Styl indyjski we wnętrzach: bogactwo form, wzorów i kolorów
Styl indyjski we wnętrzach to ciekawa propozycja dla miłośników orientalnego przepychu. Bogactwo kolorów, wzorów, a także form i materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Bardzo dosłowne przeniesienie stylistyki indyjskiej do warunków polskich mogłoby być zbyt męczące dla domowników, dlatego lepiej postawić na inspiracje rodem z Indii. A tych nie brakuje!
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
- Styl indyjski: kolory wnętrz
- Styl indyjski we wnętrzach: meble i dodatki
- Styl indyjski: światło i zapach
- Orientalne detale we wnętrzach - zobacz ZDJĘCIA
Zdania na temat stylu indyjskiego są podzielone – dla jednych to kicz i przytłaczająca atmosfera, dla innych coś pięknego. Jak zwykle prawda leży pośrodku, bo przecież o gustach się nie dyskutuje. Rzemiosło rodem z Indii jest na pewno niezwykle kunsztowne – wszystko jest cudownie wyrzeźbione, pomalowane i utkane. Meble indyjskie mają piękną formę i rzeźbienia. Jeśli lubimy otaczać się przepychem, to kierunek indyjski jest właściwy, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Podpowiadamy, jak przenieść klimat Indii do polskiego mieszkania.
Styl indyjski: kolory wnętrz
Styl indyjski to królestwo wyrazistych, nasyconych kolorów, takich jak czerwień, oranż, żółcień, fiolet i amarant. Warto je łączyć w brawurowy sposób i zestawiać wedle uznania. Niemniej w naszych warunkach klimatycznych i oświetleniowych (światło słoneczne w Polsce nie jest zbyt korzystne dla soczystych barw) najlepiej przeplatać je odcieniami chłodnymi i rozbielonymi.
Nie przegap: Modne pastelowe kolory ścian >>>
W palecie kolorów wnętrz stylu indyjskiego znajduje się też wiele modnych odcieni w tym sezonie. Jest to przede wszystkim złoto, ale też głęboki granat, turkus, indygo czy szmaragdowa zieleń. Polecamy wykorzystać któryś z tych kolorów na jednej ze ścian w salonie albo w sypialni.
Styl indyjski we wnętrzach: meble i dodatki
Jednym z głównych zarzutów przeciwników stylu indyjskiego w wystroju wnętrz jest bogactwo błyskotek, którym daleko do szlachetnych kamieni i klejnotów. Ale przecież urządzania domu nie należy traktować zbyt dosłownie, szczególnie jeśli decydujemy się na aranżację w którymś ze stylów orientalnych. Coś z przymrużeniem oka to zawsze dobry pomysł, dlatego nie wahaj się obszywać abażurów lamp czy obrzeży kilimów kolorowymi koralikami i sztucznymi kamieniami.
Meble w stylu indyjskim: tradycyjne, masywne i bogato rzeźbione meble indyjskie są przepiękne, ale równie dobrze sprawdzą się te zrobione ze starego drewna, z urzekającymi resztkami dawnych polichromii. Cenione gatunki drewna pochodzące z Indii to ciężki i wytrzymały palisander czy słynąca z niezwykłej twardości akacja indyjska. Niestety oryginalne meble, wykonywane przez indyjskich rzemieślników, potrafią osiągać zawrotne ceny. Zawsze jednak można zdecydować się na meble z okleinami imitującymi drewno egzotyczne.
Dodatki dekoracyjne: szukaj ich w sklepach indyjskich – mogą to być naczynia platerowane, figurki bóstw, bogato rzeźbione świeczniki i metalowe lampy oraz wszelkiego rodzaju skrzynie i puzderka.
Zobacz też: Dekoracyjne poduszki - sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza >>>
Tkaniny: w orientalnych wnętrzach rodem z Indii nie może zabraknąć także przepysznych tkanin z bawełny i jedwabiu. Zdobione rozmaitymi technikami (batik, aplikacja, haft) materie mogą służyć jako kilimy, zasłony, obrusy, narzuty czy luźno zarzucone na meble pokrowce. Twórz z nich również ozdobne lambrekiny (torany) i poszewki na poduszki dekoracyjne, koniecznie w dużej ilości!
Ganeśa, czyli mądrość i szczęście
Aby aranżacja wnętrz zyskała prawdziwie indyjski charakter, warto mieć w domu chociaż jeden detal z bóstwem hinduistycznym zwanym Ganeśa. W ikonografii przedstawiany jest jako człowiek z czterema rękami i głową słonia. Stąd też krótka droga do indyjskiego słonia na szczęście – powodzeniu, bogactwu i wszelkie obfitości patronuje właśnie Ganeśa. Ponadto jest to bóstwo sprytu, mądrości oraz zaradności.
Styl indyjski: światło i zapach
Styl indyjski we wnętrzach to nie tylko rzeczy, lecz także dobry nastrój oraz wspaniałe aromaty. To dobra wiadomość zwłaszcza dla miłośników indyjskich kadzidełek. Jeśli wydają się one dla nas zbyt intensywne, postawmy na świece zapachowe o egzotycznych aromatach.
O zapachach pamiętajmy także w kuchni w stylu indyjskim. Można stworzyć własne kompozycje aromatów z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przypraw: cynamonu, kardamonu, goździków czy imbiru.
Z kolei klimatyczne oświetlenie odgrywa ogromną rolę w aranżacji w stylu indyjskim. Wybierajmy lampy z abażurami subtelnie filtrującymi światło. Do tego koniecznie lampiony i latarenki: ażurowe, bogato zdobione i wielokolorowe.
Orientalne detale we wnętrzach - zobacz ZDJĘCIA
Lubisz miksować style i inspirować się krajami egzotycznymi? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Wzornictwo roślinne jest charakterystyczne dla stylu orientalnego, szczególnie to przedstawiające kwiat wiśni, storczyki i kwiaty lotosu.
Autor: materiały prasowe IKEA
Autor: materiały prasowe
Tapeta z motywem flaminga w pastelowych kolorach sprawdzi się nawet w łazience wykończonej drewnianą boazerią pomalowaną w jednym z kolorów występujących na tapecie. Mimo, że motyw na tapecie można traktować z przymrużeniem oka aranżacja łazienki jest bardzo stylowa. Mat. prasowe: Ardeko