Żaluzje, rolety, a może zasłony? Wybieramy najlepsze osłony okienne na upalne lato
Sposobów na ochronę przed uciążliwym słońcem we wnętrzu jest kilka – jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Dziś przyjrzymy się osłonom okiennym, z których korzystamy najczęściej. Które rozwiązanie okaże się najskuteczniejsze? Czy warto wybrać żaluzje, rolety, a może zasłony blackout?
Spis treści
- Żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe
- Rolety rzymskie, dzień i noc, plisy
- Zasłony zaciemniające typu blackout
- Rolety i żaluzje zewnętrzne
Żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe
Żaluzje to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony przed słońcem w mieszkaniu. Żaluzje mają wiele zalet i produkuje się je z różnych materiałów, m.in. aluminium, bambusa czy drewna. Wszystkie zapewniają kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia.
1) Żaluzje aluminiowe mają tę zaletę, że nie rdzewieją, ani nie pękają. Poza tym są lekkie i stosunkowo tanie (w porównaniu z modelami wykonanymi z materiałów naturalnych). Żaluzje aluminiowe łatwo dopasujemy do wnętrza, ponieważ są dostępne w praktycznie każdym kolorze. Co więcej – bez problemu poradzą sobie ze światłem i wilgocią, dlatego możemy zamontować je w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych lub wilgoć (np. w łazience).
2) Żaluzje drewniane to stylowe rozwiązanie, które szczególnie dobrze będzie prezentować się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, skandynawskich czy rustykalnych. Ale tak naprawdę bez problemu wpasują się do każdego wnętrza, wprowadzając do niego przytulny, ciepły klimat. Wadą żaluzji drewnianych jest ich cena, a także i waga. Ponieważ drewno nie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, dobrym pomysłem jest impregnacja i regularna konserwacja drewnianych lameli.
3) Żaluzje bambusowe to atrakcyjny kompromis między modelami z drewna i aluminium. Żaluzje drewniane jako osłony okienne są wytrzymałe i z powodzeniem będą służyć nam przez wiele lat. Jednocześnie, modele z bambusa są wykonane z naturalnego materiału, a więc są ekologiczne i co ważniejsze – w porównaniu z drewnianymi są lżejsze i tańsze.
Autor: mat. prasowe Anwis
Nowoczesna żaluzja drewniana w łazience w stylu nowoczesnym.
Rolety rzymskie, dzień i noc, plisy
Rolety możemy montować na ścianie, suficie bądź ramie okna. Na szczególną uwagę zasługują rolety dzień i noc, rzymskie, a także plisowane, czyli tak zwane plisy.
1) Rolety dzień i noc składają się z dwóch warstw naprzemiennie układających się pasów wykonanych z materiału zaciemniającego i przezroczystego. W zależności od tego, ile światła potrzebujemy, możemy dowolnie przesuwać materiał, by uzyskać pożądany efekt. Niestety, mimo wielu zalet, rolety dzień i noc nie są w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczenia, dlatego najlepiej sprawdzą się w salonach i kuchniach, a trochę gorzej w sypialniach, gdzie zaciemnienie powinno być stuprocentowe.
2) Rolety rzymskie działają na podobnej zasadzie co zasłony z tą różnicą, że osłaniają okno od góry do dołu, a nie z boku. Zwinięte, tworzą dekoracyjnie udrapowana tkaninę i same w sobie mogą być ozdobą wnętrza. Ponieważ rolety rzymskie szyte są na miarę, możemy bez problemu dopasować je do konkretnego pomieszczenia. I tak na przykład do sypialni warto wybrać rolety uszyte z tkaniny typu blackout, a do salonu z lekkiego, półprzepuszczalnego materiału. Możliwość wyboru stylu i kolorystyki rolet, łatwość ich montażu oraz zabiegów pielęgnacyjnych (wystarczy wyprać w pralce) sprawiają, że rolety rzymskie są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów osłon okiennych.
3) Plisy – rolety plisowane w ciągu ostatnich lat zyskały szerokie grono miłośników. I nic w tym dziwnego, ponieważ ten rodzaj osłon okiennych daje możliwość precyzyjnego regulowania nasłonecznienia pomieszczenia. Jak działają plisy? Podczas zwijania plisy składają się w harmonijkę, a dzięki wygodnemu mechanizmowi możemy ustawiać je na dowolnej wysokości, zasłaniając wybrany fragment okna.
Zasłony zaciemniające typu blackout
Zasłony typu blackout pozwalają zahamować nawet 95% wpadających do wnętrza promieni słonecznych i wygłuszyć aż do 40% hałasów z zewnątrz. Ponadto, dzięki swojej gramaturze, zasłony blackout pełnią rolę dodatkowej izolacji okien – latem chroniąc przed nagrzewaniem się pomieszczenia, a zimą zapewniając komfort termiczny.
Zasłony zaciemniające blackout świetnie sprawdzą się w sypialniach, gdzie istotne jest maksymalne wygłuszenie i zaciemnienie pomieszczenia. Dużą zaletą tego typu osłon okiennych jest bogaty wybór faktur, styló i kolorów tkanin, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do wystroju wnętrz. Ponadto, miękkie zasłony wprowadzają do pomieszczeń ciepły i przytulny klimat.
Jedyną wagą zasłon typu blackout jest ich waga – są zdecydowanie cięższe niż zwykłe zasłony, dlatego będą potrzebować solidnych mocowań, a także regularnego prania chemicznego (zwykłe pralki mogą sobie z nimi nie poradzić).
Autor: archiwum
W modnym salonie w skandynawskim stylu z elementami glamour królują trzy kolory: brązowy, biały i czarny. Bazę stanowi czekoladowa sofa, do której dobrano wzorzyste poduszki. Czarno - białe zasłony przykuwają uwagę, nie przytłaczając wizualnie niewielkiego salonu. Świetnie harmonizują kolorystycznie z resztą barw.
Rolety i żaluzje zewnętrzne
Ciekawą alternatywą dla wewnętrznych osłon okiennych są systemy zewnętrzne, przede wszystkim rolety i żaluzje. Przystosowane do zmiennych i surowych warunków atmosferycznych żaluzje i rolety zewnętrzne to doskonały wybór, jeśli zależy nam na solidnych i wytrzymałych rozwiązaniach.
Osłony zewnętrzne nie tylko chronią nas przed słońcem i dają upragniony cień, ale również dbają o planetę i nasze portfele. Jak? Większość nowoczesnych rolet i żaluzji zewnętrznych odbija padające promienie UV, chroniąc szybę przed nagrzaniem, a zimą – przed wychłodzeniem. W efekcie zużywamy mniej energii na dogrzanie lub ochłodzenie pomieszczenia.
Użytkowanie systemów zewnętrznych jest wygodne i w przypadku nowoczesnych modeli – intuicyjne. Sterować osłonami zewnętrznymi możemy na przykład za pomocą pilota czy mobilnej aplikacji, a jeśli korzystamy z systemów smart home, bez problemu zaprogramujemy rolety zewnętrzne tak, by spełniały wszystkie nasze potrzeby.