Jak urządzić dom w stylu rustykalnym? Wiejskie fusion, czyli nie zamień domu w lamusa

2024-10-04 15:08

Wiejskie fusion może Cię zachwycić! Znajdziesz je zarówno w wiejskich domach mieszczuchów, jak i w stylowych wnętrzach dużych miast. To wyrazisty trend, który łączy rustykalne klimaty z zupełnie odmiennymi stylami, tworząc niebanalne połączenia. Nie jest to dosłowna fascynacja sztuką ludową, lecz kreatywne podejście do tradycji. Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym w nowoczesnym wydaniu?

Spis treści

  1. Co to jest wiejski fusion? Styl rustykalny + nowoczesny
  2. Wiejskie fusion w wiejskim domu
  3. Styl wiejski w mieszkaniu w bloku
  4. Styl rustykalny: meble z charakterem: ławka i stołek
  5. Styl rustykalny — wiejskie fusion? Tak, ale z umiarem
  6. Styl rustykalny we współczesnych wnętrzach
  7. Styl rustykalny i wiejski w nowoczesnym wydaniu. Zdjęcia

Co to jest wiejski fusion? Styl rustykalny + nowoczesny

Umiejętne odwołanie się do prostoty i pewnej szorstkości rozwiązań rodem z wiejskiego domu może wnieść do wnętrza aurę prawdziwego wyrafinowania. W dobie łączenia rozmaitych stylów wiejskość ma swoje ugruntowane miejsce.

To nie tylko meble, lecz także przedmioty codziennego użytku, naczynia, kosze, a nawet narzędzia rolnicze, np. drewniana brona z początku ubiegłego wieku powieszona na ścianie przypomina rzeźbę.

Szlachetność naturalnych materiałów, formy i konstrukcje sprawdzone przez pokolenia pasują prawie do wszystkiego. Można je zestawiać z meblami vintage, dobrze czują się w loftach oraz w supernowoczesnych wnętrzach. Nie lubią towarzystwa ludwików, nadmiaru ozdób i złoceń.

Wiejskie fusion w wiejskim domu

Gdy kupujesz stary wiejski dom, niekoniecznie masz ochotę urządzić go „raz na ludowo”. Owszem, starannie odczyścisz i wyeksponujesz drewniane belki i słupy, lecz postawisz w nim modną kanapę i designerskie lampy.

Siła kontrastu zrobi swoje. Jeśli do tego nie pożałujesz sobie kolorów, całość będzie ekscytująca i jakże modna. Trzymając się neutralnej tonacji: bieli szarości, odcieni drewna i kamienia, uzyskasz efekt stonowanej elegancji – to spodoba się wielu osobom.

Styl wiejski w mieszkaniu w bloku

W blokowym mieszkaniu wśród nowoczesnych sprzętów prawdziwą perłą będzie jeden dawny mebel: zydel, stół czy kredens. Perfekcyjnie wykończone współczesne meble wydadzą się trochę bezosobowe w sąsiedztwie tego, który niejedno widział i przeżył, ale to nie szkodzi.

Doskonale sprawdzi się np. w eleganckiej kuchni wiejski stół na toczonych nogach, szczególnie na tle prostych mebli lakierowanych na wysoki połysk. Taki w lepszym stanie wystarczy wyczyścić i zawoskować, bardziej zniszczony – pomaluj. Blat pozostaw naturalny, jeśli jest trochę rozeschnięty, szczeliny wypełnij rozgrzanym woskiem.

Wiejskie fusion
Autor: mat. prasowe Lights4fun We wnętrzu w stylu skandynawskim (Lights4fun.co.uk) zawsze znajdą zastosowanie sprzęty bardziej lub mniej rustykalne. Wynika to m.in. z zamiłowania do materiałów i form zapożyczonych z natury. Kanapa obleczona w szare lny stanowi doskonałe sąsiedztwo dla stołu zrobionego z jednej ledwo obrobionej deski. Jest krzywa, ale jakże przez to urodziwa! Zamontowano do niej trzy grubo ciosane nogi i stół gotowy. Podobną konstrukcję ma stołek przy fotelu. To zwykły wiejski mebel pomalowany i awansowany do roli stolika. Świece w lampionach pasują do tego wystroju, ale jeśli ustawisz ich całe stadko na tacy, będzie jeszcze piękniej.

Styl rustykalny: meble z charakterem: ławka i stołek

Ciekawym i pięknym wiejskim meblem jest ławka z oparciem zwana szlabanem. Zawsze ma ciekawy zaplecek (zależnie od fantazji miejscowego stolarza) i schowek w siedzisku.

W różnych domach widuje się stoły zrobione z rozebranych stodół czy zydelki używane niegdyś przy dojeniu krów. Ich właściciele podkreślają autentyczność tych przedmiotów i to, że są ręcznie zrobione. Niektóre bywają naprawdę stare, inne nie, ale zawsze są piękne.

Stołek, taboret, ryczka czy zydel to ten sam sprzęt. Zawsze się przyda w kuchni i salonie. Można na nim przysiąść, postawić lampę, odłożyć książkę czy filiżankę. Najlepiej wygląda taki z graciarni: odrapany, przetarty, podniszczony. Jeśli wolisz, możesz go także odmalować i ozdobić ornamentem z szablonu. Zrobiony z pieńka niech chwali się rysunkiem słojów.

Styl rustykalny — wiejskie fusion? Tak, ale z umiarem

Wiecie już, na czym polega wiejskie fusion? Teraz uwaga: pod żadnym pozorem nie zamień domu w lamus. Jeden lub kilka przedmiotów wystarczy. Szukaj kontrastów i eksponuj je, bo to one uczynią wnętrze efektownym.

Pamiętaj o tkaninach! Łowicki pasiak przerzucony przez designerską kanapę uczyni ją jedyną w swoim rodzaju. Nie bój się powiesić pod sufitem, z dala od lampy, słomkowego pająka. W ascetycznym wnętrzu będzie wyglądał jak egzotyczny ptak.

Styl rustykalny we współczesnych wnętrzach

Czerpanie ze skarbnicy, jaką jest ludowość, ma w polskiej sztuce dawne tradycje. Ty także możesz mieć w tym swój udział. Wybierz do ozdobienia wnętrza naiwny obrazek albo świątka, wycinankę bądź regionalną ceramikę. Znajdź stare okiennice i powieś je jak obraz, niespodzianką może być ukryte za nimi lustro.

Niekoniecznie musisz szukać prawdziwych obiektów ludowego rękodzieła, by ozdobić swój dom, choć one są najciekawsze. Jeśli masz trochę zdolności manualnych, możesz samodzielnie pomalować krzesło w naiwne kwiatki, dodać patyny zwykłej sosnowej szafce (shabby chic się kłania) czy przerobić kosz na abażur.

Ze starych drewnianych łyżek, kopystek i wałków (do kupienia na targach staroci) zrób w nowoczesnej kuchni instalację na ścianę. Nadają się do tego także durszlaki i sfatygowane deski do krojenia.

Styl rustykalny i wiejski w nowoczesnym wydaniu. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia rustykalna - jak urządzić kuchnię w starym stylu? Tutaj jest przytulnie i sielsko!

Nasi Partnerzy polecają