Ulubiony telesalon, czyli gdzie postawić telewizor
Nie da się ukryć, że większość naszych pokoi dziennych została urządzona „pod telewizor”. Telewizory w domach są często ozdobą i źródłem prestiżu, który rośnie wraz z przekątną ekranu. Radzimy, jak dobrze urządzić kącik telewizyjny i jaki wybrać telewizor.
Znam tylko dwa domy, gdzie telewizor nie stanowi centrum, wokół którego urządzono cały salon. We wszystkich innych ustawienie mebli jest podporządkowane usytuowaniu odbiornika. Chowanie go w szafie już wyszło z mody, ma być widoczny, a nawet wyeksponowany. Kanapy, fotele, pufy stoją karnie zwrócone w stronę ekranu. Między nimi mniejszy lub większy stolik. Świadczy to o tym, że nasze życie upływa w cieniu, a raczej w świetle telewizora. Tu odpoczywamy, rozmawiamy z rodziną (czasem tylko w czasie emisji reklam), a nawet jadamy obiady, żeby nie przegapić przełomowej sceny w serialu.
Jak urządzić kącik telewizyjny
Nierzadko można zaobserwować, że życie domowe zostało zdominowane przez to żarłoczne medium. Aby temu zaradzić, przydałby się pokój telewizyjny, ale wiadomo, że w wielu mieszkaniach nie ma na niego miejsca. Powinniśmy zatem zapewnić sobie jak największy komfort w istniejących warunkach. Jeśli lubisz z całą rodziną zalegać na kanapie, oglądając bajki i kryminały, potrzebujesz dużej narożnej kanapy z szezlongiem. Oprócz stolika kawowego po bokach postaw kilka małych stolików i lampę, która przyda się, gdy zechcesz poczytać. Jeden fotel i lampę ulokuj z dala od telewizora, dla miłośnika wieczornej lektury i słuchania muzyki w słuchawkach.
Jaki kupić telewizor? Telewizor LCD czy plazmowy
Telewizor LCD
zalety:
- tańszy i trwalszy od plazmy. Energooszczędny, ma dużą jasność obrazu i lepiej wyświetla jego szczegóły, nie ma efektu migotania. Przy oglądaniu w świetle dziennym obraz jest lepszy niż w telewizorze plazmowym, ma także mniejsze odbicia na ekranie.
wady:
- niedoskonała czerń w obrazie (efekt świecenia), wrażenie smużenia przy dynamicznych zmianach obrazu (np. relacje sportowe czy kino akcji), gorzej sprawdza się w dużych pomieszczeniach.
Telewizor plazmowy
Zalety:
- szeroki kąt patrzenia, doskonałe kolory, intensywna czerń. Idealny do obszernych pomieszczeń, w których ogląda się z dużej odległości.
Wady:
- droższy od telewizora LCD, pobiera więcej energii, ma krótszą żywotność. Duże piksele widoczne gołym okiem przy oglądaniu z małej odległości, gorsza widoczność w świetle dziennym (wymaga lekkiego zaciemnienia pokoju).
Gdzie postawić telewizor
Zbyt mały lub za duży ekran zmniejsza komfort oglądania. Jego wielkość dopasuj do odległości, z której oglądasz telewizję. Najprościej obliczysz ją, dzieląc przez 10 przekątną ekranu. Dotyczy to odbiorników LCD i plazmowych. Wieszając telewizor na ścianie, pamiętaj, że dolna krawędź nie powinna być wyżej niż 120 cm nad podłogą. Nie ustawiaj telewizora naprzeciw silnego źródła światła - okna lub lampy. Jego miejsce ustal przed remontem mieszkania, by móc zaplanować ukrycie kabli. Można je schować w wykutym w ścianie kanale lub w zabudowie z płyty gipsowo-kartonowej.