Z czym łączyć błękitny kolor ścian? Co pasuje do niebieskiego? Porady i inspiracje
Błękitny kolor ścian sprawia, że wnętrze staje się jasne, pogodne i bardziej przestronne. Ponadto niebieski w tym odcieniu jest bardzo uniwersalny, pasuje do różnych stylistyk dekoratorskich. Podpowiadamy, z jakimi kolorami farb łączyć błękitny, by uzyskać dobry efekt we wnętrzu.
Autor: materiały prasowe Magnat
Błękit w zestawieniu z beżami, brązami, kremami - w sam raz do sypialni klasycznie eleganckiej
Spis treści
Jeśli chcesz, by twój salon sprzyjał wypoczynkowi, wybierz błękitny kolor ścian. Doskonale uspokaja. Nie przytłacza też wnętrza - farbą w kolorze błękitnym możesz pomalować całe pomieszczenie. Ciekawszy efekt uzyskasz jednak, łącząc go z innymi kolorami farb.
Choć kolor błękitny jest delikatny, ma mocny charakter. Świetnie podkreśli styl zarówno „słodkich” salonów, kuchni czy łazienek, jak i tych urządzonych bardzo nowocześnie z designerskimi meblami oraz sprzętami.
Autor: Projekt: Katarzyna Grant/Grant Studio, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Eliza Mrozińska
– Osią kompozycyjną łazienki jest podwójna umywalka, vis-à-vis wejścia, która wraz z lustrami stanowi centrum przestrzeni – wyjaśnia projektantka. Klasyczne materiały (płytki z rysunkiem marmuru, dębową okleinę) zestawiła z modernistycznymi obłymi kształtami armatury i giętych ram luster.
Z czym łączyć kolor błękitny?
Scalisz wnętrze i podkreślisz subtelny charakter aranżacji, łącząc błękitny kolor ścian z farbami o innych jego delikatnych odcieniach. Nie będzie nudno, gdy wprowadzisz kilka akcentów bieli, np. w postaci ramek do zdjęć lub obrazków. Błękitny kolor ścian świetnie gra z bielą. Staje się przy niej żywszy, wnosi do wnętrza klimat orzeźwienia. Połączenie błękitnego koloru ścian z bielą pasuje do wnętrz nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego, tradycyjnego, marynistycznego. Projektanci często wykorzystują połączenie kolorów błękitnego i bieli również w stylu minimalistycznym. Uważasz, że błękitny kolor ścian jest we wnętrzu zbyt chłodny? Znamy sposób, by błękit ocieplić. Modne połączenie kolorów to błękit z pastelowym kolorem brzoskwiniowym lub grejpfrutowym, trawiastą zielenią albo... z błyskiem farby w kolorze złotym na ścianie.
Co pasuje do koloru błękitnego?
Oprócz bieli, koloru brzoskwiniowego, zieleni czy złota można nieco bardziej poeksperymentować, jeśli chodzi o łączenie błękitu z innymi barwami. Na jakie zestawienia warto się zdecydować?
Błękit plus szarość. Uniwersalne połączenie, stonowane, sprzyjające relaksowi. Częsty wybór we wnętrzach w stylu nowoczesnym.
Błękit plus beż. Bardzo delikatne zestawienie, w sam raz do wnętrz z klasyczną nutą.
Błękit i mięta. Obie barwy są lekko chłodne i świetnie się uzupełniają. Pokój z nimi będzie prezentował się świeżo oraz przestronnie.
Błękit i róż. Swoiste godzenie przeciwieństw (chłopięcy błękit plus dziewczęcy róż), choć to zaskakująco dobre połączenie i – mimo wszystko – nieszczególnie kontrastowe.
Błękitny i pomarańczowy/żółty – przyjemna gra koloru chłodnego z ciepłym i energetycznym. Dobry sposób na ciekawe, wyróżniające się wnętrze.
Błękit jako akcent kolorystyczny
Współczesne wnętrza często urządzane są z wykorzystaniem uniwersalnych kolorów, czyli bieli, szarości, różnych odcieni drewna. Taką bazę można swobodnie ubarwiać i organizować częste metamorfozy wystroju. Wyjątkowo wdzięczny jako kolor uzupełniający oraz ożywiający pomieszczenie jest właśnie błękit. Spotkamy go – a także inne odcienie niebieskiego – już nie tylko w detalach. Może być to kolor jednej ze ścian, sofy w salonie, a nawet zabudowy kuchennej (tu jednak zdecydowanie popularniejszy jest granat). A jeśli skupiamy się na detalach, zbierzmy w jednym pokoju różne drobiazgi najlepiej w różnych odcieniach błękitu, żeby było ciekawiej!
.. Kolor granatowy we wnętrzach >>>
Autor: Marcin Czechowicz
– Kolor zabudowy kuchennej jest niezwykły. W dzień, w promieniach słońca, które wpadają do wnętrza, staje się błękitny, a po zachodzie pięknie szarzeje– mówi pani domu.
Autor: archiwum
Autor: Plan A
Autor: materiały prasowe Zara Home
Biel i błękit, czyli zawsze dobry duet