Urządzamy salon z lamelami! Jak zamontować lamele krok po kroku? Instrukcja jest banalna

2024-07-11 9:25

Obecnie triumfy święcą ściany, które nie są płaskie. Ozdabiamy je nie tylko sztukaterią. Hitem są także lamele dekoracyjne, które potrafią zdziałać cuda! Łatwo się je montuje, ich zakup nie obciąża zbytnio portfela, a wykładając nimi nawet jedną powierzchnię, nadamy wnętrzu ciekawego charakteru. Dowiedz się, jak urządzić salon z lamelami, do jakich wnętrz i stylów pasują oraz poznaj ich zalety!

Spis treści

  1. Co to są lamele dekoracyjne? Kolorystyka i materiały
  2. Lamele – zalety
  3. Lamele we wnętrzach — gdzie położyć?
  4. Do jakich wnętrz pasują lamele dekoracyjne?
  5. Jak zamontować lamele krok po kroku? Montaż lameli — instrukcja
  6. Lamele w salonie. Jak urządzić salon z lamelami?

Co to są lamele dekoracyjne? Kolorystyka i materiały

Lamele to długie listwy o szerokości ok. 3 cm i głębokości ok. 4 cm (najpopularniejszy wariant). Przestrzeń między pojedynczymi listwami wypełniana jest specjalnymi profilami, które pozwalają zakryć ścianę oraz łatwiej zadbać o czystość całej aranżacji.

Profile dostępne są w różnych kolorach, chociaż najczęściej stosuje się wykończenia kontrastujące z barwą lameli i jednocześnie korespondujące z kolorem ściany, którą pokrywają (na przykład: drewniane lamele z czarnymi profilami).

Lamele dekoracyjne mogą być wykonane z drewna – najczęściej dębu, jesionu lub sosny – lub płyty MDF pokrytej naturalnym fornirem, np. z dębu czy orzecha.

Modele z MDF są trwalsze niż drewniane i z powodzeniem można stosować je np. w łazience, kuchni czy przedpokoju, a więc w miejscach, gdzie panują specyficzne warunki.

Najpopularniejsze są lamele o wykończeniu drewnianym, ale Polacy chętnie wybierają także lamele o jednolitym kolorze, np. czarne, białe czy granatowe. W sklepach możemy spotkać także lamele imitujące beton.

Przeczytaj także: Salon 2023 inspiracje, porady ekspertów. Jak urządzić nowoczesny i przytulny salon

Lamele – zalety

Powodów, dla których warto zdecydować się na dekoracyjne listewki, jest wiele. Oto kilka najważniejszych zalet lameli:

1. Wielofunkcyjne – możemy dostosować je praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Lamele będą doskonałą dekoracją ściany, sufitu lub spełnią funkcję ścianki działowej.

2. Ocieplają wnętrze – drewniane lamele wprowadzają do pomieszczenia ciepły i przytulny klimat. Nawet niewielka ściana pokryta rzędem lameli w odcieniu sosny czy dębu może odmienić charakter wnętrza.

3. Poprawiają akustykę – lamele dekoracyjne mogą również pozytywnie wpływać na akustykę w pomieszczeniu. Producenci tych niepozornych listewek twierdzą, że lamele są w stanie częściowo wygłuszyć pokój, dlatego ściany telewizyjne pokryte lamelami cieszą się tak dużą popularnością.

4. Proste w montażu – by przymocować lamele do ściany, nie potrzebujemy ciężkiego sprzętu czy ekipy fachowców. Wystarczy klej, poziomica, odrobina wolnego czasu i dobrych chęci.

5. Są nietuzinkową dekoracją – lamele to alternatywa dla tapet, tynków strukturalnych, farb czy płytek. Za pomocą kilku listewek w intrygującym kolorze i sposobie ułożenia (pionowy, poziomy, po skosie) jesteśmy w stanie stworzyć piękną dekorację wnętrza.

6. Wprowadzają głębię do pomieszczenia – lamele z założenia są dekoracją 3D, dlatego z łatwością wprowadzają do pomieszczenia głębię (zwłaszcza gdy listwy i wypełniające je profile są w kontrastujących ze sobą barwach). Ściana z lameli to również sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu dynamiczności.

Lamele w salonie
Autor: Materiały prasowe/Lamelli

Lamele we wnętrzach — gdzie położyć?

Lamele dekoracyjne możemy wykorzystać na kilka sposobów. Dzieląc je na grupy w zależności od lokacji, otrzymujemy:

1. Lamele ścienne – to najpopularniejszy sposób montażu lameli. Ściany pokryte charakterystycznymi listewkami świetnie ożywiają wnętrze i nadają mu wyjątkowego charakteru.

