Styl urban jungle bez tajemnic. Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle?
Styl urban jungle próbuje przenieść tropikalną, dziką florę do funkcjonalnego, wielkomiejskiego wnętrza. Mieszkania urządzone w tym stylu cieszą się dużą popularnością i nie przestają inspirować architektów oraz projektantów. Jak samodzielnie zaaranżować wnętrze w stylu urban jungle? Jakie dodatki powinny się w nim znaleźć?
Spis treści
Jak urządzić wnętrze w stylu urban jungle?
Styl urban jungle może być interpretowany jako odpowiedź współczesnego człowieka zamkniętego w betonowych miastach na brak kontaktu z naturą. Wypełnianie mieszkań roślinami i kojącą zielenią w postaci obić mebli i dodatków ma na celu naprawienie tej więzi. Z drugiej strony, styl urban jungle jest żywy, pozytywny i atrakcyjny wizualnie, dlatego doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnych wnętrz.
Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle? Na początek warto zacząć od wyboru odcienia koloru zielonego, który najbardziej się nam podoba. Niezależnie czy wybierzemy modną butelkową zieleń, zgaszone oliwkowe kolory czy żywą zieleń imitującą młode listki, powinniśmy czuć się dobrze z konkretnym odcieniem. Kolor zielony wykorzystajmy w obiciach i tkaninach. Dobrym pomysłem jest zakup zielonej, wygodnej sofy, fotela lub zielonych zasłon. Możemy także pomalować ścianę na kolor zielony lub pokryć ją tapetą z motywami roślinnymi. Modną opcją będzie również miętowa ściana!
Aranżując salon w stylu urban jungle, nie zapominajmy o meblach. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, bambus czy wiklina. Jeśli mamy możliwość, warto zaopatrzyć się w meble z egzotycznych gatunków drewna, zwłaszcza tych ciemniejszych, np. mahoń. Wykorzystanie egzotycznych gatunków drewna doda wnętrzu urban jungle autentyczności i efektywności. Meble w stylu industrialnym również będą doskonale pasować do salonu urban jungle. Surowy industrialny loft i energetyzująca, „żywa” dżungla to połączenie, które w szczególności upodobali sobie architekci i projektanci wnętrz. Trudno się dziwić – takie wnętrze wygląda wspaniale!
Jakie kolory powinny znaleźć się we wnętrzu w stylu urban jungle? Oprócz wyżej wymienionych zieleni styl urban jungle chętnie czerpie z innych kolorów ziemi, a więc beżów, brązów, brudnych bieli i głębokiej czerni. Ściany w salonie urban jungle możemy pomalować na każdy z tych kolorów, ale najlepszą opcją wydaje się pokrycie ścian jasną farbą (np. beżową) i dobieranie ciemniejszych dodatków.
Styl urban jungle – dodatki
We wnętrzach urban jungle główną rolę grają rośliny – im są bardziej rozłożyste i egzotyczne, tym lepiej. Dlatego warto zaprosić do swoich wnętrz monstery, palmy, paprocie, kaktusy czy sukulenty. Porozstawiajmy je na półkach, zawieśmy w makramach, możemy nawet wstawić do pokoju kratkę i tak hodować pnącza! Idea jest prosta: rośliny mają stworzyć we wnętrzu specyficzny klimat „dżungli”.
Styl urban jungle to również wszelkiego rodzaju roślinne motywy. W sklepach z łatwością znajdziemy poduszki, pościel, zasłony czy grafiki z liśćmi monstery, czy palmowca. Wybierając dodatki pamiętajmy o umiarze – z takimi wzorami łatwo przesadzić i przytłoczyć przestrzeń. Zdecydujmy się raczej na jeden motyw przewodni i rozłóżmy go równomiernie po pomieszczeniu, by zamiast dominować, wtopił się w ogólny wystrój wnętrza.
W mieszkaniu urban jungle nie może również zabraknąć przedmiotów takich jak: świeczniki, świeczki i lampiony, które wprowadzą do pomieszczenia przytulny klimat. Jeśli lubimy podróże, wyeksponujmy pamiątki i mapy, możemy także kupić inspirowane sztuką afrykańską przedmioty, np. figurki czy maski. W mieszkaniu w stylu urban jungle powinny pojawić się również dodatki wykonane z naturalnych materiałów, jak wiklina, rattan, len czy bawełna.
A jak urządzić łazienkę w stylu urban jungle? To proste! Wkomponujmy w przestrzeń łazienkową motywy roślinne, a także żywe roślinki (te, które lubią wilgotny klimat, np. paprocie). Jeśli dysponujmy przestronną łazienką, wstawmy duże donice z rozłożystymi palmami lub monsterami. Możemy pomalować na zielono jedną ścianę lub pokryć ją wodoodporną tapetą z motywami roślinnymi.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Autor: Marcin Czechowicz
Obowiązkowym elementem stylu boho jest patchwork, czy to w postaci pozszywanych ze skrawków różnych materiałów poszewek na poduszki, czy wielokolorowego kolażu wzorzystych tapet na ścianie.
Autor: archiwum
Bujna monstera o rozłożystych liściach wygląda egzotycznie i ciekawie. Jeśli lubimy klimaty rodem z dżunglii z łatwością możemy strworzyć taki mikroklimat w swojej łazience. Pomogą w tym wiklinowe lub bambusowe akcesoria, naturalne, jasne drewno i dodatki z motywem egzotycznych ptaków.