Styl skandynawski - co go charakteryzuje? Opis stylu skandynawskiego
Modny styl skandynawski zawojował wnętrza i nieprędko się to zmieni. Ponadto ciekawie ewoluuje i można powiedzieć, że niejedno ma imię. Na czym polega styl skandynawski i skąd taka jego popularność? Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na aranżację wnętrz albo pokoju w stylu skandynawskim? Czy jest to duża inwestycja? Odpowiadamy na te pytania, systematyzujemy wiedzę oraz przedstawiamy opis stylu skandynawskiego.
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
Lekkie meble w stylu skandynawskim bardzo lubia delikatne kolory neutralne i pastele. Często uzupełniamy je detalami w kolorach nasyconych.
Spis treści
- Styl skandynawski w kilku odsłonach
- Styl skandynawski - opis odmian. Czym się różnią?
- Meble w stylu skandynawskim, czyli inwestycja na lata
- Styl skandynawski - kolor biały jako baza
- Mieszkanie w stylu skandynawskim [GALERIA]
- Materiały i kolory: naturalnie i jasno
- Dodatki w stylu skandynawskim: mało, ale kolorowo
Większość z nas pewnie już zetknęła się ze stylem skandynawskim. Na każdym portalu internetowym i w czasopismach znajdziemy mnóstwo zdjęć z wnętrzami w stylu skandynawskim. Czasem jednak nie mamy pewności, czy to styl skandynawski, może bardziej industrialny czy po prostu nowoczesny? Okazuje się, że na przestrzeni lat styl skandynawski ewoluował i wykształciło się kilka jego odmian: od stylu gustawiańskiego z elementami klasycznymi, poprzez folkowy, nieco cukierkowy z wieloma detalami wykonanymi własnoręcznie, przez współczesny new nordic aż po najnowszą odmianę scandi chic, w której pojawia się dużo złota.
Dlaczego tak bardzo polubiliśmy styl skandynawski? Powód jest prosty: mamy podobne światło jak w krajach północnych i znacznie mniej dni słonecznych niż na południu Europy dlatego białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami tak dobrze się sprawdzają. Jakie zasady rządzą w stylu skandynawskim i o czym trzeba pamiętać, kreując przestrzeń utrzymaną w tym klimacie?
Styl skandynawski w kilku odsłonach
W klasycznym wydaniu styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Najczęściej spotykane połączenia to ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni. Coraz częściej projektanci zapraszają jednak do wnętrz złoto, które nadaje swojskiemu stylowi skandynawskiemu elegancję i oryginalny charakter.
Autor: Kasia Rutkowiak
Dobór wyposażenia i dekoracji do salonu nie jest przypadkowy. Każdy plakat, świecznik, wazonik czy mebel został dokładnie przemyślany i dopasowany do wnętrza. Stół zrobiony według pomysłu Kasi pozwala wygodnie usiąść całej rodzinie do wspólnych posiłków czy gry w remika. W salonie stoi też ukochany mebel gospodyni – biała drewniana witryna Oliver Furniture, w której trzyma dużą część zbieranej od lat duńskiej porcelany. GDZIE KUPIĆ: stół – nordicdecoration.com; krzesła – normann-copenhagen.com, stokke.com; plakat, stoliki – designzoo.pl; obrazy – gallerilaura.dk; wazony – lyngby.com; świeczniki – amazingdecor.pl
Styl skandynawski - opis odmian. Czym się różnią?
- Styl gustawiański
Styl skandynawski nie jest jednorodny. Wielbiciele tradycji i klasyki znajdą coś dla siebie w meblach i detalach z czasów gustawiańskich. Chociaż klasyczne w formie meble są dość ciężkie, to jednak jasne kolory sprawiają, że idealnie prezentują się na tle jasnych kolorów farb do ścian, jasnych parkietów oraz w towarzystwie dodatków dekoracyjnych wykonane z materiałów naturalnych w kolorach neutralnych. Urok gustawiańskiej odmiany stylu skandynawskiego polega na różnorodności faktur, a także przecierkach w klasycznej formie. Można więc do takiego wnętrza śmiało wprowadzać elementy prowansalskie czy shabby chic.
- Styl skandynawski w wersji folk
Folkowa odmiana stylu skandynawskiego charakteryzuje się prostotą, materiałami naturalnymi i elementami wykonanymi własnoręcznie. Właśnie dzięki elementom DIY jest to najbardziej kolorowa wersja stylu skandynawskiego. Barwne plecione dywaniki, filcowe ozdoby, ozdobne figurki (jak koniki czy ptaszki), drewniane lampiony i świeczniki stanowią o uroku stylu skandynawskiego folk. A ponieważ elementy dekoracyjne etno powracają do trendów, można śmiało łączyć dodatki typowo skandynawskie z tymi z różnych części świata. Jasne tło i uniwersalna baza zapewnią im idealną przestrzeń do tego, by w pełni ukazały swoje piękno.
