niezbędnego wyposażenia należeć powinny: wygodny fotel lub szezlong, który samą formą sugeruje zwolnienie tempa i relaks, obszerne lustro pozwalające przygotować się przed wyjściem z domu, parawan, dzięki któremu swobodnie i według potrzeb wydzielimy lub zasłonimy fragment pomieszczenia, dodając mu kameralności i błękitnej krwi. Łóżko z futrzaną narzutą oraz ciemniejsze, głębsze kolory sugerują zmysłowość, poufny charakter miejsca. Na zewnątrz nie wydostaną się ani światło, ani niczyje tajemnice.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
W aranżacji sypialni postawiono przede wszystkim na wygodę. Łóżko z miękkim, pikowanym zagłówkiem podnosi poczucie komfortu. Dzięki obecności dużego okna wnętrze jest dobrze doświetlone. Kolory pojawiające się we wnętrzu to beże i szarości.
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.
Autor: Marcin Czechowicz
Elegancki, klasyczny salon: ścianę na której znajduje się kominek pomalowano na kolor ciemnoszary, który znakomicie podkreśla klasyczny wystrój wnętrza i jest dobrym tłem do wyeksponowania dekoracjnych dodatków. Pani domu sama zaprojektowała aranżację salonu, wiele mebli odnowiła i przerobiła.
Autor: agencjafree / living4media
Na posadzce salonu został ułożony parkiet w klasyczny wzór szachownicy.