2. Lamele na suficie – lamelami możemy udekorować także sufit. Pamiętajmy, że to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku wysokich pomieszczeń. Lamele na suficie w niskim pokoju jeszcze bardziej go zmniejszą i przytłoczą.

3. Ścianka ażurowa z lameli – lamele to idealny sposób na wydzielenie przestrzeni lub stref w mieszkaniu, zwłaszcza w tym o niewielkim metrażu. Zamiast murowanych ścian lub ścianek z karton-gipsu możemy stworzyć przepierzenie z lameli, zapewniając jednocześnie swobodny przepływ światła i cyrkulację powietrza.

Do jakich wnętrz pasują lamele dekoracyjne?

Uniwersalność lameli dekoracyjnych sprawia, że bez problemu możemy wykorzystać je praktycznie w każdym wnętrzu bez względu na styl wykończenia. Niemniej są style aranżacyjne, które zdają się szczególnie dobrze dogadywać się z lamelami:

Lamele pasują do wnętrz w stylu:

  • skandynawskim
  • industrialnym
  • nowoczesnym
  • mid century
  • japandi

Najczęściej lamele dekoracyjne spotkać możemy w salonach (jako dekoracja ściany głównej lub ściany z TV), chociaż świetnie swoje zadanie spełniają również w sypialni (na ścianie za łóżkiem) czy przedpokoju (jako dekoracja i ochrona ściany).

Jak zamontować lamele krok po kroku? Montaż lameli — instrukcja

Montaż lameli ściennych nie powinien sprawić nam większych problemów. W zależności od modelu lamele możemy przymocować do ściany za pomocą kleju montażowego, specjalnej mocnej taśmy lub wkrętów.

Jaką odległość zachować między listwami? Dla najlepszego efektu zaleca się zachować odległość ok. 2,8-3 cm.

Zamawiając lamele, często możemy poprosić producenta o ich przycięcie, ale jeśli nie mamy takiej możliwości – lamele są z reguły tak przygotowane, by docięcie ich własnoręcznie nie sprawiało większego problemu.

Jeśli nie chcemy męczyć się z mocowaniem do ściany każdej lamelki oddzielnie, możemy kupić całe panele z przytwierdzonymi fabrycznie lamelami.

Dla tych, którzy chcą samodzielnie stworzyć aranżację ściany z lameli, przygotowaliśmy krótką instrukcję krok po kroku:

KROK 1: Przygotowujemy klej montażowy, poziomicę, piłę do drewna i lamele

KROK 2: przycinamy listwy do preferowanej długości

KROK 3: wyznaczamy pion (lub poziom, jeśli ustawiamy lamele poziomo) przy użyciu poziomicy i przyklejamy pierwszą lamelę.

KROK 4: równamy listwę wykończeniową do pierwszej lameli

KROK 5: kolejną lamelę równamy do sąsiadującej z nią listwy – i wszystko powtarzamy do czasu, gdy wykorzystamy wszystkie lamele.

erkado lamele
Autor: materiały prasowe ERKADO

Lamele w salonie. Jak urządzić salon z lamelami?

Lamele w salonie wciąż nie wychodzą z mody i od kilku sezonów pojawiają się we współczesnych aranżacjach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że doskonale będą wyglądać w każdym wnętrzu, niezależnie od jego powierzchni. 

Pionowe pasy wyszczuplają, ułożone poziomo poszerzają. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać w swoim salonie, w takiej pozycji ułóż wąskie listewki. 

Lamele w salonie
Autor: Materiały prasowe/Kalithea

Jak jeszcze można ułożyć lamele w salonie?

Na ogół montuje się je pionowo na ścianie głównej. Pokrywa się jej część, tworząc niewielką dekorację, albo całość. To jednak niejedyna możliwość!

Dobrze będą prezentować się także na suficie. Dzięki nim ten zyska na trójwymiarowości. Lamelami można również wypełnić całą wnękę, jeśli posiadamy taką w salonie. Lamele w salonie pozwolą nam stworzyć także w nim odrębną strefę, np. na jadalnię albo kącik biblioteczny. 

Co ważne, lamele w salonie wcale nie muszą być montowane na całej wysokości ściany. Można je dociąć do odpowiedniej wysokości i zrobić z nich niewielką dekorację, która będzie nowoczesną formą lamperii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co na ścianę zamiast farby? Panele tapicerowane, lamele, boazeria angielska czy beton architektoniczny?

Znasz te przedmioty z czasów PRL? QUIZ

Pytanie 1 z 11
Co jest na zdjęciu?
Znasz te przedmioty z czasów PRL? Sprawdź się w QUIZIE
Sztukateria we wnętrzach_WZ_Studio
Nasi Partnerzy polecają