- Styl new nordic
Odmiana new nordic jest nam bodaj najbardziej znana. Jej znaki rozpoznawcze to białe ściany, posadzka z jasnego drewna, bielonego lub malowanego na biało, jasne meble i dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych z dodatkiem kolorowych dekoracji na ścianie, plecionych dywanów lub poduszek na szarych, białych albo kremowych sofach.
- Scandi chic
W ostatnich latach wykształciła się nowa odmiana stylu skandynawskiego – scandi chic. Zauważamy tu dużo elementów w kolorze złota (także różowego), miedzi i mosiądzu zarówno w wersji błyszczącej, jak i matowej. Pojawia się też sporo koloru żółtego, pudrowego różu i błękitu oraz lamp z przeskalowanymi szklanymi kloszami. Do tego dochodzą skóry w miękkiej i puszystej formie rzucone na sofy, fotele i podłogę. Naturalne tkaniny obiciowe występują w swoich najbardziej szlachetnych odmianach. W scandi chic (ale też w new nordic) znajdziemy więcej koloru czarnego i antracytu równoważących biel.
- Dark nordic
Choć styl skandynawski to przede wszystkim białe (albo bardzo jasne) tło, przenika do niego coraz więcej ciemnych kolorów. Najczęściej pojawiają się w postaci mocnego akcentu na jednej ścianie w salonie czy sypialni. Szmaragdowa zieleń, granat, kobalt czy antracyt stanowią doskonałe tło dla skandynawskiego designu. Bardziej wyraziste barwy znajdziemy również na meblach wypoczynkowych, czyli sofach i fotelach. Czy to słuszny kierunek dla skandynawskiego designu? Tu można dyskutować, bo jednak bordowe, granatowe, zielone czy ceglaste sofy coraz bardziej przypominają te proponowane m.in. przez włoskie marki. A przecież w stylu skandynawskich kochamy „północny” autentyzm i specyficzną wrażliwość estetyczną.
Czytaj także:
Skandynawskie wnętrza: 10 aranżacji, które warto zapamiętać >>>
Kuchnia w stylu skandynawskim - jak urządzić skandynawską kuchnię? >>>
Salon w stylu skandynawskim. Spokojna aranżacja salonu z jadalnią >>>
Autor: materiały prasowe
Styl skandynawski znakomicie odnajduje się w klasycznych wnętrzach starych kamienic. Fot. Bolia, mat. prasowe: brovarna4.com
Autor: materiały prasowe Electrolux
Meble w stylu skandynawskim, czyli inwestycja na lata
Meble i dodatki w stylu skandynawskim – zwłaszcza to pochodzące z krajów północnych – stanowią duży wydatek. Wykonane według oryginalnych projektów duńskich, fińskich czy szwedzkich (np. fotele Egg i Swan według projektu Arne Jacobsena) kosztują znacznie więcej niż modele z sieciówek. Jednak są tak wygodne i precyzyjnie wykonane, że zazwyczaj przechodzą z pokolenia na pokolenie, stając się niemalże rodzinną pamiątką. Możemy je więc traktować jako inwestycję na lata.
Podobnie sprawa wygląda z krzesłami, lampami czy regałami. Na przykład regały szwedzkiej firmy String przeżywają teraz swoją drugą młodość. O popularności projektów skandynawskich świadczy ogromna liczba „podróbek” oraz to, że niezmiennie stanowią inspirację dla studentów wzornictwa i projektowania wnętrz. Mnóstwo mebli i dodatków pochodzących ze Skandynawii stało się już ikonami współczesnego designu. Ich jakość oraz ergonomia są zazwyczaj bardzo szybko doceniane.
Styl skandynawski - kolor biały jako baza
Baza stylu skandynawskiego jest wspólna dla wszystkich jego odmian – chodzi przede wszystkim o biel. Styl skandynawski to przede wszystkim światło, a kolor biały najlepiej je odbija oraz eksponuje. W Polsce mamy podobne oświetlenie dzienne jak w Skandynawii, stąd rozwiązania z północy doskonale sprawdzają się na naszej szerokości geograficznej. Aranżując wnętrze w stylu skandynawskim, powinniśmy zacząć od pomalowania ścian i sufitu na kolor biały. Jeśli mamy wpływ na stolarkę okienną i wewnętrzną, też wybierzmy tę w kolorze białym. Najlepszym dopełnieniem białej bazy są podłogi z jasnego lub bielonego drewna albo pomalowane w jedynym „słusznym” kolorze, czyli białym.
Mieszkanie w stylu skandynawskim [GALERIA]
Zobacz, jak zagwarantować spójność stylu przy urządzaniu całego mieszkania w klimacie skandynawskim. Przestrzeń pomagają kreować przytulne dodatki.
Autor: Marcin Czechowicz
Podłużne płytki (Castorama) są płaskie, matowe i ułożone pod sznurek. W połączeniu z wyraźnymi podziałami, jakie dają fronty szafek powstaje wrażenie geometrycznego porządku. Pogłębiają je prosta bryła srebrzystego okapu (Samsung) i ograniczona liczba ozdób. – Bardzo się pilnuję, by nie przeładować kuchni (i reszty mieszkania) rzeczami – mówi Marta. – Tak jest bardziej funkcjonalnie, a poza tym lubię przestrzeń i światło.
Materiały i kolory: naturalnie i jasno
Dla Skandynawów ważne jest życie w zgodzie z naturą, z której pochodzą barwy obowiązujące w stylu skandynawskim, czyli kolor biały, szarości, błękity, rozbielona zieleń, pudrowy róż. Dopiero w dodatkach pojawia się intensywna czerwień, kolor żółty, granatowy i czarny. Materiały stosowane do wyrobu mebli w stylu skandynawskim to przede wszystkim surowce naturalne: drewno, skóra, len, bawełna, kamień.
W większości chodzi o materiały pochodzące z danej strefy klimatycznej. Drewno do produkcji mebli to przede wszystkim brzoza, jesion i sosna, czyli wszystkie w jasnych odcieniach. To samo dotyczy parkietu. Często drewno znajdujące się na podłodze jest dodatkowo rozbielane specjalnymi preparatami.
Najbardziej zaś lubianym sposobem wykończenia parkietu jest olejowanie, nie lakierowanie, które pozbawia drewno możliwości oddychania. Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne, pozbawione zbędnych dodatków – mają być przede wszystkim użyteczne.
Dodatki w stylu skandynawskim: mało, ale kolorowo
Delikatna, prosta i nienarzucająca się dekoracja wnętrza stanowi kwintesencję stylu skandynawskiego. W prostych, często wręcz minimalistycznych wnętrzach to właśnie dodatki nadają wnętrzu charakter. Akcesoria i dekoracje również wytwarzane są z materiałów naturalnych, choć niekiedy znajdziemy też wysokogatunkowe tworzywa sztuczne (najlepiej pochodzące z recyklingu).
W zależności od tego, czy wnętrze jest bardziej nowoczesne, czy klasyczne (czyli gustawiańskie), dodatki są albo nowe, albo stare, a więc z odzysku, bądź co jest ostatnio bardzo modne – postarzane. Dopiero tutaj, przy okazji dodatków, wprowadzamy mocny kolor: intensywny żółty, czerwony (szczególnie w okresie Bożego Narodzenia), kobaltowy czy czarny. Dodatki często naśladują kształty z otaczającej przyrody – dlatego zobaczymy wieszaki gałęzie, lampy szyszki itp. Kolor pojawia się też w sztuce na ścianie jako obrazy, plakaty i zdjęcia.
Skandynawowie bardzo dbają o środowisko naturalne, stąd ich zamiłowanie do przetwarzania już istniejących wyrobów. Dużą popularnością cieszą się na przykład meble z palet.
Autor: archiwum
Strefę do zabawy wyróżniono ozdobą w kształcie domku i pomalowano. Jasne neutralne kolory użyte w aranżacji pozwalają zaszaleć z barwnymi dodatkami i dekoracjami. Projekt wnętrza i wizualizacje: Studio 36m2
Autor: mat. pras. SomProduct
Monochromatyczna sypialnia w stylu skandynawskim. Zdecydowana redukcja palety kolorystycznej ułatwia wyciszenie się przed snem i gwarantuje spokojne poranki. W aranżacji łóżko Sally, 1362 zł, z oferty marki SomProduct.
Autor: materiały prasowe
Meble typowe dla stylu skandynawskiego w złotej wersji sprawiają, że aranżacje nabierają nowego wymiaru. Nawet ozdobne detale przy poduszkach moga być w kolorze złotym. Mat. prasowe: Bloomingville, malabelle.pl