Szukasz mebli do małego mieszkania? Znaleźliśmy 10 sprytnych rozwiązań idealnych na niewielki metraż
W meblowaniu niewielkiego mieszkania najważniejszy jest dobry plan. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, co się sprawdzi oraz czym się kierować podczas zakupów.
Wbrew pozorom małe mieszkanie daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. W ofercie producentów znajdziemy mnóstwo mebli, które pozwolą nam wygodnie i funkcjonalnie urządzić każdą przestrzeń. Od czego zacząć? Od dobrego planu i refleksji na temat własnego życia.
Czy w kawalerce, którą dzisiaj urządzamy, za jakiś czas pojawi się dziecko? Czy to, co lubimy, wiąże się z gromadzeniem urządzeń, przedmiotów? Np. gadżetów do kuchni, bo kochamy gotować? Książek? A może mamy mnóstwo ubrań i wiemy, że będzie ich jeszcze więcej? Bardzo ważny jest także aspekt towarzyski – gdzie będzie nocować siostra, gdy wpadnie w odwiedziny?
Nie wszystko da się przewidzieć, ale można wybrać meble, które będą zmieniać swoje funkcje tak jak my – nawyki i potrzeby. Nie sugerujmy się chwilowymi modami i wybierajmy sprawdzone rozwiązania. W małym mieszkaniu najlepiej odnajdą się kolekcje w jasnych, uniwersalnych kolorach. Nie przytłoczą przestrzeni i staną się bazą dla dających się łatwo zmieniać dodatków. W sklepach szukajmy rozwiązań wielofunkcyjnych – im więcej możliwości w jednym meblu, tym lepiej. Komoda ma dużo schowków i szuflad? To zawsze plus, nawet jeśli aktualnie mamy niewiele rzeczy.
Z pomysłem
Niepozorna szuflada Stage to interaktywny produkt, który po rozsunięciu umożliwia podłączenie sprzętu elektronicznego. Po zamknięciu może być półką, a nawet miejscem do pracy.
W dogodnym miejscu
Na małej powierzchni liczy się każdy centymetr. Jeżeli potrzebujemy miejsca do pracy, warto poszukać sekretarzyka, który można powiesić na ścianie. W środku pochowamy ważne dokumenty, na górze poukładamy rzeczy potrzebne na bieżąco.
Przydatny duet
Lekkie sztaplowane stoliki możemy przenosić z kąta w kąt i rozstawiać w zależności od potrzeb. Ten komplet zajmuje dużo mniej miejsca, oszczędzając cenną przestrzeń.
Przygotuj dokładne wymiary każdego pomieszczenia. Najlepiej zabierz do sklepu plan mieszkania i koniecznie miarkę. Warto mieć też ze sobą kilka zdjęć, na których widać, gdzie pada światło, jakie miejsca wydają się mało ustawne.
Koniecznie zapytaj sprzedawcę o meble projektowane z myślą o małych mieszkaniach – to w nich producenci ukryli najwięcej dodatkowych funkcji i pomysłów na przechowywanie.
Inwestuj w sprytne pomysły, które pozwalają zagospodarować niewykorzystane dotąd zakamarki. Postaw na odpowiednie materiały. Np. szafki z elementami ze szkła czy szafy z lustrzanymi frontami wydadzą się „lżejsze” niż mocna, drewniana zabudowa.
Unikaj ozdobnych, stylowych kompletów mebli – przestrzeń będzie bowiem sprawiać wrażenie przeładowanej, zagraconej. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzają się proste linie i kształty.
Na widoku
Aby pomieszczenie wydało się przestronne, a nie „zastawione” meblami, warto poszukać rozwiązań na cienkich nóżkach z transparentną bryłą. Decydując się na przeszklenia, musimy jednak pamiętać, że wewnątrz gabloty powinny się znaleźć ładnie ułożone przedmioty.
Nie tylko dla dzieci
Łóżka piętrowe lub na antresoli to bardzo wygodne rozwiązanie. Pomagają zaoszczędzić mnóstwo cennego miejsca na podłodze. Na dole można zorganizować kącik do pracy lub ustawić niewielką kanapę.
Zestaw rosnący
Sofa modułowa pozwala na dużą swobodę aranżacji. Składa się z kilku części, które zestawiamy, rozsuwamy i ustawiamy według własnych upodobań. Z czasem, wraz ze zmieniającymi się potrzebami, można dokupić kolejne elementy.
Na kółkach
Na małej powierzchni sprawdzą się meble na kółkach, które można swobodnie przesunąć. Są to nie tylko stoliki, ale też komody, sofy czy regały.