Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym. Prosty przepis na ciepłe, przytulne wnętrza

2024-07-23 16:26

Jeśli marzy ci się powrót do naturalnej prostoty tradycyjnego wiejskiego domu, postaw na styl rustykalny. I nie zważaj na to, że mieszkasz np. w środku miasta, ponieważ rustykalną przytulność można łatwo uzyskać w każdych warunkach. Zobacz, jak w prosty i efektowny sposób wyczarować w swoim lokum pełen ciepła i swojskości nastrój. Radzimy, jak urządzić dom w stylu rustykalnym, oraz pokazujemy piękne wnętrza w stylu wiejskim.

Spis treści

  1. Styl rustykalny, czyli jaki? Charakterystyka
  2. Styl rustykalny: wiejskie klimaty w kuchni
  3. Wnętrza w stylu wiejskim: rustykalny pokój dzienny
  4. Styl rustykalny we wnętrzach – zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Gustujesz w tradycyjnych wnętrzach w stylu rustykalnym i chcesz przenieść ich klimat do swojego mieszkania w mieście? Nie przejmuj się opiniami, że tego typu stylistyka sprawdza się jedynie w prawdziwych wiejskich domach za miastem. Podpowiadamy, jak umiejętnie „wyciągnąć” z niej to, co najciekawsze i najpiękniejsze.

Styl rustykalny, czyli jaki? Charakterystyka

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” albo „swojski”. W Polsce konwencja ta kojarzy się z wystrojem dawnych chat i szlacheckich dworków, niemniej istota stylu ukształtowała się za oceanem. W Stanach Zjednoczonych, świeżo po powstaniu nowego państwa niezależnego od Wielkiej Brytanii, zaczęło powstawać coraz więcej drewnianych mebli – wykonywanych z tego, co było pod ręką, z naturalnymi spękaniami i niedoskonałościami. Do dziś drewno w takiej wersji stanowi podstawę wnętrz w stylu rustykalnym. Idzie to zaś w parze z umiłowaniem tradycyjnego rzemiosła zwłaszcza w dodatkach: tkaninach, ceramice, akcesoriach kuchennych.

Styl rustykalny: wiejskie klimaty w kuchni

Cechy stylu rustykalnego najpełniej uwidaczniają się w aranżacji kuchni w tej konwencji. Dwie podstawowe zasady, których należy trzymać się przy urządzaniu wnętrz w stylu rustykalnym, to prostota i bezpretensjonalność. Postaw na skromne drewniane meble, najlepiej ze śladami wieloletniego użytkowania (albo odpowiednio stylizowane – w końcu nie każdy ma takowe w zanadrzu!). Przydadzą się też piękna drewniana podłoga, najlepiej z desek o pięknym rysunku słojów, a także bielone ściany.

Ważne, by nie popaść w dosłowność i „cepelię”, dlatego w kuchni wystarczą stylizowane meble i solidny drewniany blat, a szafki mogą już być nowoczesne. Na ich tle świetnie będzie prezentować się stary stół na toczonych nogach, a nad nim – lampa w stylu swojej naftowej prababki.

Otwarte półki zapełnij fajansem, kolekcją glinianych dzbanów i kamionkowych lub blaszanych garnków, które podkreślą wiejski charakter aranżacji. Mile widziane są także rzeczy z wikliny, gustowne zazdrostki i warkocze czosnku i papryki w roli dodatków dekoracyjnych. W tego typu wnętrzach sprawdzają się również fragmenty ścian z odsłoniętą cegłą i kamień (bardziej piaskowiec niż granit, a najlepiej kamień polny).

Jadalnia w stylu rustykalnym

Autor: GREEN CANOE STUDIO

Jadalnia w stylu rustykalnym. Prosty drewniany stół na kozłach, mimo, że bardziej kojarzy się ze stylem industrialnym idealnie wkomponował się w cegłę na ścianie.

Styl rustykalny w pigułce

Co powinno się znaleźć we wnętrzu w stylu rustykalnym?

- naturalne drewno: na frontach mebli, posadzkach, ale też np. na ścianie;

- tradycyjne wyroby rzemieślnicze: plecione kosze, naczynia kamionkowe i ceramiczne, żeliwne garnki;

- tkaniny jak za dawnych lat: ręcznie plecione dywany, haftowane makatki, makramy, dekoracyjne zasłonki i zazdrostki, lniana pościel;

- wiekowe meble (lub odpowiednio stylizowane): prosta drewniana szafa, skrzynie, kufry, masywne drewniane stoły.

Wnętrza w stylu wiejskim: rustykalny pokój dzienny

W pokoju dziennym w stylu rustykalnym postaw na prostą sofę obitą lnem lub filcem. By aranżacja nie była zbyt dosłowna, możesz też zdecydować się na nowoczesną kanapę i „ubrać” ją w szatę z naturalnej tkaniny. Stolik kawowy może przyjąć formę starej skrzyni albo ławy. Dobierając meble, unikaj nadmiaru barw – najważniejsze jest naturalne drewno. Stare meble i sprzęty nie muszą być odnawiane – zadrapania i uszkodzenia dodadzą im charakteru. Zamiast dywanu wybierz ręcznie tkany chodnik lub kolorowy kilim. Idealne tkaniny do tego typu wnętrz? Koniecznie naturalne: len, bawełna, wełna. Mogą być zarówno gładkie, jak i zdobione drobnymi, kwiecistymi lub kraciastymi wzorami. Z kolei szydełkowe i koronkowe serwety wprowadzą do pomieszczenia w wiejskim stylu odrobinę romantyzmu.

Styl rustykalny we wnętrzach – zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Tyle teorii, pora na praktykę! W galeriach zdjęć znajdziesz moc inspiracji, jak urządzić dom w stylu rustykalnym. Pamiętaj, że wybrane elementy wiejskiego wystroju możesz śmiało zestawiać z tymi bardziej nowoczesnymi, np. skandynawskimi.

